Kategoriler
Aktüel

Düşmanlarını korkutup kaçıran böcek gözlü tırtıl

Bu canlıya baktığınız zaman onu minik ve sevimli bir tırtıla benzetememeniz oldukça normal bir durum. Böcek gözlü tırtıl kocaman gözleriyle bizi korkuttuğu kadar kendisine zarar vermeye gelen yırtıcı hayvanları da ürkütüp kaçırıyor.

Fotoğrafını gördüğünüz Pink Underwing türü (Phyllodes imperialis smithersi) güvenin larvası Avustralya’nın astropikal yağmur ormanlarında görülüyor. Ayrıca Queensland ve New South Wales eyaletleri sınırında da küçük bir grup hayatını sürdürüyor.

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, kemiğe benzeyen işaretler ile iki bölüme ayrılan tırtılın basit gözleri sadece yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan türlerin larvalarında bulunmuyor. Sidney’deki Avustralya Müzesi’nde görevli böcekbilimci Dr. Dave Britton’a göre, bunlar gerçekte iki çift göz. Parlak renkte olanlar önde, onların arkasında ise ilk karın bölgesinin üzerinde ise daha çok sürüngenlerin gözüne benzeyen gözler bulunuyor. Bu sahte gözler çoğunlukla savunma mekanizması olarak kullanılıyor.

Dr. Britton, bu büyük gözlerin yırtıcı hayvanları korkutup kaçırmada büyük bir öneme sahip olduğunun herhangi bir araştırmayla kanıtlanıp kanıtlanmadığını bilmediğini söyledi. Yetişkin bir güve gece uçarken ya da rahatsız edildiğinde parlak pembe ve beyaz gizli kanatlarını ortaya çıkararak adının hakkını veriyor. (Vasfiye Özcanbaz)