Kategoriler
Sağlık

En sağlıklı 10 yeşil süper gıda 

Çoğu insan özellikle de erkekler genelikle yeşil sebzelerden ya da meyvelerden pek hoşlanmaz. Ama bu yeşil süper yiyecekler kalp hastalığından kansere, diyabetten strese kadar birçok hastalığın önlenmesinde yardımcıdır ve vücudunuz için çok faydalıdır.

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için yeşil renkli sebzeler ve meyveler de diğerleri kadar faydalıdır. HuffingtonPost’da yer alan habere göre, işte sağlığınızı düşünen 10 yeşil süper gıda:

Karalahana

En sağlıklı salata yeşilliği olan karalahana bol miktarda kalsiyum ve A vitamini içeriyor. Ayrıca iyi bir demir, lif kaynağı olan karalahana K vitamini açısındanda zengindir. Kanın pıhtılaşması için önemlidir ve kemikleriniz için yararlıdır. Karalahanayı çiğ olarak tüketmeyi sevmiyorsanız çorbalarınıza, yemeklerinize ekleyebilir sarmasını yapabilirsiniz.

Yeşil çay

Yeşil çay en az işlenmiş çay türüdür ve bu nedenle antioksidanlar bakımından zengindir. Bu antioksidanlar diyabet, obezite ve kalp problemlerine karşı koruma sağlar. 2012 yılında gerçekleştirilen iki küçük araştırmaya göre yeşil çayın kanser üzerinde de etkili olduğu ve hatta prostat ile göğüs kanserini önleyebileceği veya gelişimini yavaşlatabileceği iddia edildi. Sıcak olarak tüketebileceğiniz gibi yeşil çay yapraklarını meyvelerle birlikte soğuk çay da hazırlayabilirsiniz.

Yeşil biber

Kırmızı biberler C vitaminiyle doludur, fakat çiğ yeşil biberlerin bir kasesinde (120 mg) bir portakaldan daha fazla C vitamini bulunuyor. Ayrıca iyi bir lif, A vitamini ile potasyum kaynağıdır. Yeşil biberler ağzına kadar suyla doludur. Kraker, cips gibi çiğ olarak atıştırmayı deneyin.

Brüksel lahanası

Daha sağlıklı bir yaşam için Omega-3 yağ asitleri, A, B6 ve C vitamini ile lif içeren Brüksel lahanasından bol miktarda tüketin. Brüksel lahanasının kalp hastalığına ve kanserin tekrar etmesine karşı koruyucu etkisi vardır. Ayrıca sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanız için Brüksel lahanası önemlidir. İnce ince doğrayıp zeytinyağıyla soteleyip lezzetlendirebilirsiniz. Ya da buharda pişirebilirsiniz.

Edamame (Yeşil soya fasulyesi)

Soya fasulyesi K vitamini, lif ve demir ve şaşırtıcı şekilde protein bakımından zengindir. Vücudunuz için gerekli birçok amino asit içeren soya fasulyesinin koruyucu yararı vardır. Edamameyi çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi sarımsakla, zeytinyağıyla sotelenmiş olarak da yiyebilirsiniz. Salatalara ya da çorbalara da ekleyebilirsiniz.

Kivi

Portakaldan daha fazla C vitamini içeren kivi, lutein ve zeaxanthin isimli antioksidanlar bakımından zengindir. Bu antioksidanlar da gözlerinizi korur. 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, günde 3 tane kivi yemek kan basıncınızı doğal olarak düşürüyor. Kiviyi ortadan ikiye kesin ve bir kaşıkla içini çıkarın. Ayrıca diğer meyvelerle karışık meyve suyu yapabilirsiniz.

Fesleğen

Lif, A, C, K ve B6 vitaminleri açısından zengin olan fesleğen kalsiyum, çinko ve demir de içerir. Kaygınızı geçirme etkisi olan fesleğen stres hormonunu olan kortizolu azaltmaya yardımcı olur. Hatta akne sorununa da faydası olan fesleğen yemeklerinize lezzet verir. Domatesin üzerine serpebileceğiniz fesleğen salatalarda, tavuk yemeklerinde ya da et soslarında da işe yarar.

Kekik

Bir çay kaşığı kekik günlük tavsiye edilen demir miktarının yüzde yedisini karşılarken A, C, E ve K vitamini içerir. Ayrıca hafızayı korumaya yardımcı olan kekik ağzınızdaki kötü bakterilerle de savaşır. Balık, yumurta ve tavuk gibi gıdalara lezzet katar.

Taze fasulye

İyi bir folat ve lif kaynağı olan taze fasulye aynı zamanda A, K ve C vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Sadece 10 tane fasulye günlük tavsiye edilen C vitamininin yüzde 15’ini karşılar. Zeytinyağıyla soteleyip yiyebileceğiniz taze fasulyenin buharda pişmiş hali daha çok işe yarar.

Zeytin

Zeytinyağı gibi zeytin de kalp dostu tekli doymamış yağlar içerir ve vücudunuzu eklem iltihabı, diyabet ile kansere karşı korumanıza yardım eder. Tam olarak olgunlaşmadan toplandığı zaman zeytin yeşil olur. Siyah olanlar iyice olgunlaşmıştır. Zeytini kahvaltılarda, salatalarda yiyebilirsiniz. Zeytin ezmesiyle ise sandviç hazırlayabilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)