Kategoriler
Sağlık

Tereyağı sağlığınız için zararlı mı yoksa yararlı mı?

Tereyağı son 20-30 yıldır obeziteden kalp hastalığına kadar birçok sağlık problemine yol açtığı için suçlanıyordu. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar sayesinde tereyağı yeniden sağlıklı yiyecekler listesine girdi.

Authority Nutrition isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, tereyağı lezzeti az olan yemekleri şahesere dönüştürebilen yiyeceklerden biridir. Bunun yanı sıra tereyağının sağlığınız üzerinde birçok faydası var. İşte tereyağının sizin için sağlıklı olmasının nedenleri:

Vücudunuzda yağ yakışını hızlandırır

Tereyağının gerçekten bir zarara yol açtığı hiçbir zaman ispat edilmedi. Gerçekte, son yapılan araştırmalarda doymuş yağ ile kardiyovasküler hastalık arasında bir bağ olduğu saptanamadı. Doymuş yağlar iyi kolesterolü artırıyor ve kötü kolesterolü ise azdan çoğa doğru değiştiriyor. Ayrıca tereyağı uygun miktarda kısa ve orta zincir yağlar içeriyor. Bunlar diğer yağlardan farklı olarak metabolize ediliyor. Bu nedenle tereyağı doygunluğu ve yağ yakışını hızlandırıyor.

Kalp hastalığı riskini düşürür

Uzmanlar margarin yerine tereyağı yenilmesini öneriyorlar. Margarinde bulunan işlenmiş trans yağlar oldukça zararlıdır ve birçok hastalığa yol açar. Bir çalışmada, araştırmacılar tereyağı ve margarinin kardiyovasküler hastalıklar üzerindeki etkisini test ettiler. Araştırmaya göre, tereyağının kardiyovasküler hastalıklar üzerinde hiçbir etkisi bulunmazken, margarin ise bu riski artırdı. Başka bir araştırmaya göre ise, çok yağlı süt ürünlerinin tüketiminin kalp hastalığı riskini yüzde 69 oranında düşürdüğü belirlendi.

Sindirim sisteminizi korur

Dört karbonlu doymuş yağ asidi olan bütirat kalın bağırsağın aşağı kısmındaki bir bakteri tarafından oluşturuluyor. Tereyağında da yüzde 3-4 oranında bütirat olduğu için tereyağı da faydalıdır. Fareler üzerinde yapılan deneyde, butirat takviyesinin enerji harcamasını artırarak ve yiyecek alımını azaltarak kilo almayı önlediği belirlendi. İnsanlarda ise bütiratın anti-inflamatuar özelliği var ve sindirim sistemin üzerinde ise güçlü koruyucu etkiye sahip.

Kilo verdirir

Özellikle kırda beslenen hayvanlardan elde edilen tereyağı iyi bir birleşik linoleik asit kaynağıdır. Bu yağ asidinin metabolizmanız üzerinde güçlü etkisi vardır ve ticari olarak kilo verdiren gıda maddesi olarak satılmaktadır. Ayrıca bu yağ asidinin vücudun yağ yüzdesini düşürmenin yanında anti-kanser özelliği var.

Obezite riskini düşürüyor

Beslenme uzmanları  az yağlı süt ürünlerini tercih etmemizi öneriyorlar. Bu şekilde kötü yağ ve kolesterolleri almadan ihtiyacımız olan kalsiyumu sağlayabileceğimizi belirtiyorlar. Ancak daha fazla kalori içermesine rağmen, yağlı süt ürünleri tüketmenin obeziteyle bir bağlantısının bulunmadığı belirlendi. 2012 yılında yağlı süt ürünleri tüketiminin obezite, kardiyovasküler hastalık ve diğer metabolik bozukluklar üzerindeki etkilerini inceleyen araştırmacılar, yağlı süt ürünlerinin metabolik hastalık riskini artırmadığını ve obezite riskini önemli ölçüde düşürdüğünü tespit ettiler.

Yağda çözünen vitaminler açısından zengindir

Tereyağının içinde A, E ve K2 gibi yağda eriyen vitaminler bulunuyor. Sağlıklı bir şekilde beslenirseniz A ve E vitaminlerini yeterince alırsınız. Ancak K2 vitamini modern beslenmede çok nadir bulunur. K2 vitamininin sağlık üzerinde güçlü etkileri vardır. K2 vitamini eksikliğinde kardiyovasküler hastalık, kanser ve osteoporoz gibi birçok ciddi hastalık oluşabilir. Yaylada beslenen ineklerden elde edilen süt ürünleri K2 vitamini açısından zengindir. (Vasfiye Özcanbaz)