Kategoriler
Otomobil

Renault, yeni Kadjar ve EZ-ULTIMO’nun dünya prömiyerini gerçekleştirdi

Renault, premium ve paylaşımlı robot araç modeli konsept EZ-ULTIMO ve daha dinamik çizgilere kavuşan Yeni Kadjar’ın dünya prömiyerini Paris Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirdi.

Elektrikli, internet bağlantılı ve otonom bir robot otomobil olan EZ-ULTIMO konsepti birinci sınıf bir mobilite çözümü olarak öne çıkıyor. Seyahat veya şehir turunda hizmet vermek üzere tasarlanan lüks konsept EZ-ULTIMO, Renault’nun DNA’sına sahip olmasının yanı sıra markanın ‘Fransız Tasarımı’ ve ‘Easy Life/Kolay Yaşam’ ilkelerini yansıtıyor.

4’üncü seviye otonom sürüş becerisine sahip EZ-ULTIMO, önündeki araç ile olan mesafesini ayarlayabiliyor, şeritte kalabiliyor ve şerit değiştirebiliyor. Ayrıca kendi başına veya takip merkezine bağlantı imkanı sayesinde, yakınındaki olağanüstü olaylara karşı kendini güvenli bir konuma alabiliyor. Ayrıca EZ-ULTIMO, hem şehir içinde hem de şehir dışında seyahat edebiliyor, örneğin havaalanına veya otelden turistik bir bölgeye gidebiliyor.

Konsept model, en fazla 3 yolcunun seyahat edebildiği rahat bir kabine sahip. Renault Grubu tarafından tanıtılan AEX (Augmented Editorial Experience) kapsülü sayesinde benzersiz bir multi-medya deneyimi ile şehri seyretmek mümkün oluyor. Yolcu, kabin içinde kendini evinde hissediyor ve evinin camından dışarı bakarmış gibi panoramik cam tavandan gökyüzünü seyredebiliyor.

YENİ KADJAR DAHA ÇEKİCİ, DAHA KONFORLU

Geleneksel SUV tasarımına sadık kalırken, dinamik ve çağdaş hatlarıyla daha çekici ve şık görünümü ile dikkat çeken Yeni Kadjar’da konfor, kalite ve ergonomik tasarım ön planda tutulurken, yeniden tasarlanan iç kısım ile daha keyifli bir sürüş deneyimi sunuluyor. C şeklindeki LED farlar Kadjar’ın yüksek teknolojik görünümüne katkı sağlıyor. Yeni tasarım özellikleri arasında; yeni krom geniş ızgara, gövde rengiyle aynı renk tamponlar geliyor.

Yeni multimedya dokunmatik ekran daha yüksek parlaklığa ve hassasiyete sahip. 7 inç ekran R-LINK 2 sistemine sahip.
Yeni otomatik klima kontrol paneli daha modern ve ergonomik bir tasarıma sahip.

1.3l TCe benzinli motor Yeni Renault Kadjar 2 güç seçeneğiyle birlikte sunuluyor (140 ve 160 bg). Bu yeni nesil motor, İttifak ve partneri Daimler tarafından birlikte geliştirildi. İki ortağının en üst kalite standartlarıyla sunulan motor, daha önceki Tce motora kıyasla daha geniş bir güç seçeneği, daha fazla tork (özellikle düşük motor hızlarında), daha az CO2 salımına sahip. “Blue dCi” adı verilen yeni nesil dizel motorların zararlı emisyon miktarlarını azaltan son teknoloji sistemleri de Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılıyor. Yeni Kadjar, 1.5 Blue dCi 115 bg ve 1.7 Blue dCi 150 bg motorlarla sunulacak.

Öte yandan Renault, Avrupa’nın en çok satan elektrikli araç modeli ZOE’nin yenilerek Limited Edition ZOE’ye ‘Iconic’ adını alan yeni versiyonunun da tanıtımını yaptı. Yeni 17 inç alüminyum jantlar ve özel gri döşemesi ile sunulan ZOE Iconic 300 km net sürüş menzili sunuyor.(Aydın Özcanbaz)