Kategoriler
Yaşam

Cilt bakımıyla ilgili doğru bildiğiniz yanlışlar!

Çikolatanın akneye yol açtığı ve botoksun kırışıklıkları önlediği efsane mi yoksa gerçek mi? Cilt bakımı konusunda yanlış düşünceler veya doğru bilinen yanlışlar oldukça çoktur.

Bunların ne kadarının doğru ne kadarının efsane olduğu çok önemli. RealSimple isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte bugüne kadar cildiniz hakkında doğru bildiğiniz yanlışlar:

Pırıl pırıl bir cilt iyidir

Gerçek: Aşırı derecede yüz yıkama gerçekten cildinizde hasara yol açabilir. Çünkü cildinizin doğal yağları soyuluyor ve cildiniz mikroplara, dehidrasyona ve tahrişe açık hale geliyor. Sert aktif madde içeren temizleyicilerden uzak durun.

Botoks kırışıklıkları önleyebilir

Gerçek: Bu teorik olarak doğrudur. Fakat hiçbir uzun süreli araştırma bu iddiayı desteklemiyor. Sürekli olarak çekilen kaslarınızı gevşetirseniz zamanla daha az buruşur. Fakat güneş kremi kullanmak ve uygun bir cilt bakımı uygulamak gibi stratejiler botokstan daha ucuzdur. Uzmanlar, botoks tedavisine 30’lu yaşlardan önce başlamamanızı öneriyorlar.

Yağlı cilt kuru cilt kadar kırışmaz

Gerçek: Araştırma kesin değil, ancak bu varsayım bu şekilde yorumlanabilir. Yağlı cilt kırışıklıkları daha kolay uzaklaştırabilir, çünkü yağlı cilt daha kalın olduğundan dolayı güneş hasarına karşı daha fazla doğal koruma sağlar. Buna rağmen güneşe maruz kalma ya da sigara kullanımı gibi faktörler cilt tipine bakmaksızın yaşlanma sürecini hızlandırır ve kırışıklıklara yol açabilir.

Abur cubur akneye yol açar

Gerçek: Uzmanlara göre, abur cubur ile akne arasında doğrudan bir bağ olduğunu gösteren araştırma yok. Ancak glisemik indeksi yüksek olan beyaz pirinç, tatlılar ve şekerli içecekler gibi gıdalar kan şekerini ve insülin seviyesini hızlı bir şekilde artırıp iltihaba yol açıyor. İltihap da akneyi şiddetlendiriyor. Ayrıca bitter çikolata sağlığınız için faydalıyken, sütlü çikolatanın ise akneye yol açtığı düşünülüyor. Yeşil çay, brokoli ve yağlı balık gibi anti-inflamatuar özellikli yiyecek ve içecekleri haftada en az bir kez tüketmenin akne riskini yüzde 32 düşürdüğü açıklandı.

En iyi sonuç için aynı seri cilt bakım ürünleri kullanın

Gerçek: Buna ihtiyacınız yok. Bu akıllıca bir pazarlama stratejisidir. Kullandığınız ürünlerin içindeki maddelere dikkat ederek istediğiniz markanın, serinin ürününü rahatça kullanabilirsiniz.

Selülitten kurtulabilirsiniz

Gerçek: Uzmanlar hiçbir selülit tamirinin kalıcı olmadığını belirtiyorlar. Bazı tedaviler selülitlerin görünümünü en aza indirebilir. Ancak bu tedavilerin bile etkisi en fazla birkaç ay sürer. Hatta liposuction (yağ aldırma) bile cildinizin yüzeyini tam olarak düzleştiremez.

Koruma faktörü yüksek olan kremle güneşte fazla kalabilirsiniz

Gerçek: Hayır, güneş koruma faktörü güneşin kansere yol açan UVB ışınlarından ne kadar süreyle koruyacağını gösteren bir kanıt, ipucu değildir. Ancak en az 30 faktör ve üzeri hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruyucu etki içeren güneş kremleri sizi güneşin zararlı etkilerinden korur. 15 faktörlük krem UVB ışınının yüzde 93’ünü engellerken, 30 faktörlük güneş kremi ise bu ışınların yüzde 97’sini filtreler. Güneş kremini 2 saatte bir yenilemelisiniz.

Bir süre sonra cildiniz ürünlere alışıyor

Gerçek: Uzmanlar bunun aktif içeriklere bağlı olduğunu söylüyorlar. Cildiniz retinol gibi A vitamini türevlerine alışıyor. Bu nedenle bazı uzmanlar hastalarına bunların daha ılımlı türevlerini öneriyorlar. Siz de farklı aktif içerikleri deneyin.

Yüz egzersizleri cildinizi gergin tutar

Gerçek: Bu doğru değil. Yüz egzersizlerinde kaslar kısalır ve kırışıklıklara katkıda bulunur. Bir süre sonra bu alan kalıcı olarak aşınmaya başlar. Yüz egzersizlerinin cildinizdeki çukurlukları kapatacağını umuyorsanız size kötü haberlerimiz var. Yüz egzersizlerinin dolgunlaştırıcı faydası olduğu belirlenmemiştir. Yüzünüzdeki kırışıklıklar kolajen, elastin ve yağdaki azalma nedeniyle oluşabilir. Bunların hiçbiri egzersizle yerine konamaz.

Tüm cilt hasarları 18 yaşa kadar oluşur

Gerçek: UV hasarlı cilt 18 yaşından sonra güneşe maruz kalırsa daha da kötüleşir. Bu nedenle günlük güneş kremleriyle özenli bir şekilde korunmuş cilt çok önemlidir. Nazik bir temizleyici ile cildinizi haftada 3 kez peeling yapın ve ölü derilerden kurtulun. Her gün en az 30 faktörlük ve daha yüksek antioksidan açısından zengin nemlendirici kullanın. (Vasfiye Özcanbaz)