Kategoriler
Sağlık

Göz yaralanmalarında neler yapmalısınız?

Göz yaralanmalarının büyük çoğunluğu işyerinde meydana gelebiliyor. Ancak evde ve evinizin çevresinde de gözünüzün zarar görmesi muhtemeldir. Peki gözünüzde bir yaralanma söz konusu olursa neler yapmalısınız?

Evde karşılaşabileceğiniz kazalar içinde göz yaralanmalarının çok önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, gözünüzdeki yaralanmanın görüşünüze zarar verebileceğini ve hatta körlüğe yol açabileceğine dikkat çektiler.  Ancak bu yaralanmaların birçoğunun önlenebileceğini belirten Mayo Clinic uzmanları, size bazı tavsiyelerde bulunuyor.

Göz yaralanmasının belirtileri nedir?

Özellikle çocuklarda göz yaralanmasını tespit etmek her zaman kolay olmayabiliyor. Eğer aşağıdaki belirtilerden birini farkederseniz hemen doktora gidin:

– Gözde ağrı ya da görme güçlüğü,

– Kesilmiş ya da yırtılmış göz kapağı,

– Bir gözü diğeri kadar hareket ettirememe,

– Bir gözün diğerinden daha dışarıda görünmesi,

– Göz bebeğinin sıradışı şekilde büyümesi ya da şekil değiştirmesi,

– Gözün beyaz bölümünde kanama,

– Gözün üzerinde veya göz kapağının altında bir nesne.

Gözünüzde yaralanma oluştuysa ne yapmasınız?

Yaralanma küçük görünmesine rağmen, göz yaralanması varsa derhal bir göz doktoruna ya da acil servise gidin. Doktora gitmeyip geciktirirseniz, bu durum kalıcı görme kaybına veya körlüğe yol açabilir. Ayrıca daha büyük hasar oluşmasını önlemek için basit önlemler alabilirsiniz. Örneğin;

– Gözünüze dokunmayın, baskı uygulamayın ve gözünüzü ovalamayın,

– Gözün yüzeyinde batmış bir obje varsa çıkarmaya çalışmayın,

– Gözünüze hiçbir şekilde ilaç ya da krem sürmeyin,

– Gözünüze bir kimyasal geldiyse bol suyla yıkayın.

– Doktora gidene kadar gözünüzün üzerine nazikçe gazlı bez ya da bir koruyucu yerleştirin.

Göz açıp kapayıncaya kadar bir kaza oluşabilir. Hazırlıklı olmak (gerekli önlemleri almak ve acil durumda hızlı hareket etmek) sizi ve sevdiklerinizi koruyacaktır.

Göz yaralanmalarını önlemek için ne yapabilirsiniz?

Riskli işler yaparken koruyucu gözlük takın

Evinizde tahta kesecekseniz, tozlu işlerle uğraşacaksanız gözünüze toz ya da yabancı cisim kaçmaması için güvenilik gözlükleri takın. Kimyasallarla temizlik yaparken de gözlük takmayı ihmal etmeyin. Ayrıca top, raket ya da uçan nesnelerin bulunduğu sporlar sırasında da gözlük kullanmalısınız.

Kimyasalları ve temizleyicileri dikkatli kullanın

Kimyasalların ve evde kullandığınız temizlik ürünlerinin etiketlerini dikkatli bir şekilde okuyun. Bu ürünleri karıştırmayın. Tüm kimyasalları ve sprey şişelerini çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayın.

Çocukların aletleri nasıl kullandığını denetleyin

Kalemler, makaslar, çatallar ve bıçaklar ciddi göz yaralanmalarına yol açabilir. Kağıt raptiyesi, çengelli saç tokaları, elbise askıları, paket lastikleri ve olta iğnesi gibi yaygın olarak kullanılan araç-gereçler de oldukça tehlikeli olabiliyor.

Bazı oyuncaklardan uzak durun

Özellikle kısa dalga uzunluğuna sahip yeşil lazer pointerlar retinaya zarar verebilir ve birkaç saniye gibi kısa bir sürede görme kaybına neden olabilir. Yetişkinlerin de lazer pointer kullanırken dikkatli olması gerekiyor. Bu ışını doğrudan insanların gözüne tutmaktan sakının.

Sıcak bir şey pişirirken ya da kullanırken dikkatli olun

Sıcak yağ veya makine yağının sıçramasını önlemek için uzakta durun. Saç maşasını da gözlerinizden uzakta tutarak kullanın.

Düşmelere yol açabilecek tehlikeleri ortadan kaldırın

Özellikle de evde bir yaşlı ya da çocuk yaşıyorsa, yerdeki kilimlerin altına kaydırmaz yerleştirin, korkulukları güvenli hale getirin. Mobilyaların keskin kenarlarını korumaya alın.

Havai fişeklerden uzak durun

Bu işi konusunda profesyonel kişilere bırakın.

Oto koltuğu kullanın

Çocuklarınızın otomobilde güvenli bir şekilde oturduğundan emin olun. Çocuğunuz küçükse mutlaka oto koltuğuna oturtun, daha büyükse karın ve omuz kemerinin düzgün şekilde takılıp takılmadığına dikkat edin. 12 yaşından küçük çocuğunuzun ön koltukta oturmasına izin vermeyin. Otomobilinizin içinde kesici, delici aletleri ortalarda bırakmayın.

(Vasfiye Özcanbaz)