Kategoriler
Yaşam

Gümüşlerinizi parlatmanın farklı yolları

Özenerek aldığınız ve önemli misafirleriniz gelmedikten sonra kullanmaya kıyamadığınız gümüşleriniz bir kenarda beklemekten karardı mı? Gümüşlerinizi nasıl parlatılacağını bilmiyorsanız bu haberimiz oldukça faydalı olacak.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, donuklaşmış gümüşlerinizi evde kullandığınız çeşitli ürünlerle ve yiyeceklerle temizleyebilirsiniz. İşte gümüşleri parlatmanın ilginç yöntemleri:

Alüminyum folyo

Donuklaşmış gümüşlerinizi parlatmak için, bir litre su, bir yemek kaşığı kabartma tozu ve bir parça alüminyum folyoyu kaynatın. Gümüş eşyanızı 10 saniye (çok kararmışsa daha uzun süre tutun) suyun içinde tutun ve sonra maşayla tutup çıkarın. Donukluk halen geçmediyse, çeyrek fincan kabartma tozu ve 2 yemek kaşığı suyla kalın bir macun yapın. Islak bir süngerle uygulayın ve durulayıp kurulayın.

Çamaşır deterjanı

Mücevherlerinizi ve gümüş eşyalarınızı parlatmak için, orta büyüklükte bir kaseyi alüminyum folyoyla kaplayın ve sıcak suyla doldurun. Bir yemek kaşığı çamaşır deterjanı ekleyin ve gümüş eşyalarınızı bir dakika suyun içinde bekletin. Daha sonra normal suyla durulayın ve açık havada kurutun.

Ketçap

Gümüş eşyalarınız donuklaştıysa, ketçap yardımcı olabilir. Kağıt havlunun üzerine küçük bir miktar püskürtün ve donuklaşmış alanları kibarca ovalayın. Eğer gümüşünüz tam olarak parlamadıysa, ketçabı 15 dakika gümüşlerin üzerinde bekletin, sonra yumuşak bir bezle ovalayıp suyla durulayın. Çatlakların arasını temizlemek için diş macunu kullanın.

Mısır nişastası

Suyla mısır nişastasını karıştırıp macun kıvamına getirin ve bununla gümüşlerinizi parlatabilirsiniz. Islak bir kumaşla uygulayın, kurumasını bekleyin ve tülbent ya da sert bir havluyla iyice ovalayın. Mısır nişastanız yoksa, bunun yerine krem tartar kullanın.

El dezenfektanları

El dezenfektanları sadece mikroplarla savaşmakla kalmaz, aynı zamanda bunlar iyi birer gümüş cilasıdır. Yumuşak bir kumaşın üzerine birkaç damla sıkın ve donuklaşmış gümüşlerin üzerini iyice ovalayın.

Limonlu gazoz

Parlaklığını kaybetmiş gümüş eşyalarınızı bir kase limonlu gazozun içinde bir saatliğine bekletin. Sonra durulayın ve iyice kurulayın.

Diş macunu

Bir bezin üzerine küçük bir miktar diş macunu sıkın ve gümüşlerinizi parlatın. Sonra durulayın ve ne kadar parladığına şaşıracaksınız.

Cam temizleyici

Sprey cam temizleyicileri bir bezin üzerine püskürtün ve gümüşlerinizi kibarca ovalayın. Bu şekilde gümüşlerinizin orijinal parlaklığını koruyabilirsiniz.

Saç kremi

Gümüşlerinizin donuklaşmasını önlemek için saç kremiyle ovalamayı deneyin.

Tebeşir

Gümüş eşyalarınızın matlaşmasını istemiyorsanız çekmeceye birkaç parça tebeşir koyun ya da gümüşlerinizi sakladığınız yere tebeşir de katın. Tebeşir nemi absorbe ederek en çok sevdiğiniz gümüş eşyalarınızı donuklaşmasını önler.

Amonyak

Bir kase ılık suyun içine yarım kase amonyak ekleyerek hazırladığınız karışımın içinde gümüş eşyalarınızı 10 dakika bekletin. Sonra kibarca silip temizleyin ve kurulayın.

Sirke

Yarım kase sirkenin içine 2 yemek kaşığı kabartma tozu karıştırın ve 2-3 saat boyunca gümüş eşyalarınızı ve mücevherlerinizi parlatabilirsiniz. Soğuk suyun altında durulayın ve iyice kurulayın.

Limon suyu ve tuz

Gümüşleriniz gece boyunca 1 yemek kaşığı limon suyu, bir buçuk kase su ve yarım fincan süt tozu karışımının içinde bekletin. Sabah gümüşlerinizin parladığını göreceksiniz. (Vasfiye Özcanbaz)