Kategoriler
Aktüel

Suyun altında uzun süre kalabiliyor. İşte su örümceğinin sırrı

Bazı canlı türler karada yaşarken bazıları da hem karada hem suda yaşar. Her canlıya bulunduğu şartlara göre farklı yetenekler verilmiştir. Bunlardan biri de su örümceğidir. Peki su örümceği suyun altında nasıl uzun süre kalır?

Başka örümcek türleri için su içinde kalmak ölüm anlamına gelirken, su örümceği nasıl oluyor da hayatını denizin dibinde geçirebiliyor? Suyun altında nasıl ağını kurabiliyor? İşte bu noktada Biyologlar, yaşamının çoğunu suyun altında geçiren su örümceğinin (Argyroneta aquatica) bunu nasıl başardığını tespit ettiler.

SU ÖRÜMCEĞİ SUYUN ALTINDA NASIL DURABİLİYOR?

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, Avrupa ve Asya’da bulanan örümcek, vücudundaki küçük kılların içine yüzeyden aldığı havayı topluyor ve bitkiler arasında ördüğü ağın altında bir dalgıç çanı oluşturmak için bu havayı boşaltıyor. Fakat, Almanya ile Avustralya’daki çevre bilimciler ve fizyolojistler, bu dalgıç çanının aynı zamanda örümceğin uzun süre hava almadan su altında kalmasına yardım etmek için oksijen absorbe (içine çektiğini) ettiğini tespit ettiler. Bilim adamları, dalgıç çanının içine ve dışına yerleştirdikleri küçük, fiber-optik proplarla (sonda) oksijen seviyesini izleyerek bu keşfi gerçekleştirdiler.

Ayrıca, bilim adamları daha büyük su altı örümceklerinin ya da beslenme gibi aktivitelerle meşgul olduklarında daha fazla oksijene ihtiyaçları olacağı için daha büyük dalgıç çanı yaptıklarını da belirlediler. Böylece, bu çanlar içinde daha fazla oksijen tutuyor.  (Vasfiye Özcanbaz )