Kategoriler
Yaşam

Kilo verirken artık kalori saymayacaksınız

Aldığınız kiloların veya yakalandığınız hastalıkların yediğiniz gıdalarla ilgili olduğunu düşündünüz mü hiç? Hızlı koşuşturmalar içinde   zaman bulamadığınız için evde yemek yapamayınca yediğiniz hazır ve işlenmiş gıdalar birçok hastalığa yol açabiliyor.

WebMd isimli internet sitesinde yer alan habere göre, hazır gıdaların yerine tercih etmeniz gereken Akdeniz tarzı beslenmenin sizin için faydaları sıralanmış:

Kalori saymanıza gerek yok

Akdeniz diyetiyle aldığınız kalorileri saymanız ya da belirli öğünleri atlamanız gerekmiyor. Bunun yerine tereyağı yerine zeytinyağı, kırmızı et yerine balık veya tavuk eti, şekerli tatlılar yerine taze meyveyi getirip ve ayrıca sebze ile fasulye yiyerek sağlıklı beslenebilirsiniz. Günde bir avuç dolusu kabuklu kuruyemiş de serbest. Tam tahıllı ekmek de tüketebilirsiniz.

Gıdalar gerçekten taze

Akdeniz ülkelerinde yaşayanların yaptığı gibi beslenirseniz, donmuş gıda ve fast food yiyeceklerden uzak duracaksınız. Taze ve mevsimindeki yiyecekleri ağız sulandıracak şekilde hazırlayabilirsiniz. Ispanak, salatalık, domates, siyah zeytin ve beyaz peynir ile renkli ve doyurucu bir salata hazırlayabilirsiniz.

Ekmek yiyebilirsiniz

Tam tahıllıları tercih edin. Tam tahıl ürünleriyle yapılan ekmek ve hamurişleri daha fazla protein ve mineral içerir, beyaz unla yapılandan daha sağlıklıdır. Tam tahıllı bir pideyi zeytinyağına batırıp yiyin. Ya da humus veya tahinle birlikte tüketin.

Yağ yasak değil

Yağ Akdeniz tarzı beslenmenin bir unsurudur. Fındık, zeytinyağı, mısır özü yağının tadını deneyin. Bunlar hem lezzetli hem de şeker hastalığından kansere kadar birçok hastalıkla savaşıyor. Bu nedenle beslenmenize mutlaka ceviz ve zeytinyağı ekleyin.

Menüler büyük

Akdeniz tarzı beslenme Yunanistan ya da İtalya gibi ülkelerle sınırlı değildir. Bu beslenme tarzı Fransa, İspanya, Türkiye gibi ülkelerde de uygulanıyor. Bu beslenme tarzında bol miktarda taze meyve ve sebze, zeytinyağı ve tam tahıllarla birlikte az miktarda kırmızı et ve tam yağlı süt ürünlerine de rastlanır.

Baharatlar çok lezzetlidir

Tarçın, karabiber, sarımsak, defne yaprakları, kişniş ve biberiye gibi Akdeniz baharatları ve şifalı bitkiler yemeklerinize lezzet katar. Böylece tuza ihtiyacınız azalır. Bu bitkiler aynı zamanda sağlığa da yararlıdır. Örneğin, biberiye ve kişniş hastalıklarla savaşan antioksidanlar ve besin maddeleriyle doludur.

Yapması kolaydır

Tabağınızı peynir, zeytin, kabuklu kuruyemişle doldurabilirsiniz. Ayrıca zeytinyağı, fasulye, tam tahıllar ve baharatlar ile kısa zamanda çok güzel lezzetler oluşturabilirsiniz. Sabahları zeytinin üzerine ekleyeceğiniz zeytinyağı, kekik, kırmızı biber gibi baharatlarla güzel ve sağlıklı bir alternatif oluşturabilirsiniz.

Aç kalmayacaksınız

Akdeniz tarzı beslenme seçenekleri arasında kavrulmuş yer elması, humus gibi lezzetli yiyecekler vardır. Bunların ikisi de yavaş sindirilir ve sizi daha uzun süre tok tutar. İştahınız kabardığında kabuklu kuruyemiş, zeytin ya da az yağlı peynir küplerini atıştırıp açlığınızı bastırabilirsiniz. Yağsız beyaz peynir ile hellim peyniri Çedar peynirinden daha az yağlıdır, fakat hem daha besleyicidir hem de lezzetlidir.

Kilo verebilirsiniz

Kabuklu kuruyemiş, peynir ve yağ yiyerek kilo verebileceğinizi düşünmek size mucize gibi gelebilir. Akdeniz tarzı beslenme, tok hissetmenizi sağlar ve ayrıca bu beslenme tarzına bağlı kalmanıza yardım eder. Sağlıklı kilonuzu korumak için düzenli fiziksel aktivite yapmak bu yaşam tarzının önemli bir parçasıdır.

Kalbiniz size teşekkür edecek

Bu beslenme tarzında tüketeceğiniz her şey kalbiniz için yararlıdır. Zeytinyağı ve kabuklu kuruyemiş kötü kolesterolünüzü düşürmeye yardım eder. Meyveler, sebzeler ve fasulye ise damarlarınızın temiz kalmasını sağlar. Balık da trigliseridleri ve kan basıncını düşürmeye yardım eder.

Beyninizin daha uzun süre zehir gibi olmasını sağlar

Kalbinizi koruyan bu besinler ayrıca beyniniz için de oldukça yararlıdır. Bu beslenme tarzında iltihaba yol açabilen kötü yağlar ve işlenmiş gıdalar yemiyorsunuz. Bunun yerine yediğiniz antioksidan açısından yararlı olan gıdalar beyin dostudur. (Vasfiye Özcanbaz)