Kategoriler
Yaşam

Sağlıklı saçlar için saçınızdaki bu değişimlere dikkat edin!

Kış gelip havalar soğuyunca saçlarınızın bakımı daha da zorlaşır. Kışın havadaki nem oranı azalır, hava kurur ve kuru hava da saçlarınızın kırılmasına ve dökülmesine yol açar. Peki saçınızın nem oranını nasıl dengeleyeceksiniz?

WebMD isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte kışın saçlarınızı korumanın ve sağlıklı tutmanın yolları:

Saçınızdaki değişikliklere dikkat edin

Her zamankinden fazla saç dökülmesi, kırılmış saç uçları gibi saçınızdaki ani değişimler sağlık sorununun belirtisi olabilir. Ya da kullandığınız bazı ilaçlar saçlarınızı dökebilir. Saçınızda gözle görülür değişim fark ederseniz dermatologa gidin.

Kırılmış saç uçlarınızı proteinle onarın

Saçlarınıza sıcak aletlerle sık sık şekil veriyorsanız ya da boyuyor, perma yaptırıyor, saç renginizi açıyorsanız, saçlarınızı koruyucu dış katmanına zarar verirsiniz. Saçlarınızı korumak için proteinli saç kremi alın ve saçınızı uçlarına sürün. Ancak bu sadece bir dahaki şampuanlamaya kadar bu saçlarınızı korur, bu nedenle düzenli olarak kullanmalısınız.

Kızıl canlılığı yakalayın

Saçlarınızın dolgunluğu genlerinizde ve şekillendirme tekniğinizdedir. Doğuştan kızıl saçlı olanların saçları daha kalındır, sarışınlar ise en ince telli saçlara sahiptir, fakat saçları gürdür. Saçınızın rengi ne olursa olsun saçlarınızın dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz. Önce saçınızda köpük, nemlendirici sürün ve saçlarınızı kuruturken saçlarınızı aşağıya eğin, ters dursun. Böylece saçlarınız fazladan hacim kazanır. Saçınızı düşük sıcaklıkta kurutun.

Parlaklığını ılık suyla koruyun

Sıcak su, doğal bir nemlendirici görevi yapan koruyucu yağları saç derinizden uzaklaştırabilir. Bu nedenle saçlarınızın parlaklığı yok olabilir. Saçlarınızı yıkamak için sıcak yerine ılık su kullanın. Saçınızı şampuanlarken saç derinize masaj yapın.

Güçlü saç kurutuculardan uzak durun

Saçlarınızı daha çabuk şekillendirmek için güçlü olan saç kurutucuları tercih edersiniz. Fakat Tüketici Raporu’na göre, tüm saç kurutucular saçları yaklaşık aynı sürede kurutuyorlar. Bazıları diğerlerinden daha fazla gürültü çıkarıyor. Rapora göre, pahalı olan kurutucuların en sessiz olanları.

Saçlarınızı sıkıca toplamayın

At kuyruğu ve saç örgüsü kişisel tarzınızı göstermenin iyi bir yoludur. Fakat bu toplama şekli sıkıysa saçlarınızı kırar ve köklerine zarar verir. Her gece saçlarınızı serbest bırakın. Saçlarınızı sürekli sıkı şekilde toplamayın.

Kepeği yağlarla tedavi etmeyin

Beyaz pullar omuzlarınıza dökülmesine rağmen kepek sadece kurumuş cildin bir türü değildir. Saç derisindeki küçük bir cilt bozukluğudur. Saç derinizi yağlarla ovalamak bunu daha da kötüleştirir. İlaçlı şampuanlar en iyi düzenleyicidir. Saçınızı şampuanlayıp 5 dakika bekleyin ve sonra iyice durulayın.

İnce telli saçları silikonla destekleyin

İnce ve cansız saç en yaygın şikayet olmasına rağmen çok az kadın en iyi tedavi yolunu bilir. Yoğun saç kremleri saçınızı sadece güçsüzleştirir. Dimethicone ya da cyclomethicone gibi silikon içeren ürünleri kullanın. Bu ürünler saçlarınızın daha dolgun görünmesini sağlar. Saçınızı durulasanız da slikon saçınızda kalır.

Sağlıklı saçlar için balık ve kabuklu kuruyemiş yiyin

Daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmak için somon balığı ve kabuklu kuruyemiş tüketin. İçindeki protein ve Omega-3 yağları saç derinizin daha sağlıklı olmasına yardım eder. Yeşil yapraklı sebzeler, fasulye ve havuç da uzun saçlar için oldukça iyidir.

Aşırı renk değişikliğinden kaçının

Esmer olanlar saçlarını sarıya, sarışın olmak isteyenler ise saçının rengini koyuya boyatmak isterler. Fakat saçlarınızı aşırı boyatmanın saçlarınıza zarar vereceğini biliyor musunuz? Bazı dermatologlar, doğal saç renginizin 3 renk tonu içerisinde kalmasını öneriyorlar.

Buklelerinizi fırçalamayın

Kıvırcık saçlar kırılmaya, kurumaya daha yatkındır. Saçlarınızı taramak için tarak ya da fırça kullanmayın. Polimer içeren nemlendiriciler saçınızı yumuşatır ve şekle girmesine yardım eder. Etiketinde “polyvinylpyrrolidone” yazan ürünleri tercih edin. Saçınıza zarar veren düzleştiricileri aşırı kullanmayın.

Markaların cüzdanınızı boşaltmasına izin vermeyin

Pahalı şampuanlara, saç kremlerine paranızı yatırmayın. Tüketici Raporu’na göre bin 700 atkuyruğu örneği üzerinde denenen ürünler test edildi ve pahalı şampuanların ucuz olanlardan daha iyi olmadığı belirlendi. Saçınızın türüne uygun şampuanları ve saç kremlerini tercih edin.

Dökülmeyi sınırlandırmak için saçınızı daha az fırçalayın

Saçınızı günde 100 kez fırçalamak gerektiği hakkındaki efsaneye inanmayın. Saçınızı çok fazla fırçalamak saçlarını koparır. Bazı saç kayıpları normaldir. Birçok insan her gün 50 ile 100 tel arasında saçını kaybeder. Bunlar gelişimini tamamlamış ve dinlenme aşamasına geçmiş saçlardır. Normalden fazla saç dökülmesini önlemek için, top uçlu kılları olan fırçaları kullanın. Asla ıslak saçınızı fırçalamayın, bunun yerine tarak kullanın.

Beyazlarınızı kapatmak için ılımlı renkleri tercih edin

Yaşlandıkça saçınız sadece değişmez, güçsüzleşir ve daha yavaş uzamaya başlar. Bu hasar görmüş saçlarınız kopmayacağı anlamına geliyor. Olgunlaşmış saçlar üzerindeki kimyasallar hasarı yeterince engelleyemiyor.

Kışın saçlarınızın kabarmasını bastırın

Hava kuruduğunda saçlarınız elektriklenir. Bu nedenle kış aylarında saçlarınız daha fazla havalanır, tel tel kabarır. Statik elektriği durdurmak için nemlendirici kullanın. pH dengeli şampuanlar saçlarınızın elektriklenmesini yatıştırır.

Yüzmeden önce duş alın

Havuzdaki klorun hasarından havuza girmeden önce saçlarınızı durulayıp sakının ya da saçlarınızın ıslanmaması için bone takın. Saçınız suya doymuşsa havuzun kimyasallı suyunu absorbe etmez. Saçlarınızı korumak için pH dengeli saç ürünü kullanın.

Saçınızı güneşten koruyun

Güneş saçınıza da cildinize davrandığından daha kibar davranmaz. Güneşe maruz kalma saçlarınızı ve özellikle de boyalı saçları kurutur. Saçlarınız için güneş koruma faktörü içeren saç spreyi kullanın ve güneşin en etkili olduğu zamanlarda şapka takın.

Saç kurutucularına biraz ara verin

Sık sık saç kurutmak saçlarınızı zorlar ve saç dökülmesine yol açar. Saçlarınızı kuruturken, sıcaklığı düşük tutun. İnce telli saçlar sıcağa karşı daha hassastır. Hatta kalın ve uzun saçların bile hassas bakıma ihtiyacı vardır. Saçlarınızı şekillendirmeden ya da sıcak bir şekillendirme ürünü kullanmadan önce nemlendirici kullanın. (Vasfiye Özcanbaz)