Kategoriler
Yaşam

Ağız gargarasından yüz maskesine kadar… Elma sirkesi hakkındaki 10 şaşırtıcı gerçek

Mutfakta kullandığınız malzemeler bazen güzellik dünyasının yıldızları olabiliyor. Dişlerinizin üzerinde biriken plakları parçalamak için elma sirkesi veya göz altı torbalarınızın şişliğini indirmek için işi biten çay poşetlerini kullanabilirsiniz. Geleneksel olmayan bu tedaviler hem işe yarıyor hem de maddi açıdan tasarruf etmenize yardım ediyor.

İşte elma sirkesinin bilmediğiniz yönleri:

Saç durulama

Sert şampuanlardan uzak durun ve saçınızı elma sirkesiyle durulayın. Karbonatın devamı olarak elma sirkesi kullandığınızda, saç telleriniz daha parlak olur, saç kırıklarınız azalır ve saçınızın üst katmanını örter. Ayrıca sirke yeni saçların çıkması için saç derinizi harekete geçirir.

Tonik

Sedef hastaları iltihabı azalttığı için elma sirkesine şükrederler. Bir parça pamuğun üzerine birkaç damla elma sirkesi dökün ve lekeleri en aza indirmek ve sivilceleri önlemek için yüzünüzün T bölgesine ya da diğer kurumuş bölümlerine sürün.

Ağız gargarası

Elma sirkesini suyla karıştırın, sonra ağzınızın içinde dolaştırın. Bu antiseptik dişlerinizin üzerinde biriken plakları parçalayacak ve bakterilerin neden olduğu ağız kokusunu geçirecektir.

Yüz maskesi

Elma sirkesiyle kili eşit miktarda karıştırdığınızda harika bir maske oluşturabilirsiniz. Bu cilt temizleyici maskeyi yüzünüze uygulayın ve gözeneklerinizin derinlemesine temizlenmesi için ılık suyla durulamadan önce 10-15 dakika bekleyin.

Banyo solüsyonu

Bir küvet dolusu ılık banyo suyuna birkaç kapak dolusu elma sirkesini dökün. Bu karışım toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardım edecek, geriye temizlenmiş ve nemlendirilmiş bir cilt bırakacak.

Siğil çıkarıcı

Siğillerinizden cerrahi olarak kurtulmak için paranız yok mu? Bir parça pamuğu elma sirkesinin içinde bekletin ve siğilin üzerine bu ıslanmış pamuğu koyun ve bir bandajla bağlayın. Gece boyunca bu şekilde kalsın sabah bandajı çıkarın. Bunu bir hafta boyunca sürekli uygularsanız, sonucu görünce şaşıracaksınız. Siğiliniz kururken deriyi koparmayın.

Ayak suyu

Evde pedikür yapmanın doğal yoludur. Elma sirkesini ağrıyan ve şişmiş ayaklarınızı dinlendirmek için de kullanabilirsiniz. Bu özellikle hamileler, koşucular, yüksek topuklu ayakkabı giymeyi sevenler ve sandalet giyenler için hemen rahatlama ve iyileşme sağlar.

Güneş yanığı tedavisi

Yanana kadar güneşte uzanmak eğlenceli olsa da güneş cildiniz için zararlıdır. Ağrıyı ve cildinizin soyulmasını iyileştirmek için elma sirkesinin içinde ıslanmış bir kumaşı güneşten yanan bölgelere sürün.

Yaşlılıkta ortaya çıkan lekeler ve varisler

Birçok kadın suyla birlikte elma sirkesi içmenin genç görünen bir cilt sağladığını iddia ediyor. Fakat, yaşlanma lekeleri veya varikosel gibi yaşlanma belirtilerini durdurmanın bir yolu da gece yatmadan önce bu bölgelere biraz sirke sürmektir.

Deodorant

Elma sirkesinin kokusu çok kötü olabilir, ancak elma sirkesi koltuk altı kokusunu bastırıyor. Parmaklarınızın arasına çok az elma sirkesi alıp ve koltuklarınızın altına sürün. Doğal bir deodorant elde edeceksiniz. (Vasfiye Özcanbaz)