Kategoriler
Yaşam

Rüyalar hakkında bilmediğiniz 7 şey 

Herkes rüya görür ve rüyalarımızın bazılarını hatırlarız, bazısını ise unuturuz. Peki rüyalar nereden geliyor? Rüyalar ne anlama geliyor? Rüyalarımızı kontrol edebilir miyiz ve rüyalarımızı yorumlamalı mıyız?

Kimi zaman uyandığınızda gece gördüğünüz rüyanın etkisinden uzun süre kurtulamayabilirsiniz. WebMD isimli internet sitesine yer alan habere göre, rüya uzmanları rüyalar hakkındaki şaşırtıcı gerçekleri açıklıyor.

Rüya görmek öğrenmenize yardım edebilir

Bir sınav için çalışıyorsanız veya yeni bir işi öğrenmeyi deniyorsanız, biraz şekerleme yapmayı düşünebilir ya da erken yatıp sabah çalışmayı düşünebilirsiniz. Harvard Tıp Okulu’ndaki araştırmacılara göre, beyin rüya gördüğünde, öğrenmenize ve sorunları çözmenize yardım ediyor. “Current Biology” isimli derginin son sayısında yayınlanan araştırmada, rüyaların beynin yeni bilgiyi işleme, birleştirme ve anlama şekli olduğunu belirlendi. Uyku kalitenizi iyileştirmek için yatak odanızda televizyon gibi gürültü yapan cihazlardan uzak durmalısınız. Çünkü bunlar rüyalarınızı kalitesini ve uzunluğunu olumsuz etkiler.

Bir gecede birçok rüya görebilirsiniz

Uzmanlar gecede sadece bir rüya görmediğinizi, bazı geceler bir düzineden fazla rüya görebileceğinizi söylüyorlar. Ancak siz bunların hepsini hatırlamayabilirsiniz. Gece boyunca her 90 dakikada bir rüya görürüz, her rüya döngüsü öncekinden daha uzundur. Gecenin ilk rüyası 5 dakika uzunluğundadır ve uyanmadan önce gördüğünüz son rüya ise 45 dakika ile 1 saat arasında değişebilir. Birçok insanın ömrü boyunca 100 binden daha fazla rüya gördüğü tahmin edilmektedir.

Rüyanın etkisinden kurtulamayabilirsiniz

Hiç çok güzel, mükemmel bir rüyadan uyandınız ve rüyanın devamını görmek için kıpırdamadan yattığınız oldu mu? Böyle bir şey olduğunda, hareket etmeden uzanın ve uyandığınız şekilde birkaç dakika kalın. Çünkü rüyalarınızı hatırlamanın en iyi yolu uyanınca hareketsiz kalmaktır. Vücudunuzu hareket ettirirseniz rüyadan koparsınız ve rüyanızı daha çabuk unutursunuz.

Tuhaf rüyalar bile yorumlanabilir

Bir sirk veya kar fırtınasıyla ilgili gördüğün tuhaf bir rüyanın gerçek hayatta olabileceğine inanmak zor olabilir. Fakat her rüyada potansiyel bir anlam ve semboller olabilir. Bunu araştırmalısınız. Uzmanlar, rüyalarımızın anlamının çoğu zaman çevremizdeki dünya ve kendimizi anlamak için ihtiyacımız olan şeylerle ilgili olabildiğini belirtiyor. Tuhaf rüyaları önemsemek yerine, rüyaların sizde hangi duyguları oluşturduğunu düşünün.

Tekrar eden rüyalar beyninizin size birşey anlatma şekli olabilir

Sürekli aynı kabusu mu görüyorsunuz? Uzmanlar, sürekli tekrar eden rüyaların arkasında yatan mesajlar olabileceğini söylüyor. Örneğin, sık tekrarlayan kabuslardan biri insanların dişini kaybetmesi ve dişlerinin kırılmasıdır. Bu rüya için uzmanlar insanlara dişin ve ağzın neyin sembolü olduğunu düşünmeleri gerektiğini öneriyorlar. Ağzın bir parçası olmanın yanı sıra dişler sözlerin sembolü olabilir. Bu rüyalara bakarak iletişim kurma şeklinizi gözlemlemeli ve geliştirmelisiniz.

Rüyalarınızı kontrol edebilirsiniz

3 bin katılımcının yer aldığı bir araştırmanın sonuçlarına göre, rüya kontrolü gerçek olabilir. Gerçekte katılımcıların yüzde 64,9’u rüya gördüklerinin farkında olduklarını söylerken, yüzde 34’ü bazen rüyalarında olanları kontrol edebildiklerini belirtti. Araştırmacılar, rüyaların içeriğini üstlenmenin herkesin yapabileceğini bir yetenek olmadığını, ancak geliştirilebileceğini söylediler. Bu teknik özellikle sürekli kabuslar gören kişiler için faydalı olabilir.

Rüya görmek için uykuya dalmak zorunda değilsiniz

İşyerinde masanızda, otomobilde ve hatta çocuklarınızın futbol maçında bile rüya görebilirsiniz. Uykusuz görülen rüyalar (hayallerle karıştırmayın) gerçektir ve bir dereceye kadar bunu yapmak kolaydır. Aktif hayal gücünüzü harekete geçirmeniz gerek. Öncelikle en son gördüğünüz rüyayı düşünün. Sessiz bir yer bulun, rüyanızı aklınıza getirin ve onu düşünün. Uykusuz olarak görülen rüyalar gevşeme aracı olarak kullanılabilir. (Vasfiye Özcanbaz)