Kategoriler
Aktüel

Yıldızlarla kaplı bir gökyüzü mü yoksa karanlık bir mağara mı?

Kendinizi uzay boşluğunda binlerce yıldızın arasında hayal edebileceğiniz  dünyadaki tek yer burası. Işıkların muhteşem dansına katılıp oradan asla ayrılmak istemeyeceksiniz.

Fotoğraftaki manzaraya bakınca aklınıza geceleyin yıldızlarla kaplı bir gökyüzü gelebilir. BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, bunlar Yeni Zelanda’nın kuzeyinde bulunan Waitomo Mağaraları’nın içindeki binlerce ateş böceğinin oluşturduğu yanıp sönen Biyolüminesans (canlı bir organizmanın ışık üretimi) görüntüsüdür.

Her bir ateşböceği insanlardaki böbreğe benzeyen bir organdaki lusiferin isimli bir bileşende bulunan lusiferinaz enziminin hareketi sayesinde mavi-yeşil ışık saçıyor. Ateş böcekleri kendilerini mağaranın tavanına sabitliyor ve kendini büyüleyici ışığa kaptıran sivrisinek gibi uçan küçük sinekleri tuzağa düşürmek için yapışkan ipek ipleri sarkıtıyorlar. Larva halinde 6-12 ay geçirdikten sonra ateş böcekleri sadece birkaç gün yaşayabilen ağızsız yetişkin tatarcık böceğine dönüşüyor. Larvalar da ışık saçabiliyor. Böcekbilimci George McGavin tüm bunu yapanların yetişkin böcek olduğunu ve yetişkin olarak ateş böceklerinin tüm enerjilerini yumurta üretimine verdiklerini ve böylece parlama yeteneklerini kaybettiklerini açıkladı. (Vasfiye Özcanbaz)