Kategoriler
Yaşam

Temizlik yaparken bu ürünleri asla karıştırmayın!

Ev hanımlarının evi temizlerken yaptıkları en büyük hatalardan biri de iki temizlik ürününü karıştırmalarıdır. Çamaşır suyu ile kezzabı karıştırmak akciğerlerinizde ya da gözlerinizde kimyasal yanıklara neden olabilir.

Birçok ev hanımı bu konuya dikkat etmiyor ve ölüme kadar gidebilen ciddi sağlık sorunları yaşıyorlar. Temizlik yaparken asla iki deterjanı bir başka ifadeyle kimyasal maddeyi karıştırmamalısınız. İkisinin karıştırılmasıyla ortaya çıkan gaz oldukça zehirli olabiliyor.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte temizlik sırasında karıştırmamanız gereken temizlik ürünleri:

Amonyak ile ağartıcı (çamaşır suyu)

Bu iki temizlik ürününü karıştırmak, zehirli kloramin buharı açığa çıkmasına neden olabilir. Bu buharları soluduğunuz takdirde solunum problemi yaşarsınız ve boğazınızın yanmasına neden olabilirsiniz. Kazaları önlemek için bunları karıştırmadan önce içeriğinde amonyak ya da ağartıcı olup olmadığını öğrenmek amacıyla paketlerin üzerindeki etiketleri okuyun.

Sirke ile ağartıcı (çamaşır suyu)

Asitli bir ürünü ağartıcı ile karıştırdığınızda, çevreye toksik klor ve kloramin buharı salar. Bu, büyük ihtimalle akciğerlerinizde veya gözlerinizde kimyasal yanmaya neden olabilir.

Hidrojen peroksit (oksijenli su)  ile sirke

Hidrojen peroksit ve sirkenin karıştırılması, per asetik asit veya korozif (aşındırıcı) asit oluşturur. Yüksek konsantrasyonlarda, cilde, gözlere, boğaz, burun ve akciğerlere zarar verebilecek bir tahriş oluşturabilir. Bu iki ürün aynı yüzey üzerinde kullanılabilir (ancak temizlik yapılan alanın uygulamalar arasında kuruduğundan emin olun). Fakat aynı kapta birlikte karıştırılamazlar.

İzopropil alkol ve ağartıcı (çamaşır suyu)

Bu iki ürünü karıştırmak kloroform oluşturur. Düşük kloroform seviyelerine maruz kaldığınızda baş dönmesi veya mide bulantısı yaşarsınız. Daha yüksek seviyeler ise sinir sisteminin, gözlerin, akciğerin, cildin, karaciğerin, böbreklerin zarar görmesine ve hatta ölüme neden olabilir.

Ağartıcı (çamaşır suyu) ve klozet temizleyici

Çamaşır suyunu asit içeren klozet temizleyicisiyle karıştırırsanız, gözlerinizin yaşarmasına neden olacak zehirli dumanlar çıkabilir. Ayrıca solunum problemi yaşarsınız.

Farklı lavabo açıcılar

Lavabonuz gerçekten tıkanmış ise, bunu denemek için lavabo açıcılar cazip bir fikir olabilir. Ancak iki farklı lavabo temizleyiciyi karıştırmak, klor gazının salınmasına ve hatta potansiyel olarak bir patlamaya neden olabilir. Asla lavabo açıcıları aynı kapta karıştırmayın ve hatta arka arkaya da olsa lavabonuza dökmeyin.

Daha beyaz ve parlak çamaşırlar için bunları karıştırın

Çamaşır deterjanı ile sirke

Çamaşırlarınızı yıkarken kullandığınız deterjana 1 fincan sirke eklemenin çamaşırlarınız için birçok faydası var. Sirke bakterileri öldürür, çamaşırlarınızın tüylenmesini önler, çamaşırlarınıza güzel bir koku ile parlaklık verir.

Çamaşır deterjanı ile kabartma tozu

Çamaşırlarınızda kabartma tozu, beyaz çamaşırlarınızı beyazlatır ve renklerinizi ise daha parlak hale getirir. Ayrıca kabartma tozu suyu yumuşatır, böylece makine başına daha az çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)