Kategoriler
Otomobil

BMW yeni 3 Serisi, Paris Otomobil Fuarı’nda örtüsünü kaldırdı

BMW, baştan aşağı yenilediği yeni 3 Serisi’nin örtüsünü Paris Otomobil Fuarı’nda kaldırdı. Yeni BMW 3 Serisi, önümüzde yılın başlarında Türkiye’de yollarda olacak.

Dünya prömiyeri Paris’te gerçekleştirilecek BMW 3 Serisi, markanın teknolojik açıdan büyük gelişmeleri barındıran en önemli modellerinden biri olarak öne çıkıyor. BMW’nin tüm dünyada en çok tercih edilen modeli BMW 3 Serisi Sedan, tasarımı ve sahip olduğu çığır açan yeni teknolojik bağlantı özellikleri ile fark yaratıyor.

G20 gövde kodlu Yeni BMW 3 Serisi, önemli ölçüde geliştirilen sportif becerilerinden, yeni tasarım diline, sürücü destek sistemlerinden uzaktan kontrol ve bağlantı teknolojilerine kadar sahip olduğu benzersiz yeniliklere sahip. Yeni BMW 3 Serisi, yeni süspansiyon teknolojisi, rijitliği artırılan gövdesi ve geliştirilen şasi geometrisi ile daha keskin bir sportif sürüş karakterine kavuştu. Yeni BMW 3 Serisi, tekerleklerinin genişleyen iz açıklığı, azalan ağırlığı, daha da aşağı çekilen ağırlık merkezi ve 50:50 oranındaki ön/arka ağırlık oranı ile segmentindeki en sportif sürüş hissini sunmaya devam edecek.

DAHA ŞIK, DAHA AERODİNAMİK

Yeni tasarım dilinin kullanıldığı ve net çizgilerin hakim olduğu modelde yeni BMW 3 Serisinde aktif böbrek ızgara kontrolü, hava perdeleri ve neredeyse tamamen düzleşen tabanı ile rüzgar direnci katsayısını 0.26’dan 0.23 Cd’ye indirdi. Araçta full LED farlar standart olarak sunulurken, 530 metre aydınlatma menziline sahip olan Adaptif BMW Laserlight Sistemi ise opsiyonel olarak tercih edilebilecek.

DAHA KONFORLU VE TEKNOLOJİK İÇ MEKAN

Yeniliklerden iç mekanın da payını alan aldığı yeni 3 serisi, tamamen sürücü odaklı iç mekâna sahip. Orta konsolunda çok daha modern kumanda tuşlarına ve yüksek kalitede malzemeler kalite hissini daha üst seviyelere çıkarırdı.  Standart olarak sunulan gösterge içi ve orta konsol üstündeki renkli ekranların da boyutları da sırasıyla 5.7 inç ve 8.8 inçe çıkarıldı. Opsiyonel olarak tercih edilebilecek olan BMW Live Cockpit Professional ile 12.3 inç genişliğinde tamamen dijital bir göstergeye sahip olunabilecek. BMW’nin yeni işletim sistemi ile orta konsoldaki ekran dokunarak, sesli olarak, iDrive kumandasıyla ya da el hareketleri ile uzaktan kontrol edilebilecek. Ön koltukların omuz ve bacak destekleriyle birlikte Yeni BMW 3 Serisi’nin arka görüşü de önemli ölçüde artırıldı. Büyüyen ölçüleriyle birlikte arka koltuklarda sunulan diz mesafesinde de önemli bir artış sağlandı. Yeni BMW 3 Serisi’nin bagaj kapasitesi ise 480 litreye ulaştı.

Yeni BMW 3 Serisi’nde Fren Fonksiyonlu Kaza ve Yaya Algılama sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi Yeni BMW 3 Serisi’nde artık standart olarak sunulacak. Opsiyonel olarak sunulan Profesyonel Sürüş Asistanı kapsamında Dur&Kalk özelliğine sahip Aktif Hız Sabitleme Sistemi, Direksiyon ve Şerit Kontrol Asistanı, Şerit Değişim Uyarı Sistemi, Yan Çarpışma Koruması, Çarpraz Trafik Uyarısı, Öncelik Uyarısı ve Ters Yol uyarı sistemlerine sahip olunabilecek. Ayrıca yeni nesil BMW Head-Up Display sistemi de opsiyonel olarak tercih edilebilecek. Yeni BMW 3 Serisi’nin en dikkat çeken özelliklerinden bir diğeri de akıllı telefon aracılığıyla otomobile giriş ve otomobili çalıştırma işlemlerinin anahtarsız olarak gerçekleştirilmesine izin veren BMW Digital Key sistemi oldu.

KAPUTUNUN ALTINDA 6 FARKLI MOTOR SEÇENEĞİ

BMW’nin kaputunun altında ise 150 ile 265 BG arasında güç üreten 6 farklı motor seçeneği yer alacak. İkisi 6 silindirli, dördü 4 silindirli dizel ve benzinli motorlara  yüksek performans sunan M Performance versiyonu ile çevreci ve ekonomik, şarj edilebilir bir hibrit versiyon da eşlik edecek.

2019’DA TÜRKİYE’DE

Yeni BMW 3 Serisi, 2019’un ikinci çeyreğinde Türkiye’de yollarla buluşacak.

X5, Z4 VE M5 YENİLENDİ

Fuarda ayrıca firmanın başarılı SUV modeli Yeni BMW X5’in tamamen yenilenen tasarımı, verimli motorları, artan konfor özellikleri ile dördüncü jenerasyonu ile BMW’nin yeni tasarım anlayışı çerçevesinde şekillendirilerek süper spor otomobillere yaklaşan performans sunan yeni BMW Z4 modellerinin tanıtımını yapıldı.

Paris Otomobi Fuarı’nda ayrıca BMW’nin en performanslı modeli Yeni BMW M5 Competition da Paris’te otomobil tutkunlarının karşısına çıktı. Yeni BMW M5 Competition’ın M TwinPower Turbo teknolojisine sahip 4,4 litre hacmindeki V8 motoru, 6.000 dev/dk’da maksimum 625 bg güç ve 750 Nm tork üretiyor. Otomobilin benzersiz güç üretimi sayesinde BMW M5 Competition, 0’dan 100 km/s hıza 3,3 saniyede, 0’dan 200 km/s hıza ise 10,8 saniyede çıkıyor.

İ3 ARTIK DAHA UZAĞA GİDEBİLİYOR

BMW’nin elektrikli modeli BMW i3 ve BMW i3s de daha uzun menzil sunan 120Ah batarya kapasitesine sahip versiyonlarının yanı sıra yeni BMW 8 Serisi Coupe de fuarda ziyaretçilerle buluştu. (Aydın Özcanbaz)