Kategoriler
Yaşam

İşte yemeniz gereken 8 karbonhidrat

Kilo vermenize yardımcı olan az karbonhidratlı diyetler sizi sağlığınızdan edebilir. Az karbonhidratlı gıdalar kilo vermenin yanında kalp hastalığı için de önemlidir. Fakat karbonhidrat vücut fonksiyonlarınız ve özellikle beyniniz için gereklidir.

Huffington Post’ta yayınlanan araştırmaya göre, karbonhidrat oranı düşük gıdalar yemek insanların daha fazla kilo vermesine yardım eder ve kalp hastalığı riskini az yağlı beslenmeden daha çok azaltır. Fakat karbonhidratsız yaşayamayacağınızı da aklınızdan çıkarmayın.

Vücudunuz ve beyniniz için gerekli yakıt olan karbonhidratlar özellikle fiziksel aktivitelerde çok önemlidir. Ayrıca ruh halinizi düzenlemek ve bağırsaklarınızın hareketini sağlamak için vücudunuz karbonhidrata ihtiyaç duyar. Gün içinde tükettiğiniz karbonhidrat miktarına dikkat edin.

Beyaz ekmek ve pirinç gibi işlenmiş tahıllar sizi tok tutmaya yardım eder, kolesterolünüzü düşürür, kalp krizlerini önler. Lif olmadan, rafine tahıllar kan şekerinin düşürüp acıkmamıza neden olur. Ancak lif açısından zengin olan tam tahıllar bunu yapmaz.

İlave şekere dikkat edin. Bazı sebzeler, meyveler ve hatta süt ürünleri bile biraz doğal şeker içerir. Siz bunların yanında beyaz, kahverengi şeker, yüksek fruktozlu mısır şurubu tüketirseniz kendinizi riske atarsınız. İşte tüketmeniz gereken karbonhidrat türleri:

Fasulye

Börülce, kuru fasulye, siyah fasülye gibi fasulyenin her türü lif ve çok az şeker sağlıyor. Yaklaşık bir kase siyah fasulye 7 gram karbonhidrat ve 2 gram lif içeriyor.

Balkabağı

Bir başka az şekerli bol lifli karbonhidrat da oldukça önemlidir. Küp küp doğranmış bir kase balkabağı 22 gram karbonhidrat içerirken 6 gramdan fazla da lif barındırır. Ayrıca balkabağında hastalıkla savaşan antioksidan olan karotenoid bulunuyor.

Yulaf unu

Yulafın içindeki lif türü kolesterolü düşürmesinin yanı sıra kalp sağlığını iyileştiriyor ve kilo yönetimini düzenliyor. Şekerle tatlandırılmış olanlardan uzak durun.

Patlamış mısır

Tam tahıl olan patlamış mısırın bir kasesi 6 gram karbonhidrat ve 1 gram lif içerirken sadece 31 kaloridir. Patlatırken çok fazla yağ ve tuz eklemeyin.

Kinoa

5 gram lif içeren kinoa, tam bir protein deposudur. Vücudunuz tarafından üretilmeyen ve yiyeceklerle karşılanması gereken 9 gerekli aminoasit kinoada bulunuyor.

Tatlı patates

Tüm patates türleri lif bakımından zengin karbonhidrat kaynağıdır, fakat tatlı patates balkabağı gibi karotenoidle de doludur. Ayrıca tatlı patateste biraz C vitamini, protein ve potasyum bulunur.

Muz

Tek bir muz 3 gram lif ve kalbiniz için yararlı olan B6 vitamini içeriyor. Bu vitamin vücudunuzda 100 farklı fonksiyon için gereklidir.

Çilek türleri

Çileğin her türü biraz lif ve çok sayıda vitamin ile antioksidan içerir. Yaban mersinleri favori olan  çilek türüdür, çünkü bir kasesinde 84 kalori bulunur. Ayrıca bu küçük meyvelerden haftada bir kase yerseniz yaşlandıkça zekanızdaki azalma koruma altına alınacak. (Vasfiye Özcanbaz)