Kategoriler
Sağlık

Geleceğin sıradışı 10 mesleği

Teknolojinin ilerlemesi sayesinde insanların daha uzun yaşamasıyla birlikte tıbbi ihtiyaçlar da artıyor. Böylece sağlık alanındaki meslekler daha çok önem kazanıyor ve yeni meslek dalları ortaya çıkıyor.

Birleşmiş Milletler’in projesine göre, 60 yaş ve üzeri insan sayısının 2050 yılına kadar ikiye katlanacağı (2013 yılında 841 milyondan 2 milyara) tahmin ediliyor. 2 milyarlı bu nüfusun doktor, diş hekimi, fizik tedavi uzmanı, eczacı ve cerrah gibi birçok tıbbi desteğe ihtiyacı olacak.

HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte geleceğin sağlık sektöründeki en popüler olacak 10 mesleği:

Özel implant organ tasarımcısı

Nakil olmak için birçok insan böbrek, karaciğer, kalp gibi organ bekliyor. Nakil olanlar bile aldıkları organları 1 yıl ya da 3 yıl içinde kaybedebiliyor. Bunun en büyük nedeni vücudun organı kabul etmemesidir. Bilim adamları ileride sizin hücrelerinizi kullanarak organları sizin vücudunuza göre tasarlamayı umuyorlar. Bu organlar uzun süre organ nakli bekleyenlerin sayısını azaltacak ve vücudun reddetme riskiyle de mücadele edecek.

Yaşam sonu terapisti

İnsanların ömrü uzadıkça hayatlarının son yıllarını planlayan uzmanlar devreye giriyor. Bu uzmanlar yaşlı kişinin ailesiyle işbirliği halinde çalışıyor ve yaşlı kişinin psikolojik her türlü sıkıntısında yardımcı oluyor.

Biyo-enformatik uzmanı

Bilimi ve istatistikleri sevenler için ideal bir meslek. Nüfus biyolojisi, genetik ve eczacılık gibi biyoloji alanlarındaki verileri toplar ve analiz eder. Bu analizler karmaşık bilgisayar yazılımı ve internet aracılığıyla biyo-enformatik uzmanı tarafından dinamik simülasyonlar ve matematik modelleriyle geliştirilir. Hatta bu uzmanlar ileride 3 boyutlu DNA modelleri bile geliştirebilir.

Genetik rehberi

Doktorlar ve diğer sağlık profesyonelleriyle birlikte çalışarak kalıtımsal durumları, hastayı ve ailesini etkileyen genetik ve doğumsal kusurlar konusunda hastalara yardımcı oluyor. Örneğin, doğacak çocuğunuzun genetik testlerini yapıp bir hastalığı olup olmadığını söylüyor, varsa bu konuda size yardım ediyor.

Dondurarak saklama uzmanı

Bu konunun uzmanları ileride organları ve dokuları da dondurup saklayıp daha sonra kullanıma hazır hale getirebilecek. Günümüzde embriyoların dondurulup tüp bebek için kullanılmasında bu uzmanlar görev yapıyor. Bilim adamları henüz mümkün olmasa da ileride daha karmaşık dokuları ve organları dondurup gerektiğinde kullanıma hazır hale getirmeyi umuyor.

Tıbbi yazıcı

Elektronik sağlık kayıtları doktorlar için büyük bir zaman tasarrufu gibi görünür. Hasta ziyaretlerinde not tutmazlar. Ancak doktorlar bilgisayar sistemine daha detaylı bilgi girmeleri gerektiğinde bu kayıtlar zamanı tüketir. Burada tıbbi yazıcılar devreye giriyor. Bu kişiler hastaların tıbbi bilgilerini sisteme giriyor, randevularda bilgileri hazır olarak çıkarıp doktora sunuyor. Bu işkolu için en az lise diploması, hızlı yazma ve bilgisayar kullanma becerisi ile tıbbi terminoloji konusunda deneyim gerekiyor.

Sağlık Profesörü

Bu kişi dondurarak saklama ile biyo-enformatik uzmanlarının yanı sıra eczacılara, hemşirelere, doktorlara, diş hekimlerine eğitim verecek. Sağlık sektörü çok hızlı değişen ve gelişen bir alan. Bu nedenle bu profesörler bu alandaki tüm yenilikliklere vakıf olacak. Hatta bazen kendisi araştırmalar geliştirecek. Bu iş kolunun 10 yıl içinde yüzde 36,1 artış göstermesi bekleniyor.

Sağlık bakımı mühendisi

Sürekli bakım gerektiren bir hastanız varsa, sağlık bakımı mühendisi karmaşık tıbbi sistemler ile hastayla ilgili soruların cevaplanmasında size rehberlik edecek. Şu anki mevcut sağlık mühendisleri deneyimli hemşirelerdir. Fakat gelecekte bu meslek sağlık hizmetleri ve sosyal işler konusunda uzman olmayı gerektirecek.

Tele-cerrah

Bu cerrahlar uzaktan robot kollarla hastalarını ameliyat ederler. Bilgisayar yardımlı ameliyata benzemez, cerrahlar hastadan birkaç metre ileride bir bilgisayar denetim masasından ameliyatı yönetir ve gerçek zamanlı olarak ne yaptıklarını görebilir. Bu cerrahların hastaları ilçenin başka bir hastanesinde, başka bir şehirde ve hatta başka bir ülkede olabilir. İlk kez 2001 yılında Fransa’daki bir hasta üzerinde New York’taki cerrahlar hastanın safra kesesi operasyonu yaptılar.

Henüz tele-cerrahlık yaygın olmamasına rağmen ileride bu cerrahların işi çok önemli olacak. Tele-cerrahlar savaş alanlarındaki yaralı askerleri veya uzaydaki astronotları bile tedavi edebilecekler.

Tıbbi robotbilim uzmanı

Son zamanlarda popüler olan ameliyat robotları doktorlar tarafından idare edilir, kullanılır. Fakat bunu yapan tıbbi robotbilim uzmanıdır. Bunlar sağlık profesyonelleri tarafından ameliyatlarda ya da hastalığın teşhisinde kullanılabilen sayısız akıllı alet geliştirir. Ayrıca bu kişiler zihinle kontrol edilen protez kol gibi cihazları da geliştirebiliyorlar. (Vasfiye Özcanbaz)