Kategoriler
Yaşam

Bağışıklığınızı destekliyor, griple savaşıyor

Gıdalar her zaman zihinsel ve fiziksel sağlığınız için hayati öneme sahip. Ton balığı, hindi ve bazı balık türleri bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirip griple savaşırken maydanoz çayı gibi bitkisel içecekler ise idrar yolu enfeksiyonlarıyla mücadele ediyor.  İşte bu nedenle yediğiniz içtiğiniz gıdalara dikkat ederek sağlıklı bir şekilde yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Health isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte sizi hastalıklardan koruyan ve iyileştiren gıdalar:

Mide yanmasını tedavi ediyor

Tam tahıllar ve lif: Daha fazla sebze tüketin ve beyaz pirinç ile hamur işi yerine tam buğdaylı gıdaları tercih edin. Yüksek miktarda çözülemeyen lif içeriğinin sindirilmesi midenizde daha az zaman alıyor. Bu yiyeceklerin sindirimi kolaydır, mide yanmasına iyi gelir.

Soğuk havada hayatta kalma

Ton balığı, hindi, pisi balığı: Kış ayları boyunca salatalarla yaşamayın. Yeterli miktarda selenyum almazsanız bağışıklık sisteminiz desteklenmez. Selenyum gribin de dahil olduğu bakteri ve virüsleri öldürmeden sorumlu olan beyaz kan hücresi oluşumuna yardım ediyor. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde selenyum eksikliğinin ciddi grip semptomlarını artırdığı belirlendi. Bir porsiyon sardalye ya da pisi balığı  yiyerek günlük selenyum ihtiyacınızın yüzde 60’ını karşılayabilirsiniz. Ayrıca bu balıklar size Omega-3 yağ asiti de sağlar.

Mayalanmış gıdalar: Yoğurt, kefir gibi gıdalar bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardım eden faydalı bakteriler, probiyotikler içerirler. İsveç’te yapılan araştırmaya göre, mayalı içecekler tüketmek hasta olduğunuz günlerin sayısını yüzde 55 oranında azaltıyor.

Karalahana, ıspanak, balkabağı, havuç: Bu gıdaların içerisindeki A vitamini mukus zarını nemli ve sağlıklı tutar, böylece mikroplar bu zarı geçemez. Bu nedenle sağlıklı olmak için düzenli olarak bu gıdaları tüketmelisiniz.

Eklem ve kas ağrılarını hafifletiyor

Yağlı balık: Somon ve sardalye gibi balıkların içindeki Omega-3 yağ asitleri tutulmuş olan dizlerinizin yeniden çalışmasına yardım eder. Geçtiğimiz günlerde araştırma ile omega-3’ün eklem ağrısını azalttığı tespit edildi.

Kiraz: Atletler antrenmandan sonraki kırgınlığı azaltmak için anti-inflamatuar özelliği olan kiraz suyunun çok faydalı olduğunu belirtiyorlar. Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, bir hafta boyunca günde iki kez 340 gram kiraz yiyen koşucuların koşudan sonda daha az ağrı duydukları belirlendi.

Alerjiye iyi geliyor

Kuruyemişler ve çekirdekler: Gözleriniz kaşınıyor ve sürekli hapşırıyor musunuz? Sincap gibi yapın ve kuruyemiş ile çekirdekleri depolayıp, saklayın. Badem, yer fıstığı ve ayçekirdeği E vitaminiyle doludur. Araştırmalar da E vitamininin alerjik tepkiyi azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre, E vitamini açısından zengin gıdalarla beslenen insanlarda saman nezlesi görülme riski daha düşüktür. Yetişkinler için önerilen E vitamini günlük 15 miligramdır. Bunu da 60 gram kadar ayçekirdeği tüketerek karşılayabilirsiniz.

İdrar yolu enfeksiyonuyla savaşanlar

Maydanoz çayı: Araştırmacılar, maydanoz filizinin bazısı antibiyotiklere karşı direnç gösteren idrar yolu enfeksiyonuna yol açan mikroplara karşı antibakteriyal gücü olduğunu belirlediler. Biraz su kaynatın, 10 dakika boyunca bir demet maydonoz sapını demlenmeye bırakın ve sonra için. Bunu gün boyunca tekrarlayın.

Kızılcık suyu: Yapılan araştırmalara göre, kızılcık ya da yaban mersininin içinde bulunan “proanthocyanidins” isimli bileşenler bakterilerin mesane hücrelerine temasını ve enfeksiyon oluşmasını engelliyor. McGill Üniversitesi’nde yapılan araştırmada ise kızılcığın idrar yolu enfeksiyonuna yol açan bakterileri önlediği tespit edildi. (Vasfiye Özcanbaz)