Kategoriler
Soru-Cevap

Kabus görmek tehlikeli midir?

Hepiniz mutlaka kâbuslar görmüşsünüzdür. Özellikle kötü geçen bir günün ardından gece yatağa girdiğinizde gün içinde yaşadığınız stres sizi etkiler ve kabuslar görmenize yol açabilir. Peki kabuslarınız için doktora gitmeniz gerekir mi?

Huffington Post’ta yer alana habere göre, araştırmalar yetişkinlerin yüzde 85’ten fazlasının zaman zaman kâbus gördüğünü iddia ediyor. Bunlardan yüzde 8-29’unun en az ayda 1 kere, yüzde 2-6 sının ise haftada bir kez kâbus gördüklerini belirtiyorlar. Eğer sizin de geceleriniz korku filmi gibi geçiyorsa kâbuslar hakkında her şeyi öğrenerek daha iyi uyuyabilirsiniz.

Kâbuslar, gece terörü

Öncelikle kabusların gece terörü olmadığının farkına varın. İkincisi gece terörü REM uykusu denilen dönemde, uykunuzun başlarında olur.  Tipik olarak uykuya daldıktan 90 dakika sonra paniklemiş olarak, çığlık atarak uyanırsınız. Ne gördüğünüzü tam olarak hatırlamazsınız. Gece terörü yaşarken kalp atışlarınız 180’e kadar çıkabilir.

Kâbuslar ise derin uyku döneminde oluşur ve kimi zaman bizi uyandırır, kimi zaman ise uyandırmaz. Kâbuslarda ne gördüğümüzü genellikle hatırlarız.

Kâbusların nedeni nedir, kimler kâbus görür?

Stres ve kaygının kâbuslara neden olabileceğini söyleyen araştırmacılar, stresli olayların kötü rüyaları tetikleyebildiğini açıkladılar. Ayrıca kâbusların bazen depresyonlu, şizofren hastalarda görülme riski daha yüksektir. Psikolojik testlerde hayal gücü kuvvetli olan ve duygusal insanların daha fazla kâbus gördüğü belirlendi.

Tedavi

Yetişkinlerin sadece yüzde 5’i kâbuslarından dolayı tıbbi sorun yaşıyor. Çok sık ya da ciddi kâbuslar gördükleri için tıbbi yardıma ihtiyaçları oluyor. Eğer kâbuslar uykunuzu düzenli olarak bölüyorsa ve size fiziksel ve ruhsal açıdan zarar veriyorsa uyku kliniğine gitmelisiniz. Buradaki uzmanlar tek sorunun kâbuslarınız mı olduğu ya da uyku apnesi gibi daha ciddi bir probleminiz olup olmadığını teşhis edebilir.

Bazıları için çare uyku kliniği değil, bir psikologun ofisinden gelebilir. Kâbuslarınızdan kurtulmanın en iyi yolu, altta yatan nedenlerle mücadele etmektir. Örneğin yakın zamanda geçirdiğiniz otomobil kazası, bir yakınınızın ölümüne şahitlik etmeniz ya da yaşadığınız bir sarsıntı kâbuslar görmenizi tetikleyebilir. (Vasfiye Özcanbaz)