Kategoriler
Yaşam

Vücudunuz hakkındaki ilginç gerçekler

Vücudunuzun tüm organları her dakika sürekli çalışıyor. Kalbiniz dakikada 100 kereye kadar çarparken, ağzınız ise günde 6 bardak dolusu tükürük üretiyor. Siz farkında olmadan gerçekleşen tüm bu çalışmalar sizin sağlıklı olmanız için gerçekleşiyor.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte farklı organlarınız hakkındaki inanılmaz gerçekler:

Beyniniz hakkındaki gerçekler

Her gün beyninizde 20 bin düşünce oluşur. Beyninizin içinde saniyede 5-50 kez birbiriyle konuşan 100 milyar nöron (beyin hücresi) olduğunu gözünüzün önüne getirin. Bu iletiler saatte 435 kilometre hızla seyahat edebiliyor. Beyniniz sayesinde aşırı ısınamazsınız ya da donmazsınız. Hipotalamusta bulunan iç termostatınız bir mühendislik harikasıdır. Bir derecelik değişiklik bile vücudunuzun hayat kurtaran ayarları yapmasını tetikler. Vücut ısınız çok yükseldiğinde, cildinizdeki kan damarları sıcaklığı düşürmek için genişler. Isı düştüğü zaman ise damarlar darlaşır, ter bezleriniz de kapanır.

Kalbiniz hakkındaki gerçekler

Kalbiniz dakikada 60 ile 100 arasında atar. Bir insanın ortalama ömrü boyunca 3 milyar kez kalbi atar. Güçlü bir egzersiz süresince kalbin çıkış yakıtının yüzde 70’inden fazlası çalışan kaslarınıza gider. Yaklaşık 160 bin 934 kilometre uzunluğunda çeşitli kan damarlarına sahipsiniz. Her gün kalbiniz bu damarlar boyunca yaklaşık 7,570 litre kan pompalar.

Akciğerleriniz hakkındaki gerçekler

Gün içinde 25 bin kez nefes alıp veriyorsunuz. Nefes alıp verme alışkanlığınız beyin sapınız sayesinde dengelenir. İnsanların hızlı bir metabolizması vardır. Dinlenme halinde bile dakikada 200-285 gram oksijene ihtiyacı vardır. Akciğerleriniz kamyon dolusu oksijeni kontrol edebilir. Akciğerler alveol denilen 300 milyon mikroskobik hava kesesi barındırır. Bu rakam tenis kortunun yarısına eşit yüzey alanını kapsar.

Gözleriniz hakkındaki gerçekler

Gözlerinizin odaklanmasına yardım eden kaslar günde 100 bin kez hareket eder. Bu 80 kilometrelik bir yürüyüşle eşdeğerdedir. Ayrıca dakikada 15 kez gözlerinizi kırparsınız ya da uyanık olduğunuz zaman günde neredeyse 15 bin kez gözünüzü kırparsınız. Bunu gözlerinizi korumak ve kirleri dışarı atmak için kendiliğinden yaparsınız.

Ağzınız hakkındaki şaşırtıcı gerçekler

Günde yaklaşık 6 bardak dolusu tükürük üretirsiniz. Tükürük vücudunuzun en takdir edilmeyen sıvısıdır. Ancak tükürüğünüz olmadan, yiyeceklerin tadını alamazsınız veya yiyecekleri yutamazsınız ve hatta kelimeleri oluşturamazsınız. Tükürük aynı zamanda potansiyel bir mikrop savaşçısıdır. Tükürüğünüzdeki enzimler ağzınızı temizler ve diş çürükleriyle enfeksiyonları önler. Hayvanlar da yaralarını yalayıp temizler.

Dolaşım sisteminiz hakkındaki gerçekler

Vücudunuz her saniye 3 milyon kırmızı kan hücresi yapıyor. Bu günde 260 milyar kan hücresi anlamına geliyor. Bunlar kanın en önemli rollerinden birini yerine getiriyor: çok değerli olan oksijeni tüm vücut hücrelerinize dağıtmak. Tek bir damla kan milyonlarca kırmızı kan hücresi içeriyor. Yarayı temizleyen biraz kanamadan sonra vücudunuz pıhtı oluşturup kan akışını durdurur. Bu kesikten içeriye bakteri girerse, beyaz kan hücreleri hızlı bir şekilde bakterileri yok etmek için o bölgeye gelir. Daha sonra diğer hücreler de bakteriyle savaşmaya başlar. Bir yeriniz ne zaman kesilirse bu olaylar aynı şekilde birbirini izler.

Sindirim sisteminiz hakkındaki gerçekler

Her gün midenizin iç kaplamasının yaklaşık yüzde 25’i yeniden üretilir. Mideniz hidroklorik asit gibi güçlü bir yakıta ev sahipliği yapıyor. Bu asit yiyecekleri parçalamanıza yardım eder. Çinkoyu eritecek kadar güçlü olan bu aside karşı midenizin zarar görmemesi için midenizin iç kaplaması 4-5 günde bir kendini yeniler. Yutmaya hazırlandığınız zaman, yumuşak damak burunla ilgili hareketleri kapamak için harekete geçer, ayrıca epiglot (soluk borusu ile yemek borusu arasında bulunan, yediğimiz şeylerin akciğere gitmemesini sağlayan kapakçık) da soluk borusunu kapatır.

Böbrekleriniz hakkındaki gerçekler

Böbrekleriniz günde neredeyse 190 litre kanı temizliyor ve yeniden dolaştırıyor. Bu orta büyüklükte bir otomobilin benzin deposunun alabildiği miktarın yaklaşık 3-4 katı kadardır. Böbrek yetmezliği durumunda insanların kanlarını filtrelemek için elektrolid seviyesini düzenlemesi, kandaki atıkları temizlemesi için mini buzdolabı büyüklüğünde diyaliz adı verilen bir makineye ihtiyaçları vardır. Yaklaşık bir bilgisayar faresi büyüklüğündeki 2 küçük böbreğiniz tüm bu işleri teş başına yapar. Böbrekleriniz uygun miktarda hidrasyon seviyesini de ayarlamaya yardımcı olur. Aşırı derecede su içtiğinizde, böbrekler idrarınızı berrak ya da soluk sarıya dönüştürmek için daha fazla çalışır. Susuz kaldığınızda mümkün olduğunca fazla sıvı tutar, bu nedenle idrarınız daha koyu renkli olur.

İskeletiniz hakkındaki gerçekler

İskeletinizin yaklaşık yüzde 0,03’ünü yeniden üretirsiniz. Alüminyum kadar hafif, ancak çelik kadar güçlü olan kemikleriniz sadece kireçli, beyaz, cansız iskele değildir. Kemikler kan damarlarıyla ve sinirlerle birlikte canlı dokulardır. Her yıl yetişkin birinin iskeletinin yaklaşık yüzde 10’u yenilenir. Bacağı kırık olan birinin kemikleri birkaç hafta boyunca tam anlamıyla küçülür. Fakat kişi tekrar çalışmaya ve egzersiz yapmaya başlayınca kemikler yeniden büyür.

Ayaklarınız hakkındaki gerçekler

Ayaklarınız günde yaklaşık 2 bardak kadar ter üretir. Ayaklarınızın ve çoraplarınızın havalanmazsa kokmasının nedeni budur. Bu çok fazla gibi gelebilir. Ancak sağlıklı bir insan günde 8 bin ile 10 bin adım atıyorsa bu yürüyüş 70 yaşına gelene kadar dünyanın çevresini 4 kez dolaşacak kadar yürümesine eşittir.

Cildiniz hakkındaki gerçekler

Cildiniz her gün 50 milyon ölü hücreyi dışarı atar. Bu dakikada 30 bin ile 40 bin ölü hücre anlamına geliyor. Cildinizin vücudunuzun en geniş organı olduğunu duymuşsunuzdur. Çünkü cildiniz birçok önemli fonksiyonu yerine getirir. Cildinizin 12,5 santimetre karesinde 650 ter bezi, 6 metre kan damarı, 60 bin pigment hücresi ve binden fazla sinir ucu bulunuyor.  (Vasfiye Özcanbaz)