Kategoriler
Yaşam

Sivrisineklerin sizi ısırması için 10 neden!

Yaz aylarında en çok duyduğumuz şikayetlerden biri de sivrisinek ısırığı nedeniyle oluşan kaşıntılardır. Bulunduğunuz yere göre sivrisinek ısırığı sıtma, Batı Nil Virüsü gibi ciddi hastalıklara bile yol açabiliyor. Ancak ülkemizdeki sivrisinekler için böyle bir risk yok. Isırılan yer kabarıyor, kızarıyor ve kaşıntıya yol açıyor. Birkaç gün içinde yok oluyor.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, sivrisineklerden ve bu kaşıntılardan uzak durmak istiyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz:

Terlediğiniz zaman sivrisinekler sizi çok sever

İnsanlar sivrisineklerin kan kokusu aromasını sevdiklerini düşünürler. Fakat sivrisinekler sizin nefesinizle dışarıya verdiğiniz karbondioksit nedeniyle düz bir çizgi izleyerek size gelir. Koşup, bisiklete binip yorulduktan sonra daha hızlı ve zor nefes alıp verirsiniz, terlersiniz ve bu nedenle sivrisinekler sizi daha çekici bulur.

Sivrisinek ısırıklarının suçlusu kim?

Bu işin suçlusu dişi sivrisinekler. Erkek sivrisinekler insan kanı içmiyor. Onlar tüm besinlerini bitki özlerinden karşılıyor. Dişi sivrisinekler ise yumurtalarının gelişimine yardımcı olması için insan kanında bulunan proteine ihtiyaçları var. İnsanın kanını emdikten sonra, dişi sivrisinekler 100 ile 400 arasında yumurta bırakabiliyorlar.

Kokulu ayaklar daha lezzetli

Gerçekte bilimadamları sivrisineklerin peynirden bile 10 kat daha fazla ayaklarınızı ısırdığını tespit ettiler. Buna rağmen, sivrisineklerin ısırmayı en çok tercih ettikleri organ elleriniz.

Grubun çevresinde durmayın, merkezinde olun

Sivrisinekler büyük bir karbondioksit kokusu aldıklarında oraya doğru uçuyorlar ve grubun merkezindekinden çok çevresindeki insanlara saldırıyorlar.

Evinizin çevre düzenlemesi iyiyse korkmayın

Sivrisinekler kalın, fazla boy atmış bitkileri sever. Daha karanlık ve daha rutubetli yerler sivrisinekler için daha korunaklıdır. Çimlerinizi düzenli biçerseniz, havuzunuza bakım yaparsanız ve çalılıklarınızı budarsanız sivrisinekler bahçenizi sevmez.

Deet içermeyen sinek kovucular almayın

İçinde Deet isimli bir madde bulunan sivrisinek kovucular sizi sineklerden uzak tutan güçlü ilaçlardan biridir. Bunun yanısıra limon okaliptus ve IR3535 isimli bileşenin etkisi Deet’ten biraz daha zayıf olmasına rağmen sivrisinekleri kovar.

Bahçenize karbondioksit yayan tuzaklardan alın

Bu cihazlar sayesinde sivrisineklerden daha zekice kurtulabilirsiniz. Çünkü bu tuzaklar sivrisinekleri kendilerine çekmek için karbondioksit yayıyor. Ultraviyole ışını yayan böcek tuzakları etkili değildir.

Hamileler dikkat etsin

Kadınsanız ve hamileyseniz sivrisinekler açısından daha fazla risk altındasınız demektir. Çünkü vücudunuz daha fazla karbondioksit yayar ve karnınızda daha fazla sıcaklık vardır. Bu nedenle sivrisinekler size saldırır.

Batı Nil bölgesinde sivrisinekler zararlıdır

Bu bölgedeki sivrisinekler Batı Nil virüsü taşıyan kuşları ısırdıktan sonra insanları da ısırır ve hastalık insanlara da bulaşır. Özellikle yaz sonuna kadar sivrisineklerin virüslü kuşları ısırma ihtimalleri daha fazladır.

Koyu renkli giysiler giyin

Sivrisinekler koyu renkli kıyafetleri açık renkli kıyafetlere oranla daha fazla tercih ederler. Sivrisineklerin hortumu dar kıyafetlerden geçebileceği için üste bol gelen kıyafetler giyilebilir. (Vasfiye Özcanbaz)