Kategoriler
Yaşam

Kahvenin bilmediğiniz kullanım alanları

Yoğun bir çalışma saatinin ardından ya da eve gelen bir arkadaşımızla birlikte sohbet ederken içeceğiniz kahve kadar insana iyi gelen bir şey yoktur. Çoğu insana göre kahve yorgunluğu alır, insanı mutlu eder, baş ağrısını azaltır. Ancak fazla tüketmemeye de dikkat etmelisiniz. Peki kahvenin içmek dışında başka alanlarda da kullanıldığını biliyor muydunuz?
Reader’s Digest dergisinde yayınlanan habere göre, kahveyi içmenin yanında bahçenizde gübre olarak kullanabilir, kahveyle otomobilinizi temizleyebilir ve hatta saçlarınıza canlılık verebilirsiniz. İşte kahvenin sıradışı kullanım alanları:

Baş ağrısına yardımcı

Illinois Üniversitesi’nde yapılan klinik bir deneyde, kan damarlarının şişmesini azaltan kafeinin baş ağrısının sıklığını ve şiddetini azalttığı belirlendi. Bir gruptaki gönüllülere sadece kafein verildi ve bunların yüzde 58’i ise tümüyle baş ağrılarının geçtiğini ifade etti. Diğer gruptakilere ise ibuprofen ile birlikte kafein verildi. Bu gruptakilerin yüzde 70’inde belirtilerin yok olduğu tespit edildi.

Mobilyalarınızı yenileyebilirsiniz

Sadece yeterli miktardaki suya 2-3 çorba kaşığı sentetik kahveyi karıştırın ve diş macunu kıvamına getirin. Mobilyalarınız kırmızı, bordo tonlarında ise bu karışıma birkaç damla tentürdiyot ekleyebilirsiniz. Bu macun kıvamındaki karışımı küçük bir spatulaya ya da plastik bıçağa sürün ve mobilyalarınızdaki çatlakları doldurmak için kullanın. Çatlakların dışına taşan fazla macunu nemli bir bezle silin. Bu karışımın tamamen kurumasını bekleyin ve mobilya cilasıyla cilalayın.

Otomobilinizi temizleyebilirsiniz

Otomobilinizin temiz ve güzel kokması için, taze dövülmüş kahve çekirdekleriyle doldurulmuş küçük bir kabı otomobilinize yerleştirin. Bu çekirdekler otomobilinize sinebilecek içecek ya da sigara gibi kötü kokuları absorbe edecektir.

Bitkileriniz için gübre olarak kullanabilirsiniz

Dövülmüş kahvenin içinde sadece açelya ya da gül ağacı gibi bitkilerin sevdiği kafein yok. Kahvenin sağladığı asitlik derecesi ve havalandırmanın yanında  nitrojen, fosfor ve mineral de sağlıyor. Dövülmüş kahve çekirdeklerinin rütubet olmaması için toprağı kazıp gömdüğünüzden emin olun. Ancak gömerken aşırıya kaçmayın. Köklerin yanına bir bardağın dörtte üçü oranında dövülmüş kahve çekirdeği gömün, bunu ayda bir tekrarlayın. Asit seven bitkiler için bile olsa kahve çekirdekleriyle gübrelemek toprağın asitlik derecesini istenmeyen düzeylere kadar artırabilir. Bu konuda dikkat etmeniz önemli.

Evcil hayvanlarınızın kokusunu yok edebilirsiniz

Bazı evcil hayvan sahipleri evindeki kokuyu bir fincan dolusunu taze kahve çekirdeğini dökme demir tava içinde düşük sıcaklıkta ısıtarak yok edebiliyor. Kahvenin kokusu eve dağılır dağılmaz tavanızı ocaktan alın ve bir nihalenin üzerine koyup kokunun evinize yayılmasını sağlayın. Kahve çekirdekleri soğuduğunda evcil hayvanınızın kokusu da gitmiş olacaktır.

Yüzünüzü temizleyebilirsiniz

Cildinizdeki ölü deriyi dövülmüş kahve çekirdekleriyle pul pul döküp cildinizin yenilenmesine yardım edebilirsiniz. Vücudunuzdaki ölü deriden kurtulmak için nemli dövülmüş kahve çekirdeklerinizi nazikçe cildinize sürün ve sonra durulayın.

Daha parlak saçlara sahip olabilirsiniz

Saçlarınız kuru ve temizken saçınıza ekstra güçlü kahve sürüp saçlarınızı daha da parlatabilirsiniz. Kahveyi demledikten sonra soğutun ve yaklaşık 20 dakika boyunca saçınızda kahveyi bekletin. Daha sonra durulayın. En iyi sonucu elde etmek için 7 günde bir bunu tekrarlayın.

Etinizi lezzetlendirin

Kuzu güvecinize güzel bir kahverengilik vermek için, yemeğin pişirilme süresinin yarısında güvecinizin içine biraz siyah kahve ekleyin.

Elinizdeki kokuları yok edin

Sarımsak, balık ya da kişniş gibi gıdaların kokusu piştiğinde çok güzel olur. Ancak saatler sonra bile elinizde bunların istenmeyen, kötü kokusu kalır. Bu kokulardan kurtulmak için bir avuç dolusu kahve çekirdeğini ellerinizin içinde ovalayın ve sonra ellerinizi ılık suyla durulayın. (Vasfiye Özcanbaz)