Kategoriler
Sağlık

Çocuk dönemindeki sağlık sorunları ve tedavileri

Çocukluk döneminde çarpık dişlerden uyurgezerliğe, konuşma bozukluklarına ve okuma güçlüklerine kadar düzeltilebilecek birçok sağlık problemi görülebiliyor. Eğer çocuğunuzda da bu sorunlardan biri varsa endişelenmeyin. Artık tedavideki ilerlemeler, yenilikler ve çocuğunuzu motive ederek kolayca bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

WebMD isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte çocukluk döneminde görülebilen sorunlar:

Çarpık dişler

Amerikan Ortodonti Derneği’ne göre, ortodonti hastalarının yaklaşık dörtte birini 18 yaş üstü hastalar oluşturuyor. Kadınlar daha çok estetik açıdan duydukları kaygıdan dolayı mine rengindeki diş braketleri ve çıkarılabilir şeffaf tellerdeki gelişmeleri takip ediyorlar ve bunları tercih ediyorlar. Yıllarca yamuk olan dişlerin braketler çıkınca orijinal haline geri dönmesi çok zor oluyor. Ortodontistiniz dişlerinizin arkasına tel yapıştırabilir ya da dişlerinizi çeken küçük dişeti liflerinizi kesmesi için sizi periodontiste gönderebilir. Bu tedavileri çocukluk döneminde yaptırırsanız ileride sağlıklı ve düzgün dişlere sahip olursunuz.

Sakarlıklar

Bazı kadınlar sık sık su bardaklarını devirebiliyor ya da kapılara çarpabiliyor. Genellikle bu sakarlıklarını kendi yapılarının bir parçası olarak varsayıyorlar. Fakat bu yanlış. Bunun bir sebebi kaslarının güçsüz olması olabilir. Omuzlarınızda zayıf bir çevirici kol ağzına sahip olmak dolaptaki tabaklara uzandığınız zaman daha küçük el kaslarına yönelmenize neden olur ve bu nedenle de tabakları düşürürsünüz. Bu nedenle fizik tedavi uzmanı size en iyi germe egzersizlerini gösterebilir ve daha hızlı hareket etmek için sizi çalıştırır. Ayrıca bir şey yaparken başka şeyler düşünmemek ve zihninizi bir noktaya odaklamanız gerekiyor.

Okuma konuları

5 Amerikalı’nın birinde disleksi var. Eğer disleksi okulda teşhis edilemezse birçok insan bunun yavaş okuma problemi olduğunu varsayıyor. Fakat disleksi nörolojik bir problemdir. Anahtar beyin devrelerindeki kesintiler temel dil seslerini doğru olarak düzenleme ya da doğrusunu bulma yeteneğini engelleyebiliyor. Disleksi tedavi edilebilir. Ancak okumanın temellerini, seslerin nasıl çıkarılacağını her şeyi yeniden öğrenmeniz gerekiyor. Yetişkinler için olan grup sınıflarına gidebilirsiniz. Ya da özel ders alabilirsiniz. Diğer tüm sorunlar gibi disleksiyi çocuğunuz ilkokula başladığı yıllarda fark edip tedavi ettirmelisiniz.

Göz tembelliği

Yıllardır doktorlar göz tembelliğinde görüşünüzü güçlendirmezseniz başarısız olacağınızı düşünüyorlardı. Önceleri  doktorlar göz tembelliğinde en başarılı sonuçların 7 yaşına kadar alındığını belirtiyorlardı. Ancak yeni yapılan bir araştırmaya göre yaş limiti uzatılabilir. California Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar tek gözleri kapalı olarak günde yaklaşık 2 saat olmak üzere 20 gün boyunca video oyunu oynayan yetişkinlerin görme keskinliğinin yüzde 30’a kadar iyileştiğini belirlediler. Göz tembelliği kas zayıflığından kaynaklanıyorsa, çocuklarda etkili olan ameliyatın yetişkinlerde de işe yaradığı belirtiliyor.

Konuşma bozukluğu

Kekemeliğin herhangi bir ilacı veya ameliyatı yok. Kekemeliği olan kişilere dil ve konuşma uzmanları tarafından kekemelik terapisi uygulanıyor. Kekemelik terapisine genellikle kekemelik ortaya çıktıktan 3-6 ay sonra başlanıyor. Özellikle ailede kekemelik geçmişi varsa ve çocuğun kekemeliği şiddetliyse terapilere hemen başlanabiliyor. Bütün çocuklar ve yetişkinler terapiden fayda görüyor. Terapi sonrasında bazı çocuklarda kekemelik tamamen ortadan kalkabiliyor, bazıları ise daha az kekelemelerine yardımcı olacak stratejileri öğreniyorlar.

Tırnak yeme

Daha çok kadınlar can sıkıntısından ya da stresten dolayı saçlarını çekebiliyor ya da tırnaklarını yiyebiliyor. Uzmanlar yetişkinlere ne zaman, nerede ve hangi duygu haliyle tırnaklarınızı yediğinizi not etmenizi ve sonra böyle zamanlarda ellerinizi nerede kullanacağınızı bulmanızı öneriyorlar. Örneğin, böyle durumlarda resim yapabilirsiniz, stres topuyla oynayabilirsiniz. Aynı şekilde çocukluk döneminde tırnak yeme durumu varsa bunu tırnaklara sürülen caydırıcı ilaçlar ile ya da çocuğun dikkatini başka işlere yönelterek de önleyebilirsiniz.

Uyurgezerlik

California’da Standford Uyku Epidemoloji Araştırma Merkezi’nde görevli araştırmacılar, yetişkinlerin yüzde 29’unun hayatlarında en az bir kez ve yüzde 3’e yakınının ise düzenli olarak uykuda yürüdüklerini belirlediler. Öncelikle uyku apnesi veya ilaçların yan etkisi gibi problemlerin uyurgezerliğe yol açıp açmadığını belirlemek gerekiyor. Sonra böyle bir neden yoksa uyurgezerlik ilaçla ya da psikoterapiyle tedavi edilebiliyor. (Vasfiye Özcanbaz)