Kategoriler
Aktüel

Sizce bu mücadelenin kazananı kim?

Bu kedi gözlü ağaç yılanı ve Morelet ağaç kurbağası Orta Amerika’da bir ormanda bu şekilde kenetlenmiş halde bulundular. Yılan kurbağayı öldürüp yutmaya teşebbüs etti fakat yılanın dişleri kurbağanın çenesinde kaldı. Peki bu mücadeleyi kim kazandı?
BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, 2008 yılında çektiği bu fotoğrafla “Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı” ödülünü kazanan fotoğrafçı David Maitland, yılanın kurbağayı bırakmayı kabullenmediğini söyleyerek “Bana göre, kurbağa zıplayıp gidecekti. Fakat, yılan kurbağıyı yutamadı. Cesur kurbağa ise hiçbir zayıflık belirtisi göstermedi ve inatçı yılan da hiç hareket etmedi. Bu tam bir kilitlenmeydi” dedi.
David Maitland, Belize’de bulunan Chiquibul Orman Koruma Bölgesi’ndeki bu ölüm-yaşam durumuyla tesadüfen karşılaştı. Yılan yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan kurbağayla karşılaşana kadar bir dalın etrafına dolanmıştı. Fotoğrafçı bu kareyi gece yarısına doğru çekti ve 3 saat boyunca kimin kazandığını görmek için filmin baş oyuncularını izledi. Fakat sonunda vazgeçti ve hayvanları kenetlenmiş şekilde bırakıp yatmaya gitti.  (Vasfiye Özcanbaz)