Kategoriler
Sağlık

Tırnaklarınız çabuk kırılıyorsa dikkat!

Küçük çocuklarda, kadınlarda, hamilelerde ile ekonomik düzeyi düşük olan insanlarda demir eksikliği daha sık görülüyor. Bazıları yaşadığı belirtilerin yorgunluktan olduğunu düşünüp doktora gitmiyor. Fakat demir eksikliği tedavi edilmezse kalp sorunlarına, hamilelikte erken ve düşük ağırlıklı bebek doğumuna ve çocuklarda ise gelişim geriliğine yol açabilir.

Foxnews’te yer alan haberde, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden yayınlanan istatistiklere göre, kadınların yaklaşık yüzde 9’u demir eksikliğinden şikayet ediyor. Ülkemizde ise bu oran yüzde 30-40 civarında. Eğer sizde de bu belirtiler varsa, demir eksikliği sorununuz olabilir:

Yorgunluk

Vücut oksijeni taşıyan kırmızı kan hücrelerindeki madde olan hemoglobin üretmek için demiri kullanır. Yeterince sağlıklı kan hücreye sahip olmadığınızda kendinizi yorgun, bitkin hissetmeye başlarsınız.

Odaklanma güçlüğü

Nörotransmitter sentezi demir eksikliği olan kişilerde değişebilir ve normal fonksiyonları azalabilir. Bu da bir işe odaklanmada sorunlar yaşamanıza yol açar.

İlgisizlik, kayıtsızlık

Herhangi bir şeye ya da aile, arkadaşlar, iş gibi her şeye karşı ilgisizlik durumunda da yine nörotransmitter sentezi değişmiştir.

Nefes alma güçlüğü

Spor yaparken, evde iş yaparken ya da otomobilinize doğru yürürken nefes almada güçlük yaşıyorsanız demir eksikliği sorununuz olabilir. Kanda yeterince demir olmazsa, vücut oksijen açlığı hisseder, nefes almakta zorlanırsınız.

Sıradışı soluk ten rengi

Cildinizin rengi dikkat çekecek şekilde soluklaştıysa bu iyi bir işaret değildir. Bu görünüm azalan kan akışıyla ve düşmüş kırmızı kan hücresi sayısıyla alakalı olabilir.

Normal egzersizlerinizi yapmada güçlük

Birkaç hafta önce egzersiz yaparken zorlanmıyordunuz fakat şimdi aynı egzersizleri güçlükle yapıyorsanız demir eksikliği başlamış olabilir. Çünkü düşük demir seviyesi direncinizi düşürür. Yeterince demire sahip olmama kaslarınızın kendini uygun şekilde iyileştirme yeteneğini azaltır.

Kırılgan tırnaklar

Demir eksikliğiniz varsa el ya da ayak tırnaklarınız kolayca kırılabilir. Ayrıca demir eksikliğine bağlı olarak tırnaklarınızda çöküntü ve oyuk oluşabiliyor.

Pembe ya da kırmızı idrar

Pancar yediğinizde idrarınız rengi kırmızımsı olabilir. Normal insanların yüzde 10 ile 14’ünde bu durum oluşurken, demir eksikliği olan kişilerde bu rakam daha yüksektir ve belirli pigmentlerin bağırsaklardaki emiliminin artmasıyla meydana gelir.

Çarpıntı

Çok küçük bir iş yaptığınızda bile kalbiniz hızlı hızlı çarpıyorsa bu durum demir eksikliğinin bir belirtisi olabilir.

Kulaklarda çınlama

Demir eksikliğinin çok fazla bilinmeyen belirtilerinden biri de kulak çınlamasıdır. Yukarıdaki belirtilerin yanı sıra sık sık kulaklarınız çınlıyorsa, kulaklarınızda bir uğultu oluyorsa demir eksikliği olup olmadığını anlamak için kan tahlili yaptırmalısınız.  (Vasfiye Özcanbaz)