Kategoriler
Yaşam

Sabahları erken kalkmanın 10 yolu 

Çoğumuz yoğun bir iş gününün ardından eve gelip yemek yedikten sonra televizyonun karşısına geçip yorgunluğumuzu atmak isteriz. Ancak geç saatlere kadar televizyon izleyince de sabahları uykumuzu almadan kalkarız ve tüm gün kendimizi toparlayamayız. Peki bu durumda ne yapmalısınız?

Lifehack isimli internet sitesinde yer alan habere göre, erken kalkıp buna rağmen gün boyu kendinizi dinç ve enerjik hissetmek ister misiniz? İşte size bazı tavsiyeler:

Erken yatın

Sabahları erken kalkamamanızın nedeni yeterince uyuyamamanız olabilir. Geceleri erken yatarsanız, uykunuzu alırsınız ve sabah da rahatça uyanırsınız. Gece yarısına kadar ya da daha geç saatlere kadar ayakta kalmaya gerçekten ihtiyacınız var mı? Geç saate kadar uyanık kalırsanız ertesi gün verimli ya da faydalı olamayabilirsiniz. Televizyon şovları ya da sosyal medya bekleyebilir, zamanınızı boşa harcamayın.

Tutarlı uyku programına sahip olun

Haftasonları da dahil her gün aynı saatlerde yatıp aynı saatte kalkarsanız vücudunuz düzenli bir uyku programına alışır. Bunu alışkanlık haline getirirseniz sabahları erken kalkmakta zorlanmazsınız.

Yatmadan önce asla yemek yemeyin

Yatmadan önce yediğiniz küçük bir atıştırmalık cazip olabilir, fakat bu sabah erken kalkmak ve kendinizi dinlenmiş hissetmek istediğinizde oldukça kötü bir fikirdir. Uyku vücudunuzun dinlenme, onarım ve yeniden şarj olması için gereklidir. Yediğiniz atıştırmalık uykuya dalmanızı zorlaştırır. Ayrıca gece boyunca mideniz dolu olunca rahatsızlık hissedersiniz. 8 saat deliksiz uyusanız bile sabah uyanınca kendinizi yorgun ve tükenmiş hissedersiniz.

Kafein tüketimini azaltın

Öğleden sonra kafeinli içecek tüketimini azaltarak ya da tamamen keserek sabahları daha kolay uyanabilirsiniz. Bu ilk başlarda size zor gelebilir, fakat bu kafein isteğine karşı çıkmanız gerekir.

Erken kalkmak için iyi bir nedeniniz olsun

İlk başlarda sabahları erken kalkmak motivasyon gerektirir. Bunu yapmak için kendinize iyi bir neden oluşturun. Örneğin, sabahları erken kalktığınızda akşam bir televizyon şovu izlemek ya da güzel bir yürüyüş yapmak gibi şeylerle kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Erken kalkmayı mücadeleye dönüştürün

Kendinize erken kalkmak için neden bulun ve bunu mücadeleye dönüştürün. Bu alışkanlığınızdan asla vazgeçmeyin. İşlerinizi tamamlamak için bunu alışkanlık haline getirebileceğinizi kendinize söyleyin.

Egzersiz yapın

Erken kalkmak için egzersiz eğlenceli bir araçtır. Çünkü öğleden sonra ya da akşam saatlerinde yapılan egzersiz erken yatıp vücudunuzun iyice dinlenmesini sağlar. Ayrıca sabahları egzersiz yapmak da kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar ve günün geri kalan bölümüyle de kolayca mücadele edebilirsiniz.

Alarmlı saatiniz uzanamayacağınız bir yerde olsun

Oldukça eski bir yöntem olsa da erken kalkmada en etkilisidir. Saatinizi akşamdan kurun ve odanın diğer tarafına yerleştirin. Böylece sabah alarm çalınca yataktan kalkıp alarmı kapatırsınız ve uykunuz daha çabuk açılır.

Yatağa sakin ve gevşemiş olarak gidin

Gece yatmadan önce sinirlenirseniz, kafanızı bir şeye takarsanız uykuya dalmakta zorlanırsınız. Bu nedenle yatmadan önce gerginseniz sıcak bir papatya çayı içip gevşedikten sonra yatmaya gidin.

Heyecanlı bir kahvaltı planlayın

Sabah muhteşem, lezzetli bir kahvaltı yapmayı planlayıp da yatarsanız yorgunluğunuz azalır ve daha çabuk uykuya dalarsınız. Yapacağınız kahvaltı taze meyveden hazırlanan meyve suyu da içerirse ilgi çekici olabilir. Ya da sucuklu bir yumurta veya menemen de uykunuzu açmanıza ve güne iyi başlamanıza yardımcı olacaktır. (Vasfiye Özcanbaz)