Kategoriler
Aktüel

Yetişkin penguenler ava, bebekleri kreşe…

Uzaktan bakılınca ne olduğunu anlamak çok da kolay değilmiş gibi görünse de, fotoğrafa dikkatli bir şekilde baktığınızda bunların penguen olduğunu anlamanız çok da uzun sürmüyor.
BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, kahverengi yamalar şeklindeki görüntü ise yavru penguenlerin kreşlerdeki gibi bir araya gelmesiyle oluşmuştur, çevrelerinde ise her an için tetikte duran mavi renkli yetişkinler bulunuyor.

Duş sırası bekliyorlar

Bunlar gibi Atlantik Okyanusu’nun güneyindeki South Georgia adasındaki kral penguenlerin 10 binlercesi koloni halinde yaşıyor. Gençler 6 haftalık olduğunda aileleri balık avlamaya gittiklerinde kreşe katılıyorlar. Bir araya gelmek onları ılık tutuyor ve yırtıcılardan koruyor. Bu fotoğrafın solundaki uzun yavru sırası delikanlı penguenlerin duş aldığı nehiri takip ediyor. Çünkü tüy dökmek yeni büyüyen penguenleri kaşındırıyor.
Kral penguenler oldukça geniş bir türdür, bunları ikinci olarak ise imparator penguenleri takip ediyor. Bu kuşlar boyunlarındaki turuncu-altın sarısı tüyleriyle fark ediliyorlar. Karada çok yavaş yürümelerine rağmen suyun içinde tuttuklarını koparıyorlar. Bu tür mükemmel birer dalış uzmanıdır, küçük balıkları ve kalamarları yakalamak için sık sık 200 metreye dalış yapabilir. (Vasfiye Özcanbaz)