Kategoriler
Yaşam

Mutfakta temizlemeyi unutabileceğiniz mutfak aletleri

Mutfakta hijyene her gün dikkat etseniz bile uzmanlar mikrop bulunabileceğini söylüyorlar. Her gün yemek, kurabiye hazırladığınız, pişirdiğiniz, et veya tavuk kestiğiniz mutfağınızda birçok virüs bulunması normaldir. Ancak temizliğe dikkat etmezseniz hastalanabilirsiniz.

Kimi zaman aceleden bıçağı düzgün temizlemeden bıçaklığa koyarsanız gıda zehirlenmesinden tutun da birçok ciddi hastalığa davetiye çıkarırsınız. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, mutfağınızda kullandığınız birçok aleti çoğu zaman temizlemek gözünüzden kaçabiliyor. İşte bu aletler ve neden olabilecekleri hastalıklar:

Sünger

Yeni yapılan araştırmalara göre, her gün kullandığınız mutfak aletleri gıda zehirlenmesine yol açan ya da daha kötüleştiren mikroplar barındırıyor. Süngerler ısı ve nemden dolayı mikrop yüklüdür. bu mikropları temizlemek de sadece yıkamakla olmuyor. Bulaşık süngerinizi mikrodalga fırında yüksek ısıdan geçirirseniz ya da bulaşık makinesinde yıkarsanız mikropların büyük bölümünü yok edebilirsiniz.

Evye

Mutfaktaki evyenizin(mutfak lavabosu) üzerinde birçok mikrop barındığını biliyor muydunuz? Tüm gün içinde birşeyler yıkıyorsunuz, kirli bulaşık süngerlerini bezlerini yıkıyorsunuz, yemek yaparken kabukları, çöpleri kenarına atıyorsanız tüm bunlar mikropların evyenizin yüzeyinde birikmesine neden oluyor. Bu nedenle evyenizi her gün iyice temizleyip dezenfekte etmelisiniz.

Spatula

Spatulanızı temizlerken kauçuk olan ucu çıkarmazsanız, gıda artıkları birikebilir ve hastalığa yol açan mikropların gelişmesine neden olabilir. Spatulanız iki parçaysa ucunu sap kısmından ayırın ve ayrı ayrı yıkayıp temizleyin.

Kauçuk contalı saklama kapları

Öğle yemeğinizi koymak için kullandığınız kapları ofisteki lavaboda yıkayabilirsiniz, fakat bu kaplar mikropların çoğalmasına imkan sağlıyor. Bulaşık makineniz güvenilirse bu saklama kaplarınızı ve kapaklarını makinenizde yıkayabilirsiniz. Elde yıkayacaksanız hava geçirmeyen contalarını ve oluklarını dikkatlice yıkayın.

Konserve açacağı

Birçok insan bu el aletini mutlaka kullanmıştır. Fakat konserve açacağınızı iyice temizlemeden çekmeceye geri atarsanız, ailenizi bakteri, maya ve küflere maruz bırakabiliriz. Konserve kutularının oyuklarını temizlemek çok önemlidir. Tüm gıda kalıntılarını yok ettiğinizden emin olun. Daha iyisi, her kullanımdan sonra konserve açacağınızı mutlaka yıkayın.

Blenderın sızdırmaz contası

Üreticinin temizleme talimatlarını takip etmezseniz yiyeceklerinizle birlikte bakterileri de blenderdan geçirirsiniz. Üreticinin direktiflerine bağlı olarak, blendırın parçalarını bulaşık makinesine yerleştirin ya da elde sıcak sabunlu suyla yıkayın. Parçaları tekrar kurmadan önce iyice kuruduğundan emin olun.

Buzdolabınızın sebzelik bölümü

Solmonella, Listeria, küf ve maya salatalık ve havuç gibi sebzelerle birlikte buralarda bulunur. Kirli bir sebzelik bu bölüme yerleştirdiğiniz temiz sebzelere de virüs bulaşmasına yol açar. En az ayda bir kez dolabınızın sebzelik bölümünü çıkartın ve ılık suyla deterjanla yıkayın. Ayrıca sebzeliğinizdeki kokulardan karbonatlı suyla (yaklaşık 1 litre suya 1-2 çay kaşığı karbonat karıştırın) da kurtulabilirsiniz. Sebzeliğinizin tamamen kuruduktan sonra yerine yerleştirin.

Bıçak seti

Dürüst olun ve bıçaklarınızı koyduğunuz seti en son ne zaman temizlediğinizi düşünün. Bıçak setini de sıcak sabunlu suda yıkamalısınız. Hatta bebeklerin biberonlarını yıkamak için tasarlanmış küçük fırçalar ile bıçakların girdiği bölümleri de temizlemelisiniz. Dezenfekte etmek için ise bıçak setini 1 çay kaşığı çamaşır suyu katılmış 4 litrelik ılık çeşme suyunun içine yatırın veya bıçakların girdiği bölümlere bu karışımı doldurun. 1 dakika bekledikten sonra temiz çeşme suyuyla durulayıp kuruması için ters çevirin. Mikrop oluşumundan korunmak için bıçaklarla işiniz bitince mutlaka yıkayıp kurulayıp bıçak setine yerleştirin.

En temiz mutfakta bile mikrop bulunur

NSF International (Ulusal Hijyen Vakfı) tarafından yapılan bir araştırmada, 20 aile 14 farklı mutfak aletini temizledi. Buna rağmen araştırmacılar temizlenmiş olan bu ürünler üzerinde E.Coli, Salmonella, Listeria, küf ve maya gibi gıda zehirlenmesine yol açabilecek bileşenler olduğunu tespit ettiler. (Vasfiye Özcanbaz)