Kategoriler
Otomobil

Nissan’dan 50. yıla özel GT-R

NISSAN GT-R’ın 50. Yılına özel versiyonu dünyanın en ünlü hız festivallerinden biri olan Goodwood Festivali’nde tanıtıldı. 720 HP gücündeki GT-R50, Nissan ve Italdesign tarafından el işçiliğiyle sınırlı sayıda üretilecek.

GT-R50, yeni tasarımı, iç ve dış hatlarıyla dikkat çekiyor. Kaput üzerindi gerilmiş LED farlar, alçaltılmış bir tavan çizgisi ve ön tekerleklerin arkasındaki “samuray bıçağı” şeklindeki hava çıkışları karakteristik tasarım detayları olarak öne çıkıyor. İki adet dikme üzerine monte edilen büyük ve ayarlanabilir arka spoiler genel görünümü destekliyor.

NISSAN GT-R50 by Italdesign, kabin içerisinde de modern, yüksek performanslı safkan bir sporcuyu yansıtıyor. Orta konsol, gösterge paneli ve kapı döşemeleri boyunca iki farklı karbon fiber yüzey uzanıyor. Koltuklarda siyah Alcantara® ve ince siyah İtalyan deri bir arada kullanılıyor. Altın renkli detaylar dış tasarımdaki uygulamayı iç mekana yansıtıyor.

NISMO ekibi tarafından el yapımı olarak üretilen yeni 3,8 litre hacimli V6 VR38DETT motor standart versiyona göre 120 HP daha fazla güç üretiyor. 720 HP güç ve 780 Nm tork üreten motorun gücü, yeniden elden geçirilen Bilstein marka süspansiyon sistemi ve güçlendirilen Brembo fren sistemi tarafından dizginleniyor.

Yeni aracı hız festivalindeki pistte ilk kez çıkarak isimler ise  NISSAN’nın GT3 sınıfındaki fabrika yarış pilotları Lucas Ordóñez ve Alex Buncombe oldu. (Aydın Özcanbaz)