Kategoriler
Yaşam

50’li yaşlarda sağlıklı yaşam için öneriler

Ömür boyu sağlıklı bir yaşam sürdürmeniz için kendinize iyi bakmanız çok önemlidir. Yaşınız ilerledikçe, kendinize daha fazla önem vermelisiniz. Çünkü fiziksel ve ruhsal açıdan vücudun daha fazla bakıma ihtiyacı oluyor.

Ehow isimli internet sitesinde yer alan habere göre, özellikle 50’li yaşlardan sonra sağlıklı bir yaşam tarzı sürerek maddi ve manevi açıdan daha sağlıklı olursunuz. İşte yapmanız gerekenler:

Sağlıklı beslenin

Sebzenin yanında beslenmenize meyve, yağsız protein, tam tahıllar ve bol su ekleyin. İftar ile sahur arasında su şişenizi doldurun ve önünüze koyup bol bol sıvı tüketin.

Düzenli yürüyün

Yürümek günlük programınız içinde yapabileceğiniz en kolay fiziksel aktivitedir. İster köpeğinizi gezdirin, isterseniz torunlarınızla dolaşın; burada hedef ayağa kalkıp hareket etmektir.

Periyodik olarak doktora gidin

Düzenli olarak doktor kontrolü sayesinde vücudunuzda bir farklılık olduğunda siz ve doktorunuz hemen anlayacaksınız. Bunun bir parçası olarak da yıllık, aylık ya da 3-5 yıllık dönemler halinde kolesterol, kan basıncı, şeker, osteoporoz, mamografi gibi testlerinizi ve röntgenlerinizi mutlaka yaptırın. Ayrıca doktorunuza grip, zatürre, difteri ve tetanoz gibi yaptırmanız gereken aşılar olup olmadığını sorun.

Sosyalleşin

Ailenizle ya da arkadaşlarınızla vakit geçirmeniz duygusal ve zihinsel açıdan kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bir araya geldiğiniz zamanlarda sinemaya gidebilir, kahve içebilir ya da sadece sohbet edebilirsiniz. Sosyal olmanız onlarca arkadaşınız olacağı anlamına gelmiyor, birkaç arkadaş bile sizin daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Güzel bir uyku çekin

Geceleri iyi bir uyku çekmek sağlığınız için oldukça önemlidir. Uyku sırasında vücudunuz dinlenir ve yeniden zindelik ve sağlık kazanır. Ayrıca beyniniz de yeniden şarj olur. Geceleri kesintisiz bir uyku uyumak istiyorsanız, akıllı telefonunuzu,, laptopunuzu başka bir odaya götürün. Yatak odanızda televizyon olmamasını sağlayın.

Pozitif olun

Kendinizi iyi hissetmenin en iyi yollarından biri de sürekli iyimser olmanızdır. Pozitif düşünmek ve mutlu sonlar zihinsel ve duygusal açıdan iyi hissetmenizi sağlar. Kendinizi ruhsal ve duygusal açıdan iyi hissedince fiziksel sağlığınızın daha iyi olması için yapmanız gerekenler kolaylaşır.

Beyin gücünüzü destekleyin

Beyninizi güçlendirmek için zihninize ve hafızanıza sık sık egzersiz yaptırmalısınız. Zihninizin güçlü olması, uzun yıllar sağlıklı kalmanın bir başka yoludur. Bunun için kitap okumalısınız, film izlemelisiniz, satranç, dama, kelime oyunu gibi düşünce oyunları ile bulmaca ve Sudoku gibi rakam ve kelime bulmacaları çözmelisiniz.

Açık havada vakit geçirin

Her gün sadece 15-20 dakika güneş ışığı ihtiyacınız olan D vitamininin oluşması için yeterli. Temiz hava almak ve güneş ışınlarının tadını çıkarmak sağlıklı bir yaşam tarzının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Yeterli olduğundan emin değilseniz doktorunuza danışın ve gerekiyorsa D vitamini takviyesi kullanın. Sabahları güneş ışığı aldığınızda vücudunuzda daha iyi serotonin hormonu salgılanır. Bu da ruhsal açıdan daha iyi hissetmenizi sağlar. (Vasfiye Özcanbaz)