Kategoriler
Sağlık

Diş sağlığınızı bozan en kötü gıdalar

Dişlerinizin sağlıklı ve bembeyaz olması için düzenli olarak diş fırçalamanın, diş ipi kullanmanın yanı sıra diş dostu gıdalar tüketmelisiniz. Peki hangi gıdaların dişinizle dost olduğunu hangilerinin ise dişlerinize zarar verdiğini biliyor musunuz?

Uzmanlar genelde yapışkan ve şekerli gıdaların dişleriniz için zararlı olduğunu söylüyor. Bunlar dişlerinizin üzerinde uzun süre kalıyor ve dişlerinizin çürümesine neden oluyor. Ayrıca asitli gıdalar da diş minesine zarar veriyor. Kola gibi hem asitli, hem de şekerli olan içecekler ise dişleriniz için iki kat zararlı. Ağzınızdaki tükürük doğal olarak dişlerinizdeki kalıntıları yıkıyor ve gıdaların dişlerinize yapışmasını önlemeye çalışıyor. Ancak kullandığınız ilaçlar gibi bazı nedenlerle tükürük üretimi azalınca dişleriniz yediğiniz gıdalara karşı savunmasız kalıyor. Bu noktada ise yediğiniz gıdalara dikkat etmeniz önemli.

Huffington Post’ta yer alan habere göre, işte yedikten sonra mutlaka dişlerinizi fırçalamanız gereken gıdalar:

Kurutulmuş meyveler

Oldukça yapışkan ve şekerli olan kurutulmuş meyveler ağzınızdaki bakterileri besler ve dişlerinizin aşınmasını artırır. Ancak bu asla kurutulmuş meyve yemeyeceğiniz anlamına gelmez, yedikten sonra mutlaka dişlerinizi fırçalamalısınız. Taze meyvelerde böyle bir problem yok. Çünkü bu meyvelerde de şeker bulunmasına rağmen bunları çiğnemek tükürük salgısını artırır ve tükürük sayesinde taze meyveler dişlerinize yapışmaz.

Şekerli içecekler

Sporcu içecekleri ya da kola gibi şekerli içecekler uzun sürede içildiği zaman dişleriniz için oldukça zararlı olur. Ayrıca bir içeceği tek başına yudum yudum içmeniz dişlerinize daha çok zarar verir. Bunun yerine içeceği bir kerede içmeniz ya da yemeğin yanında içmeniz daha iyidir. Aileler de çocuklarına şekerli içecekler vermemeli, çünkü çocukların dişleri halen gelişme aşamasındadır.

Sert şekerler

Şekerli içeceklerde olduğu gibi sert şekerleri ağzınızda bekletmez ağız sağlığınız için oldukça zararlıdır. Bu şekerler hem dişlerinize yapışır hem de siz şekerin erimesini beklerken şeker uzun süre ağzınızda kalır. Böylece ağzınızda bakteri üretimi artar, dişleriniz çabuk çürür.

Narenciye ve asitli gıdalar

Mandalina, portakal ya da domates gibi asitli yiyecekler özellikle tek başına yendiğinde dişlerinizin çürümesini artırır. Ancak bu gıdaları yedikten hemen sonra asitten kurtulmak için ağzınızı suyla çalkalarsanız bir sorun kalmaz. Narenciyeler sadece asit içermez, şeker de içerir. Limon ya da misket limonu emme alışkanlığı olanlar dişlerine zararlı asit banyosu yaptırıyor demektir.

Nişastalı gıdalar

Patates cipsi ya da beyaz ekmek gibi nişastalı gıdalar dişlerinize hapsolur ve plağa yol açan bakterileri besler.

Kahve

Kahve ve çay gibi içecekler sadece dişlerinizde lekeye yol açmaz dişlerinizin daha yapışkan olmasını da sağlar. Böylece daha fazla yiyecek parçası dişlerinizin üzerine yapışır. Dişleriniz çürümeye yatkın hale gelir. (Vasfiye Özcanbaz)