Kategoriler
Yaşam

Ter hakkında bilmediğiniz ilginç gerçekler

İnsan vücudunun karmaşık ısıtma ve soğutma sistemini daha iyi anlama çabaları devam ediyor. Bugüne kadar vücudun su dengesini koruma konusunda birçok yanlış bilinen konu ortaya çıkarıldı. Peki ter hakkında neler biliyorsunuz?

Huffington Post’ta yer alan habere göre, vücudun karmaşık ısıtma ve soğutma sistemini daha iyi anlamanız için uzmanlar size ter hakkında bilmediğiniz şaşırtıcı gerçekleri açıkladı.

  • Yaklaşık olarak 2 ile 4 milyon arası ter beziniz bulunuyor. Bu ter bezleri yukarıdaki resimdeki gibi görünüyolar.
  • Kadınlar erkeklerden daha fazla ter bezine sahiptir. Fakat erkeklerin ter bezi daha fazla ter üretir.
  • Sıcak, egzersiz ya da stres nedeniyle terleyebilirsiniz. Bunların hepsi kimyasal olarak farklıdır. Stres nedeniyle oluşan ter kokusu en kötüsüdür.
  • Ter kokusu ter bezlerinin sadece iki türü (apokrin olarak isimlendirilir) tarafından üretilir. Bu ter bezleri genellikle koltuk altı, kafa derisi ve kasık gibi kılların fazla olduğu bölgelerde bulunur. Koku teri parçalayan bakteri sonucunda oluşuyor ve cildinize yayılıyor.
  • Bazı insanların teri diğerlerinden daha tuzludur. Teriniz gözlerinizi acıtıyorsa, terinizin tadı tuzluysa veya terledikten sonra vücudunuzda kumlu bir his ya da vücudunuzda, giysilerinizde beyaz leke bırakıyorsa teriniz tuzlu demektir. Terledikten sonra kaybettiğiniz, fakat vücudunuz için gerekli olan elektrolitleri yerine koymalısınız.
  • Sıcakta yoğun egzersiz süresince, atletler vücut ağırlıklarının yüzde 2-6’sı arasında terleyebilirler. Bu 70 kilogramlık bir insan için 4 kilograma kadar çıkabilir. (Vasfiye Özcanbaz)