Kategoriler
Aktüel

Gıda deposu bal küpü karıncalar

Üzüm salkımı gibi görünmelerine rağmen fotoğrafta gördüğünüz bu baş aşağı asılı duran bir grup balküpü karıncadan başka bir şey değil.

Nemli havalarda kıtlıktan çıkmışcasına bol miktarda şeker içeren çiçek ve diğer bitki nektarını yiyen bu karıncalar, kolonilerine gıda sağlamak için bunları karınlarında depolarlar. Bu karıncalar bazen ölmüş hayvanların sıvılarını da yerler. Yazar, BBC televizyonu sunucusu ve Oxford Üniversitesi Zooloji bölümünde fahri araştırma üyesi olan Dr. George McGavin, “Diğer işçi karıncalar acıktığında ve normal yollardan yiyecek bulamadıklarında asılı duran karıncaların yanına gelip onların antenlerine vuracaklar ve yedikleri yiyeceği tekrar ağzına getiren bu karıncalar sayesinde beslenecekler” diye konuştu.

Bal küpü karıncaların birçok türü bulunuyor, fakat fotoğrafta görülenler Avustralya’nın merkezinde yaşayan Camponotus inflatus olarak bilinen türe aitler. Bu karıncalar hareket edemeyecek kadar büyüyorlar. Yiyecek stoğu azaldığında bu karıncalar çok değerli oluyorlar ve diğer karınca kolonileri tarafından çalınabiliyorlar. Birçok böcek yediğini ancak bunları denemediğini söyleyen Dr. McGavin, “Görünen o ki çok lezzetliler. Avustralya yerlileri için gerçek bir ikramdır. ” dedi.

Doğada 34 çeşit bal küpü karınca bulunuyor. Bu karıncaların bazıları yeşil, turuncu, mavi, kırmızı ve sarı gibi renklere dönüşebiliyor.  (Vasfiye Özcanbaz)