Kategoriler
Sağlık

Görmezden gelmemeniz gereken 7 ağrı türü

Vücudunuzda bir sorun olduğunda ağrı bunun habercisidir. Bu nedenle bir yeriniz ağrıdığında dikkatli olmalısınız ve görmezden gelmemelisiniz. Peki, hangi ağrılarda hastaneye başvurmanız gerektiğini biliyor musunuz?

WebMD isimli internet sitesinde yer alan habere göre, kardiyoloji, iç hastalıkları, psikiyatri ve yaşlıların hastalıklarıyla ilgilenen doktorlar hangi ağrı türlerini niçin önemsemeniz ve ne zaman doktora gitmeniz gerektiğini açıkladı.

Çok şiddetli baş ağrısı

Çok şiddetli bir baş ağrınız varsa hemen bir hastaneye gidin. Grip olursanız sinüse bağlı baş ağrısı olabilir. Fakat beyninizde tümör ya da kanama da olabilir. Nedenini bilmediğiniz baş ağrısı olursa hemen doktora başvurun. Uzmanlar, çok şiddetli baş ağrısının beyin anevrizmasının belirtisi olabileceğini söylediler.

Göğüs, boğaz, çene, omuzlar, kol ya da karında ağrı veya rahatsızlık

Göğüs ağrısı zatürre ya da kalp krizi olabilir. Ancak kalp sorunlarında ağrıdan önce huzursuzluk hissi vardır. Kalbinizin üzerinde bir baskı hissediyorsanız, ağrı oluşmasını beklemeden doktora gidin. Kalp hastalığıyla ilgili huzursuzluk göğsün üst kısmında, boğazda, çenede, sol omuz ya da kolda ya da karında olabilir ve buna mide bulantısı da eşlik edebilir. Ancak heyecana, duygusal karışıklığa veya emek harcamaya bağlı olan huzursuzluğu da unutmayın. Örneğin, bahçe işleriyle uğraşırken hissettiğiniz huzursuzluk oturunca, dinlenince geçiyorsa bu spazm olabilir, genellikle de soğuk ya da sıcak havalarda bu ağrı artar.

Sırtın alt kısmında ya da kürek kemiği arasındaki ağrı

Bu ağrıların çoğunun eklem iltihabı olduğunu söyleyen uzmanlar, diğer ihtimaller içinde ise kalp krizi ya da karına bağlı sorunlar olabilir. Ya da geçmeyen veya ani ağrıyla kendini gösteren aort duvarında yırtılma da diğer bir tehlikedir. Yüksek tansiyonu, şeker hastalığı ve dolaşım problemi olan kişiler ile sigara içenler de bu açıdan risk altındadır.

Şiddetli karın ağrısı

Apandisitiniz patlamak üzere olabilir. Ayrıca safra kesesi ve pankreas sorunları, mide ülserleri, bağırsak tıkanıklıkları gibi sorunlar da tedavi gerektiren şiddetli karın ağrısına yol açabilir.

Baldır ağrısı

Daha az bilinen tehlikelerden biri de Derin Ven Trombozu(DVT) isimli hastalıktır. Bu bacak, kol, göğüs ve karındaki toplardamarlarda pıhtı oluşmasıdır. İnsan hayatını tehlikeye atabilir. Buradan kopacak bir pıhtı akciğere giderse “akciğer embolisi” olarak isimlendirilen nefes darlığı, öksürük ve göğüs ağrısı ile kendini gösteren ve bazen ölümcül olabilen bir durum gelişebilir. Risk faktörleri arasında kanser, obezite, uzun süreli yatak istirahatı ya da uzun yolculuklar nedeniyle hareketsizlik ve ilerlemiş yaş bulunuyor.

Ayakta ya da bacaklarda yanma hissi

Amerikan Diyabet Derneği’ne göre şeker hastası olan yaklaşık 27 milyon Amerikalının dörtte birinin hastalığı teşhis edilmedi. Şeker hastası olduğunu bilmeyen bazı insanlarda görülen uyuşma problemi ilk belirtilerden biridir. Bu sinir hasarına işaret eden ayaklarda veya bacaklarda görülen yanma ya da karıncalanma hissidir.

Belirsiz, birleşik ya da tıbbi olarak açıklanamayan ağrılar

Depresyonda çeşitli ağrılı fiziksel belirtiler görülür. Hastalar baş ağrısından, karın ya da kol ağrısından ve hatta bazen bunların hepsinden şikayet ederler. Çünkü ağrı kronik olabilir ve sizi güçten düşürmeyebilir. Depresyondaki kişiler, aileleri ve sağlık uzmanları bu belirtileri genellikle kabullenmezler. (Vasfiye Özcanbaz)