Kategoriler
Sağlık

Sıcak çarpması nedir, nasıl korunursunuz? İşte sıcak çarpmasına karşı alınacak önlemler

Artan hava sıcaklıklarıyla birlikte güneşli ortamda uzun süre bulunulması baygınlık ve vücutta kalıcı hasarlara kadar gidebilen sıcak çarpması tehlikesini beraberinde getiriyor. Peki sıcak çarpması nedir, sıcak çarpmasından nasıl korunursunuz? İşte sıcak çarpmasına karşı alınacak önlemler.

Memorial Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Aytaç Karadağ, sıcak çarpması ve alınması gereken tedbirler hakkında önemli bilgiler verdi. Sıcak çarpmasının en önemli nedeni, nemli havalarda yüksek sıcaklık altında uzun süre durmaktır. Sıcakla birlikte vücutta ısıyı dengeleyen sistem bozulur, vücut ısıyı atamaz ve sıcak çarpması durumu yaşanır.

Sıcak çarpmasında risk altındaki kişiler şöyle sıralanıyor: Yaşlılar ve 5 yaş altı çocuklar,  kalp ve böbrek yetmezliği yaşayanlar,  şeker hastaları,  yüksek tansiyon hastaları, hamileler, idrar söktürücü, alerji, kalp, psikiyatrik ilaç kullananlar, alkol bağımlıları, obezite ve aşırı zayıflık yaşayanlar, cilt hastalığı olanlar.

SICAK ÇARPMASINDAN KORUNMANIN YOLLARI

Risk grubundakiler 10.00-16.00 arası güneş altında yüksek sıcağa maruz kalmamalıdır.

Güneş altında şapka, şemsiye ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Sıcak havalarda açık renkli, sentetik olmayan, ince yazlık kıyafetler tercih edilmelidir.

Hava sıcaklığının yüksek olduğu saatlerde özellikle alkollü içecekler ve ağır yemeklerden uzak durulmalıdır.

Daha sık ılık duş alınmalıdır.

Yorucu fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır.

Sıcak havalarda su tüketimi artırılmalıdır.

SICAK ÇARPMASINA DAİR BU BELİRTİLERE DİKKAT

D vitamini için güneşlenmek tavsiye edilse de güneş ışınlarının dik geldiği 10.00- 16.00 arasında güneşten koruyucu, şapka, şemsiye kullanmayanlarda güneş yanıkları, sıcak çarpmalarında artış yaşanıyor.

Sıcağa maruz kalmış bir bireyde bu belirtilerden birkaçı varsa sıcak çarpmasından şüphelenilmelidir. Sıcak, kuru ve soluk-morumsu cilt, halsizlik, bitkinlik, terlemede azalma, çarpıntı ve hızlı nefes alma, bulantı, kusma, ishal gibi sindirim sistemi yakınmaları, yüksek vücut sıcaklığı, baş ağrısı, kas krampları, uyuklama, anlamsız konuşma, çevreyi tanıyamama, sersemlik hali, kasılma, bayılma ve baygınlık, bilinç kaybı, koma.

NELER YAPILMALI?

Sıcak çarpması durumunda hasta serin bir ortama alınmalı ve soyularak soğuk duş yaptırılmalıdır. Ayrıca ıslak havlu ile soğuk kompres uygulanmalıdır. Hastanın bilinci açıksa şekerli ve tuzlu su içirilmeli; bilinci kapalıysa ağızdan sıvı ya da katı gıda verilmemelidir. Hastanın solunum yolu her zaman açık tutulmalı ve ayakları yukarı kaldırılmalıdır. Krampları engellemek ve hayati organların etkilenmemesi için hastaya masaj yapılmalıdır. Hastanın şikayetler devam ediyorsa ve ateş yüksekliği 40 dereceyi aşmışsa acilen hastaneye başvurulmalı.