Kategoriler
Soru-Cevap

Kaşlarımız ne işe yarar?

Kaşlarımızın gözlerimizi yağmurdan, terden korumaktan başka yararı da olduğunu biliyor muydunuz? Her tarafı net görmemiz için görevini en iyi şekilde yerine getiren kaşlarımızın değerini bilmemiz gerekiyor.

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, kaşlar öncelikle gözlerimizi terden ve yağmurdan korumak için vardır. İnsanlar olarak diğer duyulardan daha çok görmeye bel bağlarız ve su görüşümüzü ciddi biçimde bulanıklaştırır. Kaşlar su damlarının yolunu değiştirmesini sağlar veya gözlerimizi güneşten korur, muhafaza eder. Yaşımız ilerledikçe yavaş yavaş vücudumuzun birçok bölgesindeki kıllar yok olurken kaşlarımız ve kirpiklerimiz yerinde kalır.

Fakat kaşların bir başka fonksiyonu daha vardır: İletişim. Yüz ifadeleri açıklamakta zorlandığın duygu ve anlamları karşınızdakine iletebilir. Kaşlar da bu ifadeleri abartır. Hatta çizgi filmlerde, gözlerin üzerine çizilmiş basit bir çizgi yüzdeki kızgınlığı, korkuyu ya da şaşırmayı anlatmaya yeter. Deneyler gösteriyor ki gözleri ve kaşları açıkta kalmış, diğer bölümleri karartılmış ve alışılmış bir yüzü hemen tanıyabiliyoruz. (Vasfiye Özcanbaz)