Kategoriler
Sağlık

D vitamini eksikliğinin belirtileri

Kemikleriniz, cildiniz ve zihinsel sağlığınız için gerekli olan D vitamininin yüzde 80-90’ının güneş ışınlarından geldiğini biliyor muydunuz? En iyi D vitamini kaynağı olan gıdalar bile D vitamini ihtiyacınızı tam olarak karşılayamıyor ve D vitamini eksikliği oluşuyor. Peki D vitaminine ihtiyacınız olup olmadığını nasıl anlayacaksınız?

Uzmanlar çocuklar ve 70 yaşın altındaki yetişkinler için günde 600 IU, 70 yaş üzerindeki yaşlılar için ise 800 IU D vitamini öneriyorlar. Yeterli güneş ışığı ve D vitamini içeren yiyecek olmazsa çocuklar raşitizm hastalığı açısından risk altındadır. D vitamini eksikliği yüksek kan basıncı ve tip 2 diyabet riskini artırabilir.

Huffington Post’ta yer alan habere göre, yeterince D vitamini alıp almadığınızı anlamak için bunlara dikkat edin:

Kemiklerinizin ağrıması

Özellikle kışın yetişkinler kemiklerinde ve kaslarında daha fazla ağrı hissederler. Sabah uyandıklarında eklemleriniz tutulur.

Kederlenirsiniz

D vitamini serotonin seviyenizi artırır. 1998 yılında yaplan küçük bir araştırmada, D vitamini takviyesi verilen sağlıklı insanların duygularının D vitamini almayan insanların duygularından daha pozitif olduğu belirlendi. 70 yaş üzerindeki kadınlarda yapılan daha geniş kapsamlı araştırmaya göre, D vitamininin zihinsel sağlığa faydasının bulunmadığı görüldü.

50 yaş ve üzerinde olmak

Cilt yaşlandıkça daha fazla D vitamini yapamaz ve böbrekler D vitaminini kullanılır hale getirmede daha az etkili olur.

Aşırı kilolu ve obez olmak

Aşırı kilolu insanlarda D vitamini üretiminde değişiklik olmazken, vücut yağlarının yoğunluğu kandaki D vitamini seviyesini etkiler. Çünkü D vitamini yağda çözülebilen bir vitamindir. Fazla vücut yağına sahip olursanız vitamin daha fazla sulanır. Aşırı kilolu ve obez insanların bu etkiyi düzenlemek için daha fazla D vitaminine ihtiyaçları olur.

Cilt renginin koyu olması

Araştırmalara göre, D vitamini eksikliğinde belirgin demografik farklılıklar bulunuyor. Cilt pigmentleri doğal bir güneş koruyucudur. 30 faktörlük güneş koruma kremi cildin D vitamini yapma yeteneğini yüzde 97 oranında azaltır. Koyu cilt rengine sahip olanların rengi açık olanlara oranla 10 kat daha fazla güneşe maruz kalmaya ihtiyacı vardır.

Başın terlemesi

Vücutta başın terlemesi D vitamini eksikliğinin ilk ve klasik belirtilerinden biridir.

Mide-bağırsak sorununa sahip olmak

Crohn’s, çölyak ya da iltihabi bağırsak hastalığı D vitamini eksikliği için daha büyük risk oluşturabilir. Çünkü bu hastalıklar yağ emilimini etkiler. Bu hastaların yağ emilimi düşebilir ve yağda eriyen D vitamini eksikliği oluşur.

Nasıl güvenli bir şekilde D vitamini alabilirsiniz?

Güneş koruması olmadan cildinizi güneşe maruz bırakırsanız yeterli D vitaminini alabilirsiniz. Yaklaşık 10-15 dakika güneş kremi sürmeden dışarıda kalın, sonra güneş korumasını sürün. Maksimum D vitamini üretimi için kollarınızı, bacaklarınızı, karnınızı ve sırtınızı güneşe maruz bırakmalısınız. Ancak yaşadığınız yere dikkat ederek saat 10 ile 15 arasında güneşe çıkmayın. (Vasfiye Özcanbaz)