Kategoriler
Sağlık

Mevsim geçişlerinde griple mücadele yolları

Mevsim geçişiyle birlikte gribin vakalarının hızla arttığı bugünlerde siz de gribe yakalanmak istemiyorsanız uygulayacağınız çok basit yöntemlerle gripten kurtulabilirsiniz.

Gribe yakalandığınızda hem işe gidemiyorsunuz hem de ev halkına yardım edemiyorsunuz. Hastalığı bulaştırma riskiniz yüksek olduğundan gripten bir an önce kurtulmalısınız. USNews isimli sitede yer alan habere göre,  işte ucuz ve doğal yollarla griple mücadele etmenin yolları:

Kurumuş burun kenarlarınızı yağlayın

Grip olduğunuzda sürekli burnunuz aktığı ve siz de sildiğiniz için burun deliklerinizin çevresi kızarır, tahriş olur ve çatlar. İşte burnunuzun çatlayan dış bölümlerine vazelin sürün.

Sıcak çay için

Susuzluğunuzu gideren çay kaşınan boğazınıza da iyi gelir. Çay içmek sağlığınıza yararlıdır. Bir bardak çay kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Çayı sıcak sıcak ve yavaş bir şekilde içmelisiniz.

Fazladan yastık ekleyin

Uyurken nefes alıp vermenizi kolaylaştırmak için başınızı yükseltmek için başınızın altına fazladan bir yastık ekleyin. Böylece burun yolunuz bir miktar açılacaktır.

Sıcak bir duş alın

Grip olduğunuzda buharlı bir duşa girin. Duştayken, nemli hava sinüslerinizin içine girer, nazikçe buharı tek tek burun deliklerinizden üfleyin. Ayrıca bir avuç dolusu duş suyunu burnunuza çekip sümkürün. Burun yollarınız açılacaktır. Bunun yanı sıra, sıcak su musluğunu açın, bir havluyla başınızın etrafını örtün, sıcak ve nemli havayı soluyun.

C vitamini, ekinezya ya da çinkoya para vermeyin

Uzmanlar, gribe iyi geldiği iddia edilen bu takviyelerin çok da faydası olmadığını söylüyor. Griple mücadele için çay için ve reçetesiz satılan ilaçları tercih edin. Bunların yanı sıra okyanus suları ile soğuk buhar makinesi de rahat nefes almanıza yardım eder.

Susuz kalmayın

Gribe yakalanmamak için ve gripten bir an önce kurtulmak için bol bol sıvı tüketmelisiniz. Birkaç saatte bir büyük bir bardak su içerseniz vücudunuz susuz kalmaz, daha hızlı iyileşirsiniz. Suyun yanı sıra çay, taze sıkılmış meyve suları tüketmelisiniz. Ancak grip olduğunuzda kahve, asitli içecekler gibi idrar söktürücü içeceklerden uzak durun.

Tavuk çorbası için

Bugüne kadar annelerimizin ve ninelerimizin hastalanınca içmemiz için hazırladıkları ilk şey tavuklu şehriye çorbasıdır. Bu çorba hem susuz kalmanızı önler hem de sindirimi kolay olduğu için faydalıdır. İçerisindeki limon ve karabiber de vücudunuzu destekler.

Yapabiliyorsanız egzersize devam edin

Egzersiz yapma gücünüz varsa yapın. Yapacağınız hafif egzersizler kendinizi daha iyi hissetmenize yardım eder. Ağırlık kaldırma ya da koşma gibi ağır egzersizler yapmayın.

Hijyene dikkat edin

Hastalığınızda diğer kişilere bulaştırmamaya veya başkasından hastalık kapmamaya özen gösterin. Öksürürken ve hapşırırken ağzınızı kapatın, tek kullanımlık mendilleri tercih edin ve bir kez kullandıktan sonra hemen atın, mikrop bulaşan yerleri dezenfekte edin ve ellerinizi iyice, sık sık yıkayın.

Reçetesiz satılan ilaçları deneyin

Öksürük şurupları ile grip ilaçları biraz iyileşme sağlayabilir. Bunun yanında alerjik ilaçlar gözlerinizin sulanmasını, hapşırmanızı azaltmaya yardım eder. Okyanus suları burnunuzu nemlendirir. Ibuprofen ve asetaminofen içeren ilaçlar vücut ağrılarını hafifletir ve ateşi düşürür.

Antibiyotik kullanmayın

Gribin virüs nedeniyle oluştuğunu ve antibiyotiklerin ise bakteriyal enfeksiyonları tedavi ettiğini unutmayın. Doktorunuzdan ya da eczacınızdan antibiyotik istemeyin. Hatta burnunuzdan akan sıvı yeşil bile olsa antibiyotik size yardımcı olamaz.

Tuzlu suyla gargara yapın

Boğaz ağrınızı iyileştirmenin daha az lezzetli olan bir yolu daha vardır. Günde birkaç kez ılık su ve tuz karışımıyla gargara yapmalısınız. Böylece boğaz ağrınız hafifleyecektir.

Biraz dinlenin

Grip olduğunuzda kendinizi biraz yorgun hissedersiniz. Mümkün olduğunca yatıp dinlenin, akşamları erken yatın, iyice dinlenip kendinizi toparlayın. (Vasfiye Özcanbaz)