Kategoriler
Sağlık

Astım rahatsızlığınız varsa bunlara dikkat!

Pasif sigara içiciliği ve küfün astımı tetiklediği herkes tarafından biliniyor. Fakat buna rağmen aklınıza gelmeyecek alerjenler de astım krizlerine yol açabiliyor. Peki bunların ne olduğunu biliyor musunuz?

HuffingtonPost’ta yer alan habere göre, hava yollarının iltihaplanmasına ve kirlilikten toza kadar çeşitli maddelere karşı hassas hale gelmenize yol açan hastalığa astım deniyor. Astımı tetikleyen bir şeye maruz kalmak mukus üretimini artırarak ve nefes alıp vermenizi zorlaştırır, havayolunuzu daraltır ve şişmesine neden olur. Astım belirtileri şiddetlenince astım nöbeti geçirirsiniz. Amerikan Alerjik Astım ve İmmünoloji Akademisi üyesi olan Dr. Timothy Craig astımı tetikleyen, ancak bilinmeyen ilginç şeyleri açıkladı.

Kemirgenler

Fareler kadar evcil hayvanlar da astım hastalığını tetikleyebiliyor ve astım krizlerinin şiddetini artırıyor.

Kötü kokan böcek

Dokununca çok kötü kokan böceğin astım krizlerini tetiklediğini çoğu kimse bilmiyor. Bu böcekler astım hastaları için tehlikeli olabiliyor. Evlerde bu böcekten kaynaklanan yüksek seviyede alerjen tespit ettiklerini söyleyen araştırmacılar, bunun yeni bir alerjen olduğunu belirttiler. Bu böcek birçok yerde bulunabiliyor. Evdeki ölü böcekler de astım için tetikleyicidir.

Uğur böceği

Kokulu böcekten daha sevimli olan uğur böceği de astım hastaları için zararlı olabiliyor. Asya’daki uğur böcekleri sonbaharda evlere girerler ve vücutları burada parçalanır. Vücut parçalarından gelen tozlar güçlü bir alerjendir. Eğer evinizde uğur böcekleri varsa, böceklerin kalıntılarını toplayıp atın.

Egzoz gazı

Astım hastaları için otoyol ve otomobiller tehlikeli. Otomobillerin egzozları astım riskini artırmıyor, fakat astımın şiddetini artırıyor. Uzmanlar otoyolun yanında koşmanın astım hastası olmayanlar için bile tehlikeli olduğunu söylüyor.

Grip ve soğuk algınlığı

Soğuk algınlığına yakalanmak normal insanlar için sadece bir hastalıktır, ancak astımlı hastaların yaşamlarını tehdit edebilir. Çünkü soğuk algınlığının temel nedeni olan rinovirüsler aynı zamanda astım ataklarına yol açıyor. Astım hastaları grip ya da soğuk algınlığına yakalanmamak için sık sık ellerini yıkamalılar.

Aşırı kilo

Aşırı kilolu ya da obez kişilerde birçok hastalıkla karşılaşabiliyorlar. Bunlardan biri de astımdır. Orta yaşlı kadınlar ve çocuklar için obezite astım riskini artırmasının yanı sıra alerjik hastalık riskini artırıyor. (Vasfiye Özcanbaz)