Kategoriler
Teknoloji

Akıllı telefonların pil ömrünü artırmanın sırları

Son yıllarda akıllı telefon kullanıcılarının sayısı inanılmaz şekilde arttı. Akıllı telefonların size sağladığı kolaylıkların yanında dikkat etmediğiniz takdirde şarjının çabuk tükenme gibi bir dezavantajı da bulunuyor. Peki, şarjının uzun süre bitmemesi için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, akıllı telefonların pil ömrünü artırmanın sırları şöyle:

Kullandığınız uygulamaları arka plandan silin

Bir uygulamayı kullanmıyorsanız bile arka planda çalışmaya devam edebilir ve böylece akıllı telefonunuzun pil ömrü kısalır. Android cihazlar sahnenin arkasında çalışan uygulamalarla çoklu görevleri yapmanıza izin veriyor. Ancak bunları hemen kapatmak için “Applications” ayarına gidin ve “Manage Applications” ya da “Running” seçeneğini seçin. Listede aşağıya doğru inin ve kullanmadıklarınıza tıklayın ve “Force Stop” ya da “Stop” u seçin.

Uygulamalar iPhone üzerinde çoklu olarak çalışmaz

Fakat prensipleri aynıdır. Kullanılmayan uygulamalar yavaş yavaş pilinizi bitirir. Bu programları kapatmak için iPhone üzerindeki tuşa iki kez basın ve cihazın üzerinde arka planda çalışan bir dizi uygulamanın küçük resimleri gelecektir. Bir tanesine basılı tutun ve kırmızı eksi işareti gelince o işarete basarak hepsini teker teker kapatın.

Parlaklığı azaltın

Ekranınız ne kadar parlaksa telefonunuzun pili de o kadar hızlı biter. Ayarlara gidin ve telefonunuzun daha uzun süre çalışması için ışık ayarlarını azaltın.

Wi-fi’yi kapat

Akıllı telefonunuzu kablosuz internete bağlanmak için kullanmıyorsanız mutlaka Wi-fi servisini kapatın. Böylece telefonunuz servis aramak zorunda kalmayacak ve şarjı daha yavaş bitecek.

Telefonunuzu serin tutun

Telefonunuzun lityum-iyon pili çok fazla ısınıyorsa, enerjisini daha hızlı boşaltacaktır ve hatta pilin maksimum ömrünü azaltacaktır. Telefonu cebinize koymayın ve asla cihazınızı doğrudan güneş ışığının altında ya da otomobilin güneş alan bölümünde bırakmayın.

Uçak modunu kullanın

iPhone’unuz ya da Android cihazınız mümkün olduğu her zaman hücresel ağa bağlanmayı deneyecektir. Özellikle sınırlı hizmet veren bir alandaysanız piliniz üzerinde zorlanma oluşacaktır. Ancak telefonunuzu ayarlar bölümüne girip Uçak modunu açarsanız, bunu durduracaktır. Fakat uçak modu açık olunca telefonunuz aramalara kapalı olacaktır.

Bildirim özelliklerini takip edin

Telefonunuza gelen bildirim mesajları sayesinde pil ömrünüzün ne kadarı tükenir? Ekranınız kapalıyken ekranda beliren pop up mesajların zamanla pilinizi bitirip bitirmeyeceği tartışılabilir. Ancak bunlara dikkat edin: Ağdan gelen her mesajda telefonunuzun ışığı yanar veya ayarlarınıza bağlı olarak telefonunuz titrer ya da ses çıkarır. Bunlar pilinizin üzerinde olumsuz bir etki oluşturur, özellikle de çok fazla update alırsanız. Ayarlar bölümünden bildirim özelliklerine gelip bunların hepsini kapatabilirsiniz ya da sizin için çok önemli olanları açık bırakıp diğerlerini kapatın.

Konum bildirme servislerinden kaçının

iPhone ve Android’deki birçok uygulama konum bildirme servislerini kullanır. Bu etiketleme durumu GPS verileriyle güncellenir veya en son bulunduğunuz yerdeki iyi olan bağları bulmaya çalışır. Bu da pil ömrünü azaltabilir. Bu nedenle bu servislerden uzak durun. Konum bildirme servisi kullanan bir uygulama kullanıp kullanmadığınızı anlamak için menü barın üzerinde üstte küçük bir ok arayın.

Titreşimi kapatın

Telefonunuzun tuşlarına bastığınızda bile titreşim devrede oluyorsa piliniz çabuk bitiyor demektir. Tuşlara bastığınızda titreşim üretmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç olacaktır. Telefonunuz çalınca titreşimin açık olması normaldir.

Telefonunuzu doğru oda sıcaklığında şarj edin

Yazın havalar çok sıcak oluyor. Buna rağmen denize giderken bile cep telefonunuzu yanınızdan asla ayırmıyorsunuz. Eğer telefonunuzu çok sıcak bir odada şarj ederseniz sıcaklık telefonunuzu etkileyebilir. İdeal olarak telefonunuzu 15-25 derece arasındaki bir oda sıcaklığında şarj edin. Telefonunuzu otomobilinizin 12 volt soketinden şarj ederken 2 kere düşünün.  Uygulamalarınızı güncel tutun: Program geliştiricileri uygulamalarını mükemmelleştirmek ve küçük hataları düzeltmek için güncellediğinde siz de kullandığınız uygulamayı hemen güncelleyin. Böylece şarjınız daha çok dayanacaktır. (Vasfiye Özcanbaz)