Kategoriler
Sağlık

Kanserle savaşan 7 baharat

Yemeklerinize lezzet katmak için eklediğiniz baharatlar ile çay olarak içtiğiniz bazı şifalı bitkiler soğuk algınlığı, mide sorunları, uyku bozukluğu gibi sağlık sorunlarının yanı sıra çeşitli kanser türlerinin de önlenmesinde ve tedavisinde oldukça faydalı.

Kanseri önleyen antioksidanlar içeren bu baharatları sofranızdan eksik etmemelisiniz. İşte sağlığınız için faydalı 7 baharat ve şifalı bitki:

Zencefil

Yıllardır zencefil toplumda soğuk algınlığından kabızlığa kadar birçok sağlık sorununun tedavisinde kullanılıyor. Taze olarak, toz halinde ya da üstü şekerli olarak kullanılabilen zencefil ve ürünlerini tüketmek mide bulantısına iyi gelir. Kanser tedavisi boyunca da mide bulantılarını hafifletir.

Biberiye

Akdeniz tarzı beslenmenin en sağlıklı öğelerinden biri olan biberiye iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bu bitkiyi çorbalarınıza, domates soslarına, ekmeğe veya kümes ürünleri, biftek ve kuzu gibi proteinli yiyeceklere lezzet katmak için ekleyebilirsiniz. Biberiye kabızlık, hazımsızlık, mide bulantısı ve diğer sindirim sistemi sorunlarında, iştahsızlıkta faydalıdır. Kanser riskini artıran toksinlerin vücuttan atılmasında faydalı olan biberiyeyi yemeklerinizde rahatça kullanabilirsiniz.

Safran

Zencefil ailesinden gelen safran belirgin bir tada sahiptir. Safranın içinde “kurkumin” isimli aktif bir bileşen bulunuyor. Bu bileşen kanser gelişimine karşın vücudu koruyan antioksidan ve anti-inflamatuar özellikler gösteriyor. Safran özü takviyelerinin kolon, prostat, göğüs ve cilt kanseri gibi bazı kanser tedavilerinde ve bunların önlenmesinde bir rolü olup olmadığı geçtiğimiz günlerde araştırıldı. Sonuçlar gelecek vaadediyor gibi görünmesine rağmen, laboratuarda ve hayvanlar üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Şu an bunun insanlar üzerinde olumlu sonuç verip vermeyeceği belli değil.

Acı biber

Ağrının iyileşmesine yardım eden “capsaicin” isimli bir bileşen içeriyor. Topikal olarak cilde uygulanan capsaicin, sürüldüğü bölgede ağrıyı azaltan P.Upon olarak isimlendirilen bir kimyasal salgılıyor. Ancak bu ağrıyan yerlere acı biber sürmeniz anlamına gelmiyor. Acı biberleri elinize aldığınızda dikkatli olmalısınız, çünkü cilde temas ettiğinde yakıcı oluyor. Ağrınız varsa ve acı biberin gücünden yararlanmak istiyorsanız, bir onkologtan ya da fizik uzmanından Capsaisin kremi yazmasını isteyin. Kanser ameliyatlarından sonra nöropatik ağrının tedavisinde iyi sonuçlar veriyor. Acı biberin diğer faydası sindirime yardımcı olmasıdır. Küçük miktarlarda acı biber hazımsızlığı azaltıyor.

Sarımsak

Soğan, pırasa, arpacık soğan ve taze soğanın da dahil olduğu Allium sınıfına ait olan sarımsak bol miktarda sülfür içerir ve iyi bir arjinin, oligosakkarit, flavonoid ve selenyum kaynağıdır. Bunların hepsi sağlığa yararlıdır. Sarımsağın “allicin” isimli aktif bileşeni sarımsağa keskin kokusunu verir ve sarımsak taneleri doğrandığında, ezildiğinde ya da başka şekilde zarar gördüğünde açığa çıkar. Çeşitli araştırmalara göre, sarımsak tüketimini artırmak mide, kolon, gırtlak, pankreas ve göğüs kanseri riskini azaltıyor. Ayrıca sarımsak bakteriyel enfeksiyonları ve kanser oluşturan maddelerin oluşumunu engelleyerek, DNA onarımını destekleyerek kansere karşı sizi koruyor. Bağışıklık sistemine de destek sağlayan sarımsak kan basıncının düşmesine yardım ediyor.

Nane

Binlerce yıldır gaz, hazımsızlık, mide krampları ve ishali iyileştirmeye yardımcı olarak kullanılan nane irritabl bağırsak sendromuna ve gıda zehirlenmelerine de iyi geliyor. Nane mide kaslarını gevşetiyor ve safra akışını düzenliyor, yiyeceklerin mideden daha hızlı geçmesine izin veriyor. Ayrıca nane boğaz ağrısını hafifletiyor. Bundan dolayı nane bazen radyasyon ve kemoterapiden kaynaklanan ağrılı ağız yaralarını iyileştirmede kullanılabiliyor.

Papatya

Uyuma sorunlarına yardımcı olan papatya çayını yatmadan kısa süre önce içmelisiniz. Bilim adamları, kemoterapi ve radyasyon terapisi nedeniyle oluşan ağız yaralarını önlemek ve tedavi etmek için papatya gargarası üzerinde çalışıyorlar. Sonuçlar karışık olmasına rağmen, bunu denemenizin bir zararı yok. Onkologunuz kabul ettiği sürece papatya çayı hazırlayıp gerektiği zaman gargara yapabilirsiniz. Papatya çayı mide krampları gibi sindirim sorunlarına da iyi geliyor. Özellikle de bağırsak kaslarının yumuşamasına yardım eder. (Vasfiye Özcanbaz)