Kategoriler
Yaşam

Pireyi deve yapmanın sonuçları

Her gün sabah uyanınca kendinizi yorgun hissediyorsanız, fark etmeseniz de günlük hayatınızda yaptığınız bazı hatalar yorgunluğa neden oluyor. Yeterince su içmemek, uygun miktarda demir almamak gibi fiziksel durumların yanında pireyi deve yapmak, mükemmeliyetçi olmak gibi ruhsal durumlarda da kendinizi yorgun hissedersiniz.

Yorgunluk tüm gün hayattan zevk almanızı engeller,  fiziksel ve ruhsal açıdan sizi yorar. Health isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte gün içinde sizi yoran nedenler:

Yeterli su içmemek

Vücudunuzun susuz kalması enerji seviyeniz üzerinde önemli rol oynar. Susuzluk kan hacminde azalmaya neden olur ve kanınız koyulaşır. Kalbiniz daha az pompalama yapar ve kaslara, organlara giden oksijen ile besin miktarındaki hız azalır. Yorgunluktan kaçınmak için yeterince su için.

Egzersizden kaçmanız

Georgia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, düzenli egzersiz gücünüzü ve dayanıklılığınızı destekliyor, ayrıca kardiyovasküler sisteminizin daha verimli çalışmasını ve oksijen ile besinlerin dokulara dağıtılmasını sağlıyor. Yorgun da olsanız kısa bir yürüyüş bile daha hissetmenizi sağlayacaktır.

Mükemmeliyetçi olmak

Mükemmel olmak için uğraşmak daha çok çalışmanıza ve yorulmanıza neden olur. Bu nedenle belirlediğiniz hedeflerde gerçekçi olun. Projelerinizi gerçekleştirmek için zaman sınırı belirleyin ve buna uymaya çalışın. Hemen yapmak için kendinizi yormayın.

Pireyi deve yapmak

Her konuda endişeleniyor ve en küçük sorunları bile büyütüyorsanız bu endişe zihinsel açıdan sizi yorar. Kendinizi bu düşüncelerle boğuşurken bulursanız derin bir nefes alın. Kaygılarınızı arkadaşınızla paylaşın.

Uygun miktarda demir almamak

Kendinizi güçsüz hissediyorsanız ve odaklanmakta güçlük çekiyorsanız demir eksikliği sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Anemi riskini azaltmak için demir alımını artırın. Yağsız et, börülce, tofu, yumurta sarısı, koyu yeşil yapraklı sebze, kabuklu kuruyemiş, yerfıstığı ezmesi tüketin.

Tüm gün kahve içmek

Araştırmalara göre, günde 3 fincan kahve sizin için faydalıdır. Uygunsuz şekilde kafein tüketimi ise uykuya dalmanızı sağlayan adenozini durdurur. Yatmadan 6 saat kadar önce alınan kafein bile uykunuzu etkiler. Bu nedenle öğleden sonra kafein tüketimini kesmelisiniz.

Abur cubur çok tüketmek

Şeker ve basit karbonhidratla dolu olan hazır gıdaların glisemik indeksi yüksektir. Kan basıncındaki ani yükselmeler ise yorgunluğa yol açar. Her yemekte tam tahıllarla birlikte yağsız protein alarak kan şekerinizi sabit tutun. Fırında tavuk, kahverengi pirinç, somon balığı, tatlı patates ya da tavuklu ve meyveli salata iyi birer seçenektir.

Dağınık bir ofisiniz olması

İşyerinde kalabalık bir masa zihinsel olarak sizi yorar, odaklanmanızı zorlaştırır. Her günün sonunda işlerinizi bitirin ve kişisel eşyalarınızı düzenleyip yerlerine yerleştirin. Ertesi gün güne pozitif başlamanıza yardımcı olur.

Kahvaltı yapmamak

Gece boyunca yedikleriniz erir, sabah uyandığınızda ise kahvaltıyla yeniden vücudunuzu desteklemelisiniz. Kahvaltı yapmazsanız tembelleşirsiniz. Kahvaltı yapmak metabolizmanızı harekete geçirir. Kahvaltınızda tam tahıllar, yağsız protein ve sağlıklı yağlar bulunsun.

Hayır demekte zorlanmak

İnsanları mutlu etmek sizin enerji seviyenizi ve mutluluğunuzu azaltır. Patronunuz Cumartesi günü de çalışmanızı istese ya da çocuklarınız sizi zor durumda bırakacak bir şey istese de “Evet” demek zorunda değilsiniz.

Haftasonu geç saatte yatmak

Cumartesi geç saatlere kadar oturmak ve sonra Pazar sabahları ise geç saatlere kadar uyumak Pazar gecesi uykuya dalmanızı zorlaştırıyor. Bu nedenle hafta sonları da erken kalkın öğleden sonra 20 dakika kadar şekerleme yaparsanız sabah yorgun uyanmazsınız.

Yatakta e-postalarınızı kontrol etmek

Tabletin, akıllı telefonun ya da bilgisayarınızın arkadan aydınlatması uykuyu düzenleyen melatonin hormonunu durdurarak vücudunuzun doğal ritmini bozuyor. Bu nedenle yatmadan birkaç saat önce elektronik aletlerden uzak durun. (Vasfiye Özcanbaz)