Kategoriler
Yaşam

Bunları asla banyonuzda bulundurmayın!

Bazı ürünler sadece banyoda kullanılmak için tasarlanmış olsa bile çeşitli hijyen kuralları nedeniyle onları banyonuzda saklamamalısınız.

Birçok insan banyo için üretilen banyo havlusu, diş fırçası, traş bıçağı gibi malzemeleri doğal olarak banyoda saklamayı tercih eder. Fakat banyonuzdaki sıcaklık ve nem bunlar için çok tehlikelidir. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte asla banyonuzda bulundurmamanız gereken ürünler:

İlaç

Ecza dolabınızı asla banyoda bulundurmamalısınız. İlaçlar ve vitaminler 20-25 santigrat derece arasındaki oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. İlaçları banyo gibi nemli bir ortamda saklarsanız son kullanma tarihinden önce bozulmasına ve işe yararlığının azalmasına neden olursunuz.

Havlu

Banyolar küf için mükemmel bir üreme alanıdır ve havlularınız bu mantarlara karşı aşırı hassastır. Haftada 2 kez değiştirmek şartıyla bir havluyu banyoda asılı tutabilirsiniz. Kullanmadığınız yedek havluları ise banyo dışında dolapta saklayın.

Bornoz

Bornozları da banyodan uzak tutmalısınız. Havlular gibi, bornozlar da bakterileri barındırabilir ve ortamdaki nem bornozlarınızın küf kokmasına neden olur. Banyonuzda kapının arkasındaki kanca yerine bornozları dışarıda kurutun.

Kitap ve dergi

Banyoda kitap yada dergi okumak güzel olabilir. Ancak banyoda tutulan kitaplar ve dergiler nemi emecek, nem sayfaları kırıştıracak ve cildinde bozulmaya neden olacaktır.

Mücevher

Mücevher kutuları genellikle şifoniyer ve makyaj eşyaları üzerinde tutulur. Banyonuzdaki nem, özellikle som gümüş başta olmak üzere mücevherleri normalden daha çabuk karartır. Mücevherlerinizi serin ve kuru bir yerde saklayın. Hava geçirmez bir torbada tutmak da başka bir etkili yöntemdir.

Diş fırçaları

Evet, duyduğunuz tüm söylentiler doğru. İngiltere’deki Manchester Üniversitesi’nde 2012 yılında yapılan bir araştırmada, diş fırçanızın 10 milyondan fazla bakteri taşıyabileceği ve bunun bir kısmının sifonu her çektiğinizde odanın etrafında püskürtülen dışkı maddesinden geldiği tespit edildi. Fırçanızı mümkün olduğunca mikropsuz tutmak için, her kullanımdan sonra durulayın ve havayla kurutun, ve eğer hala banyoda saklamayı seçerseniz, sifonu çekmeden önce tuvalet kapağını kapatın.

Makyaj malzemeleri

Yüksek fiyatlara satın aldığınız makyaj ürünlerinizi banyoda bırakırsanız, küf ve diğer bakterilerin yayıldığı ortamda makyaj malzemelerinizin daha hızlı bozulur. Diş fırçaları gibi, makyaj fırçaları da sifon suyu nedeniyle kirlenmiş olur. Bu kesinlikle yüzünüze sürmek istemediğiniz bir şey.

Parfüm

Banyodaki  sıcaklık ve parfüm sadece birbirine kaynaşmaz. Perfume.org’daki uzmanlar, sıcaklıktaki dalgalanmaların (buharlı duş alırken meydana gelebilecek tür), parfüm kokunuzun moleküler bütünlüğünü yok ettiğini ve  bozulmaya neden olabileceğini söylüyorlar.

Oje

Birçok ojenin kullanım süresi iki yıldır, ancak oje şişelerini banyoda saklarsanız nem onları daha kısa sürede bozar. Ojeniz karıştırılamaz, daha kalınlaşır ve ufalanacakmış gibi görünür. Yine bunların suçlusu nem ve ısıdır.

Tıraş bıçakları

Mevcut tıraş makinenizi duşta tutabilirsiniz, ancak fazla tıraş bıçağınızı banyo dışında bırakılmalısınız. Aksi takdirde, siz daha bıçakları kullanmadan nem onları paslandırabilir veya donuklaştırabilir. Her tıraştan sonra traş makinesi kurutmak, daha uzun süre daha etkili olmalarına yardımcı olabilir.

Su geçiren elektronikler

Duş alırken şarkı dinlemeyi seviyorsanız veya sabah haberlerini takip ediyorsanız, cep telefonu yerine bir duş radyosu veya su geçirmez bir hoparlör alın. (Vasfiye Özcanbaz)