Kategoriler
Yaşam

İşyerinde zamanı yönetmenin 14 yolu

İşyerinde zamanınızı daha iyi kullanmak istemez misiniz? İşyerinde geçen zamanın her dakikası değerlidir. Zamanı iyi bir şekilde yöneterek daha üretici olabilir ve kariyer hedeflerinizde adım adım yükselebilirsiniz.

Askmen isimli internet sitesinde yer alan habere göre, zaman yönetimi kendinizi idare etmekle ilgilidir. İşte zamanınızı kontrol edip, işyerinde verimli olmanız için altın öneriler:

Yapılacaklar listesi hazırlayın

Yapılacaklar listesi hazırlayın ve bunu sürekli yenileyin. Listenizde acil ve aciliyeti daha az olan işleri sıralayın. Böylece, her şeye tekrar tekrar bakmazsınız. Listenizi her zaman yanınızda bulundurun, hatta cep telefonunuzda ya da günlük ajandanızda da bir kopyası bulunsun.

Zamanınızı dağıtın

Her hareket noktanız için tahmini bir zaman karesi oluşturun ve tamamlanması gereken görevler için bir tarih belirleyin. Ayrıca beklenmemiş bir şekilde boş zamanınız olursa bu zaman diliminde işlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin, ofiste görüntülü konferansın başlamasını beklerken internetten araştırma yapabilirsiniz.

İşin son teslim tarihini belirleyin ve buna saygı gösterin

Son teslim tarihi belirlemede gerçekçi olun ve bunu yerine getirmek için çaba gösterin. Baskı altında ne kadar çok işle ilgilensek de bir plan dahilinde bu işlerin yapılması daha profesyonelcedir ve sizin için daha az streslidir.

Zamanınızı akıllıca kullanın

Günün belli zamanlarında e-postalarınızı kontrol edin ve size bırakılan sesli mesajları dinleyin. Mümkünse, aynı e-postaya veya aynı kağıda ikinci kez bakmayın. Okumak için zamanınız yoksa e-postalarınızı açmayın ve vaktiniz olunca e-postalarınızı yanıtlayın, yönlendirin, dosyalayın ya da eleyin.

Organize olun

Masanızın, basılı işlerinizin, bilgisayar dosyalarınızın ve e-postalarınızın düzenli olmasına dikkat edin. Böylece aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Kaybolmuş bir şeyi aramanın size çok zaman kaybettireceğini unutmayın.

Görevinize devam edin

Masanıza bir gelen sepeti yerleştirin. Böylece insanlar size getirdikleri işleri masanızın üzerine rastgele bırakmayacak. Siz de toplantıdayken bir dosya, mektup ya da doküman bulmak için toplantıdan çıkmak zorunda kalmayacaksınız.

İşinizi bölmeyin

Eğer ofisinizin kapısı varsa, zaman zaman kapıyı kapatın. Çalışanlarınızın sorularını ve endişelerini dinlemek için gerçekten vaktiniz yoksa kapının açık olması sizi yıpratır. Sohbet etmek için çok yoğun olduğunuzda bir çalışma arkadaşınız masanıza gelirse ona başka bir saatte görüşebileceğinizi söyleyin.

İşbirliği yapın, birlikte çalışın

İş arkadaşlarınız işinizin zamanında bitmesini beklerler, bu nedenle herhangi bir gecikme yaşanmayacağından emin olun. Siz de aynı şeyi onlardan beklersiniz. Eğer sunum tarihiniz ayın 25 ise her şeyin ayın 23’ü itibariyle tamamlanmış olmasına dikkat edin.

Gereksiz iş takibinden kaçının

Eğer sorumluluğu başkasına verdiyseniz ya da bir işi yapması için başka birini görevlendirdiyseniz, bu iş sizin spesifik sorumluluğunuzda değilse işi ikinci kez takip etmeyin. Eğer iş arkadaşınızın araştırması ya da iş sorumluluğu sizin günlük işinizi, iş performansınızı veya kariyer hedeflerinizde etkili değilse, destekleyici bir konuşmayla kendinizi, istediğiniz işin özelliklerini ifade edin.

Rutin toplantılarınızı iptal edin

Toplantıların gerçekten gerekli olup olmadığını belirleyin. Gerekliyse, bir ajanda hazırlayın ve toplantıya zamanında başlayıp zamanında bitirin. Eğer toplantıda sizin bulunmanızı gerektiren bir konu yoksa, patronunuzdan izin alıp işlerinizi bitirmeye odaklanın.

Bir şeylerle meşgul olun

Her zaman en az bir projeyle uğraşarak yeteneklerinizi canlı tutun. Hatta iki veya daha fazlası da iyi olabilir. Ayrıca farklı projelerde çalışmak her zaman çalışacak bir şeyleriniz olduğunu gösterir. Ayrıca zihniniz aktifleşir ve görüş açınız yenilenir.

Projelerinizi dikkatli bir şekilde seçin

Yaptığınız işin şirket için değerli olduğundan ve yeteneklerinizi en iyi şekilde kullandığınızdan emin olun. Bir kurulda bulunmak için gelen isteğiya da fazladan bir projeyi kabul etmemek için iyi sebepleriniz olabilir. Başarılı profesyonel iş insanları nasıl hayır deneceğini bilir. Kendinize “Bu iş kariyerimde ilerlememe yardım edecek mi?”, “Bu göreve yeterli zaman ayırabilir miyim?” gibi sorular sorun.

Ertelemeyi bırakın

İnsanlar doğası gereği hoşuna gitmeyen görevleri bekletir, erteler. Sıkıcı olan işlerin arasına birkaç eğlenceli iş yerleştirin. Örneğin, rakamlarla çalışmayı sevmiyorsanız hesaplama gerektiren işleri sabah dinç ve enerjik olduğunuz saatlerde yapın. Sürekli olarak negatif işleri ertelemekten vazgeçerseniz, işinize, kariyer hedeflerinize, güçlerinize ve ilgi alanlarınıza daha iyi odaklanabilirsiniz.

Kendinizi ödüllendirin

Zaman yönetimi sadece işinizle ilgili değil. Rahatlamanız ve pillerinizi şarj etmeniz için de biraz dinlenme süresi programlamanızı da kapsar. İşlerinizi tamamladığınızda kendinizi ödüllendirin. Örneğin, bir raporu okumayı bitirdiğinizde kahve molası verin ya da yeni bir ürünün lansmanı yapıldıktan sonra küçük bir tatil planlayın. Profesyonellerin zamanını nasıl planladığını takip edin ve onların iş pratiklerinden bazılarını kendinize örnek alın. İşlerinizi ertelemekten kaçının, dikkatinizi ve yeteneğinizi iyi organizasyonlara verin. Bu şekilde kariyerinizde itibar ve takdir kazanacaksınız. (Vasfiye Özcanbaz)