Kategoriler
Yaşam

Uzmanlardan daha uzun yaşamanın sırları…

Yaşlı nüfusun oranı gün gittikçe azalıyor. Dünyada 100 yaşını geçmiş insanların sayısı oldukça azaldı. Hayatımıza tarım ilaçları, hormonlar ve yapay gıdalar girdikçe insanların yaşam süreleri de kısaldı. Peki, tüm bunlara rağmen daha uzun süre sağlıklı bir şekilde yaşamak ister misiniz?

DailyRecord isimli internet sitesinde yer alan haberde araştırmalara göre, yediğiniz gıdalara ve içeceklere bağlı olarak yaşam sürenizi uzatabilirsiniz. İşte daha uzun süre sağlıklı yaşamanın sırları:

Daha az güneş kremi kullanın

Güneş koruyucu krem olmadan birkaç dakikalık güneş ışığı D vitamini seviyesini artırıyor. Ülkemizde de çocukların çoğunda D vitamini eksikliği ve buna bağlı hastalıklar halen daha görülüyor. Cilt kanseri riskinizi artırmadan D vitamini desteği almak için uzmanlar gün ortasında güneş kremi sürmeden 15-20 dakika güneşlenmenizi öneriyorlar. Çok uzun süre güneşte kalıp yanmamaya dikkat edin.

Sabahları tek ayak üstünde durun

Sabahları tek ayağınızın üzerinde dengede durmak omurganızı destekleyen sırt, mide gibi kaslarınızı güçlendirir. Bunun daha uzun süre aktif olmak ve düşmeler ile kırık kemiklere karşı sizi korumak gibi uzun süreli faydası vardır.

Aile ve arkadaşlık bağınızı koparmayın

Yakın arkadaşlıklar geliştirmek ve ailenizle sıkı bir bağ kurmak 100 yaşına kadar yaşamanın sırlarından biridir. Arkadaşlar stresli ve kötü gününüzde yanınızda olmak gibi duygusal destek sağlar. Bu da kendinizi iyi hissetmenize sağlar, vücudunuzda beyin gelişimini destekleyen ve yaşlanmayla mücadele eden dopamin ve oksitosin gibi kimyasal üretimini artırır.

Tam doymadan masadan kalkın

Okinawa adasında yaşayanlar dünyanın en düşük obezite oranına sahiptir ve 100 yaşına kadar yaşama oranları oldukça yüksektir. Her yemekte yüzde 80 oranında tok hissettiğinizde yemek yemeyi kesin. Daha sağlıklı kiloda kalmak için daha az yemek yemelisiniz.

Her gün 1 bardak çay için

Polifenol isimli antioksidanlarla dolu olan çay vücudun kalp hastalığı, kanser ve erken yaşlanmayla savaşmasına yardımcı olur. İsrail’de yapılan bir araştırmaya göre, düzenli olarak yeterli miktarda çay içen insanların düzenli olarak çay içmeyenlerden daha uzun yaşadıkları belirlendi.

Geceleri 1 saat erken yatın

Son yapılan bir uykusuzluk depresyon, kalp hastalığı gibi sağlık problemlerinin riskini artırıyor. Daha fazla uyku için yapacağınız küçük bir değişiklik bile büyük bir fark oluşturabilir. Günde 7 saat ya da daha az uyuyan insanlar için yatağa bir saat daha önce girmek bile kan basıncında önemli bir düşüşe neden oluyor. Bu da kalp krizi ve felç riskini azaltıyor.

Günde 3 ceviz yiyin

Ceviz kuru yemişlerin en sağlıklısıdır. Çünkü Scranton Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, ceviz hastalıklara ve yaşlanmaya karşı en iyi antioksidanları içerir.

Daha fazla meyve ve sebze yiyin

Uzmanlara göre, daha fazla meyve ve sebze yemek kalp hastalığı ihtimalini azaltıyor. European Heart ­Journal isimli dergide yayınlanan rapora göre, günde 8 ya da daha fazla porsiyon meyve ve sebze tüketenlerin kalp hastalığından ölme riskinin neredeyse dörtte bir oranında azaldığı tespit edildi. Çünkü her porsiyon yaşamsal vitamin ve anti-oksidanlarla doludur. Bunlar da bağışıklık sisteminizi destekler erken yaşlanmayla savaşır.

Bel çevrenizi ölçün

Kilonuzdan çok belinizin kalınlığına odaklanın. Bilim adamları bel kalınlığının kilonuzdan ya da vücut kitle indeksinizden çok kalp hastalığı için daha iyi bir belirleyici olduğunu belirlediler. Erkekler için bel kalınlığı 94 santimetre ve kadınlar için ise 80 santimetrenin altında olmalı.

Meyvelerinizi buzdolabında bekletmeyin

Meyvelerin daha uzun süre sağlam kalacağını düşünerek buzdolabında saklarsınız. Ancak araştırmalara göre donmuş meyveler oda sıcaklığındaki meyvelerle karşılaştırıldığında daha az sağlıklı besin maddesi içeriyor. Örneğin, domates ve biberleri buzdolabı yerine bir kâsede tutarsanız 2 kat daha fazla beta-karoten ve yüzde 20 daha fazla likopen bulundurur. Bu antioksidanlar daha iyi kalp sağlığı ve daha düşük kanser riskiyle ilgilidir.

Evlenin

Evli erkeklerin kalp hastalığından ölme ihtimali hiç evlenmeyenlerle karşılaştırıldığında 3 kat daha az. Evli kadınlarda ise kalp hastalığından ölme riski yüzde 50 azalıyor.

Elma suyu için

Beyninizin genç kalmasına yardım eden elma suyundan günde en az 2 bardak içmelisiniz. Elma suyu bunamış kişilerin beyinlerinde bulunan yapışkan plakların oluşumunu azaltıyor.

Geceleri bir saat daha az televizyon izleyin

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’nde görevli bilim adamlarına göre, 25 yaşından sonra, televizyon izlediğiniz her saat ömrünüzün yaklaşık 20 dakikasını azaltıyor. Televizyon izlediğiniz süre boyunca egzersiz yapmıyorsunuz ve kalori yakmıyorsunuz. Böylece hastalık riskiniz artıyor.

Sigarayı bırakın

Bir araştırmaya göre, sigara içmek sadece ömrünüzü yaklaşık 10 yıl kadar kısaltmıyor, bunun yanı sıra yaşlılığınızda yaşam kalitenizi de düşürüyor.

İnanç

Bugüne kadar yapılan binden fazla araştırmada, inanç ile daha uzun süre yaşamak arasında bir bağ olduğu belirlendi. Güçlü inançlara sahip olmak insanların stresle ve duygusal problemlerle mücadele etmesine yardım ediyor. Ayrıca kalp, solunum ve sindirim problemlerine karşı da koruma sağlıyor.

Günde en az 20 kez gülün

Gülmek bağışıklık sistemini destekliyor, stres hormonunu azaltıyor ve kanserle savaşan T hücrelerini harekete geçiriyor. Fakat yetişkinler olarak bir günde ortalama 5-15 kez arasında gülerken, çocuklar bir gün içinde 100 defadan fazla gülebiliyor. (Vasfiye Özcanbaz)