Kategoriler
Sağlık

Yaşlanmayı yavaşlatıyor, kanser riskini düşürüyor

Pazardan, marketten, manavdan rahatlıkla satın alabileceğiniz bu gıdalarla beslenmenizi daha yararlı ve sağlıklı hale getirebilirsiniz. Çünkü bu gıdalarda bol miktarda lif, mineral, vitamin ve diğer besin değerleri bulunuyor.

A ve E vitamini ile beta-karoten gibi antioksidan bileşenler ile phytonutrient isimli bitki özleri de içeren bu gıdalar kalp ve diğer hastalıkların riskini azaltıyor. Mayo Clinic’te yer alan habere göre, kalori yoğunluğu düşük olan bu gıdaları büyük porsiyonlar halinde tüketebilirsiniz. İşte sağlıklı olmanızı sağlayacak gıdalar:

Somon balığı

Somon bol miktarda Omega 3 yağ asiti içerir. Bu da sizi kalp krizinden korur. Omega 3’ler ayrıca ani kalp ölümüne yol açan düzensiz kalp atışına karşı da sizi korur. Ayrıca trigliserid seviyesini, damarları kalınlaştıran plak oluşumunu azaltır, kan basıncı ile felç riskini düşürür.

Ispanak

A ve C vitamini ile folat açısından zengin olan ıspanak iyi bir magnezyum kaynağıdır. Ispanağın içindeki bitki bileşenleri bağışıklık sisteminizi destekler. Ispanaktaki karotenoidler (karoten, lutein ve zeaxanthin) maküler dejenerasyon ve gece körlüğü gibi yaşa bağlı görme bozukluklarına karşı da koruyucudur. Bunun yanı sıra sizi kalp hastalığı ile bazı kanser türlerinden korurlar.

Elma

İyi bir çözünebilir lif kaynağı olan elma, kan kolesterolünü ve glukoz seviyesini düşürebilir. Taze elmalar iyi bir C vitamini kaynağıdır. Elma vücut hücrelerinizi hasardan koruyan antioksidanlar içerir. Ayrıca C vitamini bağlayıcı doku olan kolajenin şekillenmesine ve kılcal damarlar ile diğer kan damarlarının sağlıklı kalmasına yardım eder. Bunun yanı sıra demir emilimine de destek olur.

Yaban mersini

Bilim adamları yaban mersininin kalp, şeker ve bazı kanser türleri gibi kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olan bileşenlerle dolu olduğunu tespit ettiler. Yaban mersini aynı zamanda kısa süreli hafızayı geliştirir ve sağlıklı yaşlanma sürecini destekler. Yaban mersini düşük kalorili lif ve C vitamini kaynağıdır. 3/4 kase taze yaban mersini 2,7 gram lif ve 10,8 miligram C vitamini içeriyor.

Sebze suyu

Bol miktarda vitamin, mineral ve orjinal sebzelerde bulunan diğer besin değerlerini içeren sebze suyunu rahatça içebilirsiniz. Domates suyu ve domates içeren sebze sularında prostat kanserine karşı sizi koruyan antioksidan olan likopen bulunur. Bazı sebze ve domates sularında sodyum oranı yüksektir. Bu nedenle alırken sodyum oranı düşük olanları tercih edin.

Badem

Damla şeklindeki bu kuruyemiş lif, magnezyum, demir, kalsiyum ve riboflavin (B2 vitamini) ile doludur. Gerçekte, yaklaşık 7 bademden oluşan bir porsiyon diğer kuruyemiş türlerin 22 miligramından daha fazla kalsiyum içeriyor. Ayrıca bir porsiyon badem tavsiye edilen E vitaminin yüzde 15’ini karşılıyor. Kalbiniz için iyi bir gıda olan bademin içindeki yağların büyük çoğunluğu tekli doymamış yağ içerir. Bu yağlar da kan kolesterolü seviyenizi düşürmeye yardımcı olur.

Barbunya

İyi bir demir, fosfor ve potasyum kaynağı olan barbunya mükemmel bir az yağlı protein kaynağıdır. Lif de içeren barbunyada phytonutrient de bulunur.

Ruşeym

Buğdayın işlenerek una dönüştürülmesi sürecinde özel ayrıştırma işlemleri sonucunda 1 tonundan sadece 1 kilogram elde edilen ve E vitamini bakımından zengin olduğu belirtilen ruşeym buğdayın özü anlamına gelir. İyi bir tiamin kaynağı olan ruşeymde bol miktarda folat, magnezyum, fosfor ve çinko bulunur. Ayrıca protein, lif ve biraz yağ içeren ruşeymi tahıl gevreğine karıştırarak tüketebilirsiniz.

Brokoli

İyi bir folat kaynağı olmasının yanında brokoli “phytonutrient” isimli bitki özü de içerir. Mükemmel bir C vitamini kaynağı olan brokoli vücut hücrelerinizi hasardan korur. Ayrıca bol miktarda A vitamini içeren brokoli göz sağlığınızı korur.

Yer elması

Tatlı patates olarak da bilinen turuncu ve sarımsı renkteki yer elması, beta karoten isimli antioksidan bakımından zengindir. Beta karoten içeren bu gıdalar yaşlanma sürecini yavaşlatır ve bazı kanser risklerini düşürmeye yardım eder. Ayrıca iyi bir C ve A vitamini kaynağı olan yer elmasında bol miktarda lif, B6 vitamini ve potasyum bulunuyor. Tüm sebzeler gibi yer elması da yağ içermez ve kalorisi de nispeten düşüktür. Bir büyük yer elmasının yarısı 81 kalori içerir. (Vasfiye Özcanbaz)