Kategoriler
Sağlık

Saçlarınızı ve tırnaklarınızı güçlendiriyorlar

Saçınız, cildiniz ve tırnaklarınızın sağlığı için yediğinize ve içtiğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Her zaman en pahalı şampuanlar, losyonlar ya da kremler vücudunuzun sağlığını koruyamaz. Bunlardan daha önemli olan beslenme şekliniz ve tükettiğiniz gıdalardır.

Dengeli ve sağlıklı beslenerek cildinizin, saçınızın ve tırnaklarınızın daha güçlü ve parlak olmasını sağlayabilirsiniz. Huffington Post’ta yer alan habere göre, işte saçınızı, tırnağınızı güçlendiren gıdalar:

Saçlarınızın kırılmasını önlüyor

Havuç

Bol miktarda beta-karoten içeren havuçlar parlak, iyi nemlenmiş kıl kökleri ve sağlıklı bir saç derisi için gerekli. Saçlarınızın sağlıklı şekilde gelişimi tüm vücudun sağlığına bağlı.

Kabak çekirdeği

Çinko, sülfür ve A vitamini açısından zengin olan kabak çekirdeği güçlü saçların oluşumunda oldukça yardımcıdır. Kabak çekirdeğinde bulunan B vitaminleri saçların kırılmasını önler ve saçların güçlenmesini sağlıyor.

Tırnaklarınızı güçlendiriyor

Yeşil yapraklı sebzeler

Silika açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda vitamin ve mineral bulunuyor. Bu sebzeler güçlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olmanızı sağlar.

Tam tahıllar

Mümkünse akdarı gibi glutensiz tam tahıllar güçlü tırnaklar için mükemmel bir seçenektir.

Cilt sağlığınız çok önemli!

Ispanak, kereviz, elma, muz ve marul

Cildinizin cansız görünmesini önlemek için daha fazla lifli gıda tüketin. Ayrıca süt tüketimini azaltın, sebzeleri yağda kızartmak yerine onları fırında pişirin. Ayrıca avokadonun içindeki iyi yağlar da cildiniz için yararlıdır.

Ananas

Etkili bir sindirim için mükemmel bir kaynak olan ananas cildinizin güzelleşmesi için de oldukça faydalıdır. Ananas C vitamini bakımından çok zengindir; C vitamini de cildin ve kan damarlarının yenilenmesine yardımcı olan kolajen oluşumuna yardım eder.

Keten tohumu

Bol miktarda Omega-3 yağ asitleri içeren keten tohumu iltihabı önlemeye yardım eder.

Sivilce ve akneleri önlemek için bunları yiyin!

Karaciğer toksinleri filtreler ve atık olan maddeleri kalın bağırsağın alt kısmına iter. Bu organlar atıklarla ve toksinlerle aşırı miktarda dolduğunda toksinler cildin içine doğru itilmek zorunda kalır. Bu nedenle de cildinizde hayatınızı kabusa çeviren sivilceler oluşur.

Elma sirkesi

Kabızlığın tedavisinde yardımcı olan elma sirkesi, mide asidini harekete geçirerek sindirime de yardım eder.

Soğan

Flavonoid içeren soğanlar glutatyon (karaciğer zehirleri çıkarmak için bunu kullanıyor) üretimini harekete geçirir.

Göz altınızdaki halkalarını iyileştiriyor

Kereviz

Potasyum ve sodyumun dengeli seviyede olması aşırı vücut sıvısının akıtılmasını sağlar. Böylece özellikle de gözaltınız başta olmak üzere tüm vücuttaki şişlikler azalır. Potansiyel bir zehir yokedici olan kereviz gözünüzün altındaki derinin daha sağlıklı görünmesine yardım eder.

Muz

Uykusuzluk gözünüzün altındaki halkaların koyulaşmasına yol açar ve B6 vitamini açısından zengin olan muz asabiyeti ve uykusuzluğu engellemeye yardım eder. Ayrıca muzun içerisindeki magnezyum uyku kalitenizi artırır, böylece daha rahat uyursunuz. (Vasfiye Özcanbaz)