Kategoriler
Yaşam

Bu gıdalar uykunuzu getirecek

Artık uyumanın yolunun yiyeceklerden geçtiğini biliyor musunuz? Birçok yiyecek doğal olarak sizi uykuya götüren maddeler içeriyor, bunları bildikten sonra artık geceleri hemen uykuya dalacaksınız ve kaliteli bir uyku çekeceksiniz.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte uyumanıza yardımcı olan yiyeceklerden bazıları:

Ceviz

Ceviz, uyma ve uyanma döngülerinizi düzenleyen serotonin ve melatonin hormonu üretimine yardım eden amino asit (triptofan) açısından zengindir. Ayrıca, Teksas Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar cevizin daha hızlı uyumanıza yardım eden melatonin içerdiğini tespit ettiler.

Badem

Kaliteli uyku için gerekli olan magnezyum açısından zengindir. Journal of Orthomolecular Medicine isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, vücudun magnezyum seviyesi düştüğünde uyumanız daha da zorlaşıyor.

Peynir ve kraker

Bugüne kadar büyüklerimiz ılık sütün uyumanıza yardım ettiğini hep söylemiştir. Bu doğrudur. Peynirde, yoğurtta, sütte bulunan kalsiyum, uykuyu tetikleyen melatonin üretilmesi amacıyla beynin süt ürünlerinde bulunan triptofanı kullanması için beyne yardım ediyor. Ayrıca kalsiyum kas hareketlerini düzenlemeye yardım eder.

Marul

Akşam yemeğinde yiyeceğiniz salata daha hızlı uykunuzu getirir. Çünkü marul yatıştırıcı özelliklere sahip olan ve beyni etkileyen “lactucarium” isimli madde içeriyor. 3 ya da 4 büyük yaprak marulu bir bardak suyun içinde 15 dakika kısık ateşte kaynatın. Ocaktan alın, 2 ince dal nane ekleyin ve yatmadan önce için.

Tuzlu kraker

Tuzlu kraker ve mısır cipsi gibi yiyecekler yüksek glisemik indekse sahiptir. Bunları yedikten sonra kan şekerinizde ve insülin seviyenizde doğal bir yükseliş olur. Bu da uykuya dalma sürenizi kısaltır. Kan şekeri ve insülin artışı beyne triptofan girmesine yardım eder.

Ton balığı

Ton balığı, somon ve kalkana benzeyen yassı balık (halibut) gibi balıklarda B6 vitamini fazladır. Vücudunuz melatonin ve serotonin üretmek için bu vitamine ihtiyaç duyar. Ayrıca çiğ sarımsakta da B6 vitamini boldur.

Pirinç

Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre, glisemik indeksi yüksek olan beyaz pirinç uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Jasmine pirinci de gözlerinizin daha hızlı kapanmasına yardım eder.

Kiraz suyu

Pennsylvania ve Rochester Üniversiteleri’nde görevli araştırmacılara göre, bir bardak kiraz suyu uykuya daha hızlı dalmanızı sağlar.  Kirazlar doğal olarak melatonin seviyesini yükseltir. Araştırmada, kiraz suyu içenlerin uykusuzluk belirtilerinde azalma görüldü.

Tahıl

Ulusal Uyku Derneği’ne göre, yatmadan önce yiyeceğiniz bir kase gevrek daha iyi uyumanıza yardım eder. Ayrıca uykunuzu getirmek için tahıllardaki karbonhidrat ile sütün içindeki kalsiyum biraraya gelmiş olur.

Papatya çayı

Demlenmiş bir fincan papatya çayı uykunuzun gelmesine yardım edecektir. Araştırmacılara göre, çay içmek glisin seviyesinde artışa neden oluyor. Bu kimyasal orta seviyede bir sakinleştirici gibi sinirleri ve kasları yatıştırıyor.

Çarkıfelek meyvesi çayı

Avustralya’da yapılan araştırmaya göre, yatmadan önce bir fincan çarkıfelek meyvesi çayı içmek insanların mışıl mışıl uyumasına yardım ediyor. Araştırmacılar, çiçekte bulunan yüksek seviyedeki “Harman alkaloid” isimli kimyasalın sizi yormak için sinir sisteminiz üzerinde etkili olduğunu düşünüyorlar.

Bal

Balın içinde bulunan doğal şeker insülin seviyenizi yükseltiyor ve triptofanın beynin içine daha kolay girmesini sağlıyor. Yatmadan önce bir kaşık bal yemek ya da papatya çayının içine bir kaşık bal karıştırmak size daha dinlendirici bir uyku sağlıyor.

Karalahana

Kalsiyumla dolu olan karalahana gibi yeşil yapraklı sebzeler, melatonin üretmek için beynin triptofan kullanmasına yardım ediyor. Ispanak ve hardal gibi diğer yeşillikler de iyi bir seçenektir.

Humus

İyi bir triptofan kaynağı olan nohut ile humus yapabilirsiniz. Ayrıca tam tahıllı krakerler de öğleden sonra şekerlemesi için işe yarar. (Vasfiye Özcanbaz)