Kategoriler
Sağlık

Görmenizi doğal olarak iyileştirmenin yolları

Hepimiz yaşlandıkça bazı organlarımız görevlerini yeterince yerine getiremiyor. Göz de bunlardan biridir. Gözümüze gençliğimizde iyi bakmazsak, yaşlanınca körlüğe bile yol açan bazı hastalıklar oluşabilir. Ancak siz bu hastalıkları yıllarca yediğiniz yiyeceklerle önleyebilirsiniz.

Amerikan Optometri Derneği’ne göre, dünya çapında 25 milyondan fazla insan, 55 yaş üstü insanlarda körlüğe yol açan yaşa bağlı maküler dejenerasyon ve katarakttan etkileniyor. Bu hastalıklar genellikle gözün oksidasyonu ve iltihaplanmasıyla oluşuyor, fakat araştırmacılar lutein ve zeaxanthin isimli besin maddeleri açısından zengin yiyeceklerin kronik göz hastalığı riskini azaltabildiğini belirlediler.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte size görmenizi geliştirmek için 6 gıda:

Karalahana

Kanserle savaşan antioksidanlar ve vitaminler açısından zengin olan karalahana iyi bir beta-karoten ile hem lutein ve hem de zeaxanthin kaynağıdır. Bir kase karalahananın içinde 23,8 miligram lutein ve zeaxathin bulunuyor. Ayrıca karalahanayı salatalarınızda kullanabilirsiniz veya yemeğini ve dolmasını yapabilirsiniz.

Mısır

Lezzetinin yanında mısırın içinde de lutein ve zeaxanthin var. “Journal of Agricultural Food and Chemistry” isimli dergide yer alan araştırmaya göre, mısırı daha fazla pişirmek porsiyon başına içerdiği lutein ve zeaxanthin miktarını artırıyor. Ayrıca mısırı salatalara, çorbalara, tencere yemeklerine ekleyebilirsiniz.

Ispanak

Bir tabak ıspanakta 20,4 miligram lutein ve zeaxanthin bulunuyor. Sandviçlerinize ıspanak ekleyebilirsiniz, ıspanaktan salata olarak faydalanabilirsiniz ya da ıspanağı farklı sebzelerle su haline getirip içebilirsiniz. Ispanağı pişirerek yerseniz vücudunuz luteini daha iyi absorbe eder.

Brokoli

Lif bakımından zengin olan brokoli bol miktarda C vitamini içeriyor. Bunların yanı sıra brokolide görmenizi iyileştiren lutein ve zeaxanthin gibi beta-karotenler bulunuyor. Pişmiş brokoliyi omletinize veya salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Hatta brokoli çorbası yapabilirsiniz.

Yumurta

Güne başlamanın en sağlıklı yolu proteinle dolu yumurtadır. Ayrıca yumurta diğer besin maddeleri ve vitaminlerin yanı sıra lutein, E vitamini ve Omega-3 içeriyor.

Portakal

Ulusal Göz Enstitüsü tarafından finanse edilen araştırmaya göre, kış aylarının vazgeçilmezi olan bu narenciyede bol miktarda C vitamini bulunuyor. Gözde C vitamini E vitamini gibi diğer önemli antioksidanların yeniden üretilmesine yardım eder. (Vasfiye Özcanbaz)