Kategoriler
Sağlık

Süt ürünleri tüketmeniz için şaşırtıcı nedenler

Ülkemizde çocukların, hamilelerin, yaşlıların kısaca herkesin her gün süt içmesi ve süt ürünleri tüketmesi gerekirken maalesef yeterince tüketilmediğini görüyoruz. Sütün daha çok dişler için faydası ön plana çıksa da kalp ve şeker gibi ciddi hastalıkları da önlemeye yardım ediyor.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte süt, peynir ve yoğurt yemeniz için çok önemli nedenler:

Bazı peynirlerin anti-inflamatuar özelliği var

Bilim adamları Rokfor peynirinin kardiyovasküler hastalıklara karşı korumaya yardım eden anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu belirlediler. Bu peynir Fransa’da kalp hastalığının görülme sıklığının düşük olmasına yardım ediyor. Araştırmacılar, Rokfor peynirinin özünün ilaçlarda ve yaşlanma karşıtı tedavilerde faydalı olacağını da düşünüyorlar.

Peynir ve fermente süt ürünleri şeker hastalığı riskini düşürüyor

2012 yılında American Journal of Clinical Nutrition isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, günde en az 55 gram (yaklaşık 2 dilim) peynir yemek, tip 2 diyabet hastalığı riskini yüzde 12 azaltıyor. Araştırmacılar, bu etkinin peynir ve yoğurtta bulunan probiyotik bakteriler nedeniyle olduğunu düşünüyor.

Yemeklerden sonra peynir diş çürüklerini önlüyor

Peynir yemek dişlerinize yapışan asit erozyonunu önlüyor. Peynirdeki kalsiyum ve fosfat bakteriyel kolonilere yayılıyor ve asit artışını köreltiyor. Bu nedenle akşam yemeğinden sonra tatlı yerine bir tabak peynir ve meyve tüketin.

Süt ürünleri uykusuzluğa yardım ediyor

Uykusuzluk çekenler için sütün içinde oluşan bir protein uyku kalitesini geliştiriyor ve ertesi gün zindelik sağlıyor. Bunun yanı sıra sütün içinde melatonin ve seratonin isimli hormonların seviyesini artıran tryptophan isimli amino asit bulunuyor. Bu da geceleri iyi bir uyku çekmenize yardım ediyor.

Peynirlerin çoğunda gluten bulunmuyor

Peynirlerin büyük bir çoğunluğunda gluten bulunmadığı için çölyak gibi hastalığı olanlar rahatlıkla peynir tüketebiliyor.

Laktoza karşı hassasiyetiniz olsa da peynir yiyebilirsiniz

Parmesan, rokfor gibi yıllanmış peynirlerde çok az laktoz bulunur ya da hiç laktoz bulunmaz. Diğer tüm doğal peynirlerde laktoz seviyesi çok düşüktür. Bu nedenle süt içemeseniz de peynir yiyebilirsiniz.

Süt ürünleri acılı yemeğin acısını alır

Acı ve baharatlı bir yemekten sonra süt içmek ya da yemekle birlikte yoğurt yemek acılığı azaltır. Hindistan’da aileler genellikle çocukların da kendileriyle aynı yemekleri yemelerine yardımcı olmaları için baharatlı yemeklerin içine sade yoğurt karıştırıyorlar.

Sizi tok tutar

Peynir sizi daha uzun süre tok tutar. Ocak ayında “Pediatrics” isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, peynir ve sebzeyi bir arada atıştıran çocukların sadece patates cipsi yiyen çocuklardan yüzde 72 daha az kalori tükettikleri belirlendi.

İyi bir protein kaynağıdır

Tavuk, balık ya da kuru fasulye gibi protein kaynaklarına da başvurabilirsiniz. Ancak peynir de protein açısından oldukça zengindir. Parmesan gibi eskitilmiş, sert peynirler yumuşak olanlardan daha fazla protein içerir. Bazı parmesan peynirlerinin 30 gramında yaklaşık 11 gram protein bulunur.

Peyniri küflenmekten koruyabilirsiniz

Sadece peynirinizi beyaz sirkenin içine batırılmış kâğıt havluya sarın ve buzdolabında sızdırmaz plastik poşet içine yerleştirin. Sirkenin içindeki asit küf oluşumunu önler. Bazıları sirkenin peynirin tadını etkileyebileceğini söyler. Siz de bu durumdan endişe ediyorsanız, peyniriniz üstünde oluşan küfü sebze soyucuyla alın. Genelde, peynirinizin üzerinde mavi-yeşil küf tabakası oluştuysa yaklaşık 2-3 santimetrelik bölümünü üzerinden aldıktan sonra geri kalanı yiyebilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)